Haftanın Özeti: 149

28 Ağustos - 3 Eylül 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

İnternet, Girişimler

Google’ın yeni platformu ‘re:Work’ Google gibi çalışmak isteyenlere çalışma araçları ve fikirler sunuyor. İşe alım, yöneticilik ve tarafsızlık gibi konularda tavsiyeler içeren platform vaka çalışmaları ile de konuların pekiştirilmesine yardımcı oluyor.

Bir süredir küresel e-ticaret devi Amazon’un Türkiye’de şirket kuracağına dair söylentiler vardı. Ekonomi dergisi Para’nın haberine göre bu söylentiler gerçek oldu. Amazon’un Türkiye’deki şirketi İstanbul / Beşiktaş’ta. Adı ise Amazon Turkey Services Yönetim ve Destek Hizmetleri Limited Şirketi.

Şu anda amazon.com.tr’yi ziyaret ettiğinizde Amazon.de adlı Amazon Almanya sitesine yönlendiriliyorsunuz fakat sitede Türkçe dil seçeneği var.

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Türkiye’nin en büyük e-ticaret sitelerinden N11’in Türkiye’den çekileceği söylentileri yalanlandı.[/inlinetweet] Şirketin Güney Koreli ortağı SK Planet‘in Malezya, Tayland ve Türkiye’den çekilmeyi düşündüğü iddia ediliyordu. Şirket tarafından yapılan yazılı açıklamayla ‘başarıların devam edeceğinin’ altı çizildi.

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Paypal yüzde 2 geri ödemeli kredi kartını piyasaya sundu.[/inlinetweet] Geri ödemenin anında harcanabildiği veya başka hesaplara aktarılabildiği kart, CEO Dan Schulman‘ın çabaları sonucu 18 ayda imzalanan 24 anlaşmanın meyvesi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre -kart çıkmadan önce- Haziran ayı sonuna kadar her bir kullanıcının etkinliği yüzde 10 artarak 12 ayın sonunda yüzde 32,3’e yükseldi.

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Instagram her özelliğini kopyalasa da Snapchat kullanıcılarının uygulamada geçirdiği süre artıyor.[/inlinetweet] BTIG Research‘ten İnternet ve Medya Analisti Rich Greenfield‘ın verdiği yeni bilgilere göre kullanıcılar uygulamada her gün 32,8 dakika geçiriyor (2016’nın son çeyreğinde bu süre 27,5 dakikaydı). Nitekim bu da Snapchat’in en ilgi çeken özelliğinin (Stories) Instagram tarafından uyarlanmasına rağmen altı ayda geçirilen süreyi yüzde 20 artırdığını gösteriyor.

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Skype, iş görüşmelerine özel işlevler sunmaya başladı.[/inlinetweet] Şirket şimdilik sadece Microsoft Edge veya Google Chrome’da kullanılabileceğini duyurduğu Interviews (Mülakatlar) özelliği için yeni bir eklenti indirmek gerekmiyor. Bu sayede basit bir arayüz ile kod yazılımı  ve mülakat gerçekleştirilebilecek. Program şu an C, C++, C#, Java, JavaScript, Python ve Ruby olmak üzere yedi programlama dilini destekliyor.

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Uber’in yeni CEO arayışı sona erdi.[/inlinetweet] Kurucu ve CEO’su Travis Kalanick‘in 20 Haziran’da Yönetim Kurulu tarafından görevinden azledilmesinden bu yana bir CEO’su olmayan şirket, turizm devi Expedia‘nın CEO’su Dara Hosrovşahi ile el sıkıştı.

Uber’in yeni CEO’su (Donald Trump duymasın ama ‘İran göçmeni’) Dara Hosrovşahi.

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Video paylaşım portalı YouTube tasarımını güncelledi.[/inlinetweet] Mobil ve masaüstü sürümlerindeki değişim görsellerle kısıtlı değil. Örneğin, mobil uygulamada videoları istediğiniz hızda izleyebilir, ekrana çift tıklayarak videoları 10 saniye ileri alabilir ve sade tasarımıyla gözünüzü daha az yorabilirsiniz. Devamını keşfetmek size kalmış,

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]WhatsApp, kullanıcılarının işletmelerle etkileşim kurması için yeni yöntemler geliştiriyor.[/inlinetweet] Facebook’a ait sohbet servisi, yeni bir pilot programda işletmelere doğrulanmış hesaplar verecek. Yeşil bir tik işaretiyle etiketlenen hesaplar sayesinde işletmeler müşterileriyle görüşebilecek. Bu uygulamanın daha sonra WhatsApp Business adlı ayrı bir uygulamaya dönüşeceği düşünülüyor.

Facebook’un sahip olduğu [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]fotoğraf paylaşım platformu Instagram, yazılımdaki bir hata sonucunda hack edildi.[/inlinetweet] Siber saldırıyı düzenleyen kişiler bazı ünlülerin telefon numaralarını ve e-posta adreslerini ele geçirdi. Kullanıcılarını konuyla ilgili bilgilendiren Instagram yönetimi şifrelerin çalınmadığını ancak kullanıcıların hesaplardaki şüpheli hareketlere karşı dikkatli olması gerektiğini belirtti. Yazılım sorununu gideren platform hangi hesapların saldırıya uğradığını açıklamadı.

Bu yılın en popüler konularından kripto paralar, ünlü hamburger zinciri Burger King’in de radarına girdi. New York Magazine’in Rus kaynaklara dayandırdığı haberine göre, [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Burger King’in Rusya kolu Whoppercoin adını verdiği kripto paralarını kullanıma soktu.[/inlinetweet] Bir sadakat programı ile birlikte kullanıma sunulan Whoopercoin’leri edinmek için müşterilerin (sürpriz!) mağazadan bir Whooper alması gerekiyor.

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Çin, kripto paralarla ilgili yeni düzenlemeler üzerinde çalışıyor.[/inlinetweet] Bu süreç tamamlanana kadar kripto paraların kullanımının yasaklanması söz konusu. Amaç ise Bitcoin gibi kripto paraların oluşturduğu ve bankalara ihtiyaç bırakmayıp işlemlerin anonim olarak gerçekleşmesini sağlayan ‘gri alanı’ yok etmek. Çünkü devlete göre bu alan yatırımcıları korusa bile yeni girişimlerin önünü kesiyor

ABD Ulusal Güvenlik Bakanlığı, Bitcoin‘in gizemli mucidi Satoshi Nakamoto‘nun gerçek kimliğini belirlemek için stilometri yöntemini kullandı. Bu yöntemde kişinin yazma tarzı, sık kullandığı kelimeler ve cümle yapısı incelenerek o kişiye ait bir ‘yazar sabiti’ ya da ‘parmak izi’ oluşturuluyor. NSA Satoshi’nin herkesin erişimine açık yazılarından oluşturduğu parmak izini, bir milyardan fazla kişinin yazdığı trilyonlarca yazı ile karşılaştırdı ve bu parmak izine sahip kişiyi tespit etti. Bu çalışmanın, Satoshi’nin bir Rus ya da Çin ajanı olup olmadığını belirlemek için yapıldığı ifade ediliyor.

CryptoPanic web sitesi kripto para yatırımcıları ve meraklıları için benzeri olmayan bir platform. Her türden kripto paraya dair haberleri gerçek zamanlı takip edebildiğiniz site ile gündem ve eğilimlere anında ulaşabiliyorsunuz.

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Çin, 1 Ekim itibarıyla internette gerçek isim kullanmadan paylaşım ve yorum yapmayı yasaklanıyor.[/inlinetweet] Yeni düzenleme, hükümetin ülkedeki internet kullanımını kontrol etmek adına yaptığı en son hamle.

Önümüzdeki haftalarda [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]iOS 11’in kullanıma sunulmasıyla 32-bitlik 180 bin uygulama çalışmaz hale gelecek.[/inlinetweet] Bu değişiklik, 2013 yılında Apple iPhone 5S ile birlikte 64 bit işlemcileri kullanmaya başladığından beri bekleniyordu.

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Silikon Vadisi girişimlerinden Kanoa müşterilerini yarı yolda bıraktı.[/inlinetweet] 2015 yılında henüz Apple’ın kablosuz Air Pod kulaklıkları hayatımızda yokken ‘teknoloji harikası’ kablosuz, Bluetooth destekli kulaklık vaadiyle yola çıkan girişim geçtiğimiz hafta müşterilerine bir e-posta göndererek kötü haberi verdi. Sermayenin bitmesi ile kepenkleri indirdiğini açıklayan markanın müşterileri ön sipariş ile 150 Dolar ödedikleri kulaklarına kavuşamayacak.

Brezilyalı pazarlama şirketi Africa, Instagram’da ağzımızın suyu akarak baktığımız yemekleri, Heinz ürünlerinin reklamı için kullanmaya karar verdi. ‘Irresistible Posts’ (Karşı Konulamaz Gönderiler) adlı kampanyayla Sao Paolo’daki yerel kullanıcılara Instagram Hikayeleri üzerinden reklam yapılıyor. Underdog Et ve Bira restoranının hamburger paylaşımlarını görüntüleyen kullanıcılar, gördükleri hamburgeri sipariş edebiliyor. Bu hamburger, Heinz Brezilya tarafından hazırlanan özel bir kutunun içinde, şirketin ürünleriyle birlikte müşteriye gönderiliyor.

Hypno Cam, iPhone ve Android kullanıcılarının ücretsiz olarak kullanabildiği, pop müzik kayıtlarını animasyonlu ve psikodelik filtreli videolarla birleştiren bir uygulama.

Ücretsiz zaman çizelgesi aracı Timegraphics ile YouTube, Vimeo, Google Spreadsheet, Calendar, Maps ve Analytics’ten veri kullanarak web sitenize de ekleyebileceğiniz çizelgeler hazırlayabilirsiniz. İstatistik ve yüzde gibi bilgilerin eklenebildiği zaman çizelgesi dosyalarını JSON, XML, Excel, docX ve PNG formatlarında kaydedebiliyor.

‘Nomad List’ dijital göçebelerin ihtiyacı olabilecek her türlü kaynağı sağlayan bir platform. Sitede uzaktan iş ilanlarını görebilir, dijital göçebeler için ideal ekipmanlarla ilgili bilgiler bulabilir ve dilerseniz ekipman listesine favori ürünlerinizi ekleyerek siz de fikir verebilirsiniz. Bunun yanı sıra uzaktan çalışanların çeşitli ülke ve şehirler hakkındaki oldukça detaylı değerlendirmelerini okuyabilir, siz de kendi değerlendirmenizi yapabilirsiniz.

Extremefomo.com’ geçmişte yaşayanların başlarını duvara vurdurtacak bir web sitesi. Hayali yatırım miktarını, tarihini ve internet girişimini seçtikten sonra belirlediğiniz tarihte o şirkete yatırım yapsaydınız şimdiye dek ne kadar kazanmış (kimi zaman da kaybetmiş) olacağınızı öğreniyorsunuz.

Eğer ileri bir tarih girerseniz ‘Bir zaman makinem olmasını isterdim’ (Wish I had a time machine) ibaresi ile karşılaşıyorsunuz.

[alert type=blue ]Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor. Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.[/alert]

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

7 Yorum

 • Güzel Adam

  Bu ne güzel bir hizmet. Balık bilmez ise Halik bilir. Her türlü dogru- yanlış, güzel-çirkin, faydalı-faydasız, bilgileri tasnif ederek bir vakanivus gibi (Hükümet yanlısı gibi Değil; DEVLET yanlısı) olayları tasnif ediyorsunuz.

  Yıllar sonra bunları birleştirerek tek bir dosyada toplayabilirseniz, arama motoru (veya word -find) ile konuların tarihi kayıtları araştırmacılara yararlı olur.

  Selam sevgi ve düşüncelerinize dostluklar ile

  Güven Berk

 • Merhaba, bu haftanın özetinde bilim, teknoloji, yazılım ve donanım başlığı altında yer alan 16. haberde paylaştığınız kaynağa göre “BiliScreen” adlı telefon uygulaması göz beyazında oluşan sarılaşma oranı ile pankreas kanseri teşhisi konulmasına yardımcı olmakta iken haftanın özetinde uygulamanın prostat kanseri teşhisine yardımcı olduğu yazmaktadır. Sanırım bir yazım hatası olmuş, düzeltirseniz sevinirim. İyi çalışmalar.

 • Yine faydalı bir paylaşım olmuş. Eser beyin dediği gibi “Teşhisi zor hastalıklardan prostat kanseri artık selfie ile tespit edilebilecek. ” başlıklı haberin pankreas şeklinde düzeltilmesi gerek.

 • Serdar bey günümüzün Türkiye’sindeki en iyi sosyolog-toplum bilimcilerden birisiniz. Kitap yazmayı düsünüyor musunuz?

 • Oncelikle emek sarfeden tum ekibe selamlar.
  Ben bu 5 sayfalik haberler serisini her zaman tek cirpida okuyorum ama şöyle bir sıkıntı oluyor. Ayrintisina inmeyi istedigim haberler geride kaliyor. (Tembelligim yuzunden) ben de her zaman geriye donemiyorum ve acikcasi gelismelerin “hakkini veremiyorum” hissine kapiliyorum.
  Acaba, ilgilendigimiz haberleri kaydedebildigimiz, sonradan onlara toplu sekilde ulasabildigimiz bir gelistirme yapilabilir mi ? Ya da var da benim mi henuz haberim yok. Veya bu istegim farkli uygulamalar ile cozulebilir mi ?
  Yaptığınız işe bayildigimi tekrar belirterek mesajimi sonlandirmak istiyorum. Hepinize selamlar saygılar.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği