Stephen Curry’den daha iyi üçlük atan basketbolcu robot

Toyota, dünyanın en iyi basketbolcularından daha iyi üçlük atan yeni robotunu parkeye çıkardı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Sizce en iyi şutör basketbolcu kimdir? Bu soruya yanıt olarak verilebilecek en ünlü isim Stephen Curry olabilir belki. Belki geçtiğimiz All Star etkinliğinde 3 sayı yarışmasını kazanan Joe Harris. Yanıt olarak hangi basketbolcuyu verirseniz verin yanlış olacak. Çünkü dünyanın en iyi şutörü artık bir robot basketbolcu.

Toyota tarafından geliştirilen  Cue 3 isimli robot, dünyanın en iyi basketbolcularından daha iyi şut ortalamasına sahip. Üzerindeki sensörler sayesinde potanın uzaklığını ve açısını ölçümleyebilen robot, şimdilik bir basketbolcu gibi hareket etme ve zıplama gibi fonksiyonlara sahip olmasa da yüksek bir şut kabiliyetine sahip. Associated Press tarafından test edilen robot, %62,5 üç sayı ortalaması ile oynuyor ve Toyota yetkilileri bu istatistiğin normalde çok daha yüksek olduğunu aktarıyor. NBA tarihinde en yüksek 3 sayı sezon ortalamasına sahip basketbolcu Kyle Korver, bu ünvana %53,6 şut oranı ile ulaştı. Stephen Curry için ise bu oran %43,6. Anlaşılan o ki Cue 3, kötü gününde bile sahip olduğu 3 sayı yüzdesi ile dünya yıldızlarına önemli bir fark atıyor.

Toyota Cue 3’ün Japonya Basketbol Ligi oyuncularını mağlup ettiği düello ise şöyle gerçekleşti:

Kaynak: Business Insider.

Toyata'nın geliştirdiği basketbolcu robot, sahip olduğu sensörler sayesinden potanın açısı ve uzaklığını ölçüp, şutu çembere gönderiyor. Şut hassasiyeti yüksek olan robotun daha şimdiden NBA rekortmenlerine fark attığı gözlemleniyor.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği