Haftanın Özeti: 161

20 - 26 Kasım 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Tasarım, İnovasyon

Her beş kişiden biri uyku problemi yaşıyor. [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Julian Jagtenberg ve ekibi dünyanın ilk uyku robotu Somnox’u üreterek uyku problemleri yaşayan insanlara yardımcı olmayı amaçlıyor.[/inlinetweet] Cihazın kullanımı son derece basit. Yapmanız gereken tek şey küçükken oyuncaklarımıza sarıldığımız gibi Somnox’a hafifçe sarılıyorsunuz. Ardından robot, nefes alıp vermenin de yer aldığı farklı sesleri çıkarmaya başlıyor. Satış fiyatının 589 Euro olması planlanan ürünü şu anda Kickstarter’dan destekleyerek bir miktar indirimden faydalanabilirsiniz. Tahmini teslimat tarihiyse 2018 yılının Temmuz ayı.

Elektrikli araçlarda küresel liderliğe oynayan [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Volkswagen, otonom ve elektrikli araçlar ile yeni ulaşım hizmetlerine 2020 sonuna kadar 40 milyar Dolar yatırım yapacağını açıkladı.[/inlinetweet] 2022’ye kadarki hedef bu tutarı 84,5 milyar Dolar seviyesine çıkartmak.


Geçtiğimiz hafta yeni elektrikli kamyonunu tanıtan Tesla, etkinliğin sonunda bir sürpriz yaparak şapkasından bir de 0-100 km / s hızına sadece 1,9 saniyede ulaşabilen dört koltuklu elektrikli Roadster çıkarttı. Hız yapmayı ne kadar severseniz sevin; bir Tesla Roadster kullanma ihtimaliniz hali kadar düşük.. Zira yeni Roadster’ın taban fiyatı 200 bin Dolar.

Eğer bisiklet veya motosiklet kullanıcısıysanız yollarda otomobillerle mücadele etmek gündelik hayatınızın bir parçası demektir Bu duruma çözüm bulmak isteyen [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]BMW ve Tongji Üniversitesi, işbirliğine giderek Vision E3 Way adlı bir konsept geliştirdi.[/inlinetweet] Bu konsept, elektrikli bisiklet ve motosiklet kullanıcılarına özel bir yol sunmayı amaçlıyor. Kurulması planlanan yapının bisiklet yollarının otoyolların üst kısmına inşa edilmesi, arındırılmış yağmur suyuyla çalışan bir soğutma sistemine sahip olması ve hız limitinin yaklaşık 25 km/saat olması hedefleniyor.


[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]NASA Glenn Araştırma Merkezi, hava basınçlı lastiğe alternatif olarak devrim niteliğinde bir süper elastik lastik tasarladı.[/inlinetweet] Gelecekte yapılacak Mars görevleri de göz önünde bulundurularak tasarlanan lastik gündelik kullanıma da hizmet edebilecek yapıda Geçtiğimiz yıllarda yine NASA Glenn ve Goodyear işbirliğiyle üretilen ‘yaylı lastik’ten ilham alınarak tasarlanan ‘Apollo Ay lastiği’ , zorlu koşullara uyum sağlayabilecek biçimde şekil hafızalı alaşımdan üretildi. Bu sayede süper elastik yapı normal bir lastiğe kıyasla deformasyona karşı çok daha dayanıklı. Üstelik bir bozulmaya uğradığında anında eski şeklini alabiliyor.

[alert type=blue ]Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor. Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.[/alert]

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

8 Yorum

 • 3. sayfada minik bir hata olmuş. ”Mobil ödeme platformu Square, 16,5 milyon Dolarlık değeriyle Twitter’a 1 milyar Dolar fark attı.”

 • Merhaba amirim, sanırım kafa transplantasyonuyla ilgili haberin videosu var ama metni yok.

 • Elinize sağlık.

  Küçük bir düzeltme yapmak istiyorum: (imla)

  “Ülkenin Bitcoin ile tuhaf bir geçmişi var. Rusya, Bitcoin’i ilk olarak 2015’in Ocak ayında yasakladıktan sonra birkaç bu kararından ay içinde vazgeçmişti.”

  …ay içinde bu kararından vazgeçmişti.”

 • Küçük bir düzeltme de benden. İngilizcede Zimbabwe olarak yazılan ülkenin adı Türkçede Zimbabve olarak yazılıyor.

 • Sayın Amirim böyle bir hata yapmaz, gözden kaçmıştır herhalde ama hatırlatmakta fayda var: Philip K. Dick’s Electric Dreams’in ilk 6 bölüm çoktan yayımlandı hatta internete bile düştü. 12 Ocak’ta son 4 bölüm yayımlanmaya başlanacak.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...