Çocuk yapmıyorsunuz bari robot alın

Japon teknoloji şirketi Toyota, bebek sevme ihtimali git gide azalan Japon müşterileri için 10 cm boyutunda sevimli bir robot geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Otomobilleri ile bildiğimiz Toyota aslında pek çok farklı alanda üretim yapan bir teknoloji firması. Bu alanlara robotik de dahil. Daha önce astronot Koichi Wakata‘ya uzay yolculuğunda eşlik etmesi için geliştirilen Kirobo adlı robotu üreten Toyota, şimdi de herkesin satın alabileceği Kirobo Mini versiyonunu geliştirdi.

kirobo_mini_about_02

10 cm boyundaki sevimli robot, doğum oranları git gide düşen Japonya’da insanların ebeveynlik duygularını besleyebilecek bir yapıya sahip. Sevimli tasarımına vurgu yapılarak tanıtılan robot, özellikle kadın müşterilerin annelik içgüdüsüne hitap ediyor.

Herkes memnun değil

Bu robotun bir çocuğun yerini alacağı düşüncesi ise bazılarına göre saygısızca bir davranış. Bu bakış açısına sahip kişiler robotu, sanal bebeklerin yeni bir versiyonu olarak tanımlıyor.

Robotun üretiminin ardındaki motivasyon ne olursa olsun, Toyota’nın koca gözlü robotu, insanlarla iletişim kurması ve yüz ifadelerini algılayıp tepki verebilmesi ile kesinlikle kullanıcıların duygularını harekete geçirme potansiyeline sahip.

https://www.youtube.com/watch?v=68p2-KK7WKw

Fiyatı 400 dolar

Önümüzdeki yıl Japonya’da piyasaya sunulması beklenen robotun satış fiyatı 400 dolar (1220 lira) olacak. Kirobo Mini’nin tüm marifetleri bu hafta içinde Japonya’da düzenlenecek olan CEATEC teknoloji fuarında tanıtılacak. Robotun temel yetenekleri arasında kullanıcının adını ve tercihlerini hatırlayabilme ve havadan sudan sohbet edebilme gibi özellikler yer alıyor. Ayrıca robottan tam anlamıyla faydalanabilmek için bir akıllı telefona ihtiyaç var gibi görünüyor.

kirobo_mini_about_04

Kaynak: TechCrunch

Toyota daha önce uzaya gönderdiği astronot robotu Kirobo'nun mini versiyonunu tanıttı. Sevimli tasarımı ve kullanıcılarla etkileşime geçmesi ile kimilerince çocuk sahibi olmaya alternatif olarak görülen robot, bazı kesimler için ise yeni bir sanal bebekten başka bir şey değil. Önümüzdeki yıl Japonya'da satışa sunulacak robotun fiyatı 400 dolar olarak belirlendi.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği