Almanya çocuklara yönelik akıllı saatlerin satışını yasakladı

Bir Alman düzenleyicisi, tek yönlü dinleme özelliğine sahip olduğu gerekçesiyle çocuklara yönelik akıllı saatlerin satışını yasakladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bir Alman düzenleyicisi, tek yönlü dinleme özelliğine sahip olduğu gerekçesiyle çocuklara yönelik akıllı saatlerin satışını yasakladı. Görevliler, saatlerin ebeveyn tarafından çocukları dersteyken öğretmenleri gizlice dinlemek için kullanıldığını söyledi. Dinleme özelliği olan bu akıllı saatlerin ‘yetkisiz telsiz’ olarak sınıflandırılabileceği söylendi.

Düzenleyiciye göre, Almanya’da özellikle 5-12 yaş arası çocuklara yönelik birkaç akıllı saat mevcut. Yetkililer, ailelerin bu saatlerden kurtulmalarını ve bunu kanıtlamalarını tavsiye ediyor zira Almanya’da bu tür gözetleme özellikli cihazların kullanımı yasak.

‘Casus saat’e dönüşen akıllı saat

Düzenleyici, telefon özellikli akıllı saatlerin yasaklanmadığının altını çiziyor. Fakat saatlerin SIM kartı ve ‘bebek telsizi fonksiyonu’ olarak tanımlanan tek taraflı dinleme özelliği olunca işin rengi değişiyor. Bu özellikler sayesinde aileler saatin içindeki mikrofonu telefon uygulaması vasıtasıyla aktifleştirerek dinleme işlemini gerçekleştiriyor. Mikrofon aktif hale getirildikten sonra saati takan kişi arama yapmasa bile bulunduğu ortam dinlenebiliyor. Ne saati takan kişi ne de ortamdaki diğer insanlar dinlendiklerini fark edemiyor. Geçtiğimiz yıl da ‘My Friend Cayla’ adlı oyuncak bebek aynı sebepler yüzünden yasaklanmıştı zira çocuğun oyuncağıyla yaptığı konuşmaların hacker’lar tarafından dinlenme ihtimali vardı.

Kaynak: Deutsche Welle

Bir Alman düzenleyicisi, tek yönlü dinleme özelliğine sahip olduğu gerekçesiyle çocuklara yönelik akıllı saatlerin satışını yasakladı. Görevliler, saatlerin ebeveyn tarafından çocukları dersteyken öğretmenleri gizlice dinlemek için kullanıldığını söyledi. Yetkililer, ailelerin bu saatlerden kurtulmalarını ve bunu kanıtlamalarını tavsiye ediyor zira Almanya'da bu tür gözetleme özellikli cihazların kullanımı yasak. Düzenleyici, telefon özellikli akıllı saatlerin yasaklanmadığının altını çiziyor. Fakat saatlerin SIM kartı ve 'bebek telsizi fonksiyonu' olarak tanımlanan tek taraflı dinleme özelliği olunca işin rengi değişiyor. Bu özellikler sayesinde aileler saatin içindeki mikrofonu telefon uygulaması vasıtasıyla aktifleştirerek dinleme işlemini gerçekleştiriyor. Mikrofon aktif hale getirildikten sonra saati takan kişi arama yapmasa bile bulunduğu ortam dinlenebiliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği