Toyota insansı robotu T-HR3’ü geliştirdi

Toyota, 'Master Maneuvering System' olarak adlandırılan bir sistemde oturan kişinin hareketlerini taklit eden insansı robot T-HR3'ü geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Toyota, ‘Master Maneuvering System’ olarak adlandırılan bir sistemde oturan kişinin hareketlerini taklit eden insansı robot T-HR3‘ü geliştirdi.

Her bir eklemindeki sensörler sayesinde T-HR3’ün kollarını tamamen kontrol edebilirken, ayak kısmındaki sensörler sayesinde yürüme, ayağı kaldırma ve indirme gibi hareketleri de gerçekleştirebiliyorsunuz. Robotun yüz kısmındaki kameradan alınan görüntüler direkt olarak VR gözlüğünüze aktarılabildiği için robotun gördüğü şeyleri siz de görebiliyorsunuz.

Uzay boşluğunda kullanılabilir

Bütün bunlar yeterince havalı gelmediyse, Toyota’nın T-HR3’ü üretme sebebi size daha havalı gelebilir. Şirket, T-HR3’ün ev, tıbbi tesisler, şantiye alanları, doğal afet bölgeleri ve hatta uzay boşluğu gibi çeşitli yerlerde kullanılmasını planlıyor.

T-HR3 gibi el ve kol eklemlerinin her birinde ayrı motor bulunan bir robot, zor durumda kalan birçok insanın hayatını kurtarmak konusunda başarılı olabilir. Robotun talimat veren kişinin hareketlerini ne kadar düzgün taklit edebildiğini aşağıdaki videoda görmek mümkün.

T-HR3, Toyota’nın ürettiği üçüncü nesil bir insansı robot olma özelliği taşıyor. Daha önce üretilen robotlar enstrüman çalma kabiliyetleriyle maharetlerini kanıtlamış olsa da, bu üçüncü nesil robot dünyadaki gerçek sorunları çözmemize yardımcı olabilecek gibi duruyor. T-HR3, 29 Kasım-2 Aralık tarihleri arasında Tokyo’da gerçekleştirilecek 2017 Uluslararası Robot Sergisi‘nde (IREX) gösterilecek.

Kaynak: Tech Radar

Toyota, 'Master Maneuvering System' olarak adlandırılan bir sistemde oturan kişinin hareketlerini taklit eden üçüncü nesil insansı robot T-HR3'ü geliştirdi. Her bir eklemindeki sensörler sayesinde T-HR3'ün kollarını tamamen kontrol edebilirken, ayak kısmındaki sensörler sayesinde yürüme, ayağı kaldırma ve indirme gibi hareketleri de gerçekleştirebiliyorsunuz. Robotun yüz kısmındaki kameradan alınan görüntüler direkt olarak VR gözlüğünüze aktarılabildiği için robotun gördüğü şeyleri siz de görebiliyorsunuz. Toyota'nın T-HR3'ü üretmesinin oldukça anlamlı bir sebebi var. Şirket, insansı robotun ev, tıbbi tesisler, şantiye alanları, doğal afet bölgeleri ve hatta uzay boşluğu gibi çeşitli yerlerde kullanılmasını planlıyor. Daha önce üretilen robotlar enstrüman çalma kabiliyetleriyle maharetlerini kanıtlamış olsa da, bu üçüncü nesil robot dünyadaki gerçek sorunları çözmemize yardımcı olabilecek gibi duruyor. T-HR3, 29 Kasım-2 Aralık tarihleri arasında Tokyo'da gerçekleştirilecek 2017 Uluslararası Robot Sergisi'nde (IREX) gösterilecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği