Akıllı saat satışları İsviçre saatlerini geçti

Birkaç sene önce gündemde bile olmayan akıllı saatler, geçtiğimiz yılın son çeyreğinde 8.1 milyon satarak İsviçre saatlerini geride bıraktı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Strategy Analytics’e göre, tarihte ilk kez, akıllı saat satışları, İsviçre saati satışlarını geçti. Araştırma firmasının son raporuna göre 2015’in son çeyreğinde 8.1 milyon akıllı saat satışı yapılırken İsviçre saatlerinde bu rakam 7.9 milyonda kaldı. Tahmin edilebileceği gibi dünya çapında satılan her 10 akıllı saatin 8’i Apple veya Samsung logosunu taşıyor.

İsviçre saati endüstrisi en büyük darbeyi, yüksek kaliteli akıllı saat satışlarında en büyük iki pazar konumunda olan Hong Kong ve ABD piyasalarında aldı. Diğer tüm büyük pazarlarda İsviçre saati satışları yükselişteydi ancak bu durum akıllı saatleri bir çeyrekte daha geride bırakmaya yetmedi. İsviçre Frankı’nın güçlü duruşu ve yavaşlayan ekonomiler, Rolex ve Audemars Piguet gibi üst düzey saat üreticilerinin fiyatlarının yükselmesine sebep oldu. Böyle bir endüstride, para birimindeki yüzde 1 ya da 2’lik bir artış fiyatların binlerce dolar artmasına sebep olabildiği için bu durum pek de iç açıcı değil.

Öte yandan TAG Heuer gibi kimi köklü lüks İsviçre saat üreticileri aşağıdaki Connected örneğindeki gibi bu yeni dalgaya ayak uydurmak için şimdiden Silikon Vadisi şirketleriyle ‘gündem dışı’ flörte başladılar bile.

2015’te akıllı saat satışlarının yükselmesinin en büyük sebeplerinden birisi de Apple’ın uzun zamandır beklenen akıllı saatini piyasaya sürmüş olması. Bir çok Apple kullanıcısı, diğer cihazlarıyla sorunsuz çalışabilecek bir akıllı saat bekliyordu. İlk olarak Nisan ayında satışa sunulan ürünün Hindistan, Endonezya ve Filipinler gibi yüksek nüfuslu pazarlarda satışa sunulması 2015’in son çeyreğini bulmuştu. Ayrıca rakamların yılın son çeyreğine ait olması, bu akıllı saatlerin önemli bir kısmının yeni yıl hediyesi olarak satın alınmış olabileceğini de akla getiriyor.

Tarihte ilk kez akıllı saat satışları İsviçre saati satışlarını geçti. Yükselen İsviçre Frankı değerinin saat fiyatlarını artırarak satışlara etki etmiş olabileceği düşünülüyor. Dünya üzerinde satılan her 10 akıllı saatten 8'i Apple veya Samsung tarafından üretildi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği