Haftanın Özeti: 149

28 Ağustos - 3 Eylül 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Genel Gündem

Geçtiğimiz hafta sonu [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]ABD / Teksas’ı vuran Harvey Kasırgası sebebiyle eyaletin birçok şehrinde sel baskınları yaşandı[/inlinetweet], halk sığınaklara yerleştirildi, yağmalama olaylarına karşı sokağa çıkma yasağı ilan edildi. ABD Ulusal Meteoroloji Dairesi, Harvey’i şu ana dek benzeri görülmemiş bir kasırga olarak nitelendirdi. Felaketin yıkıcılığını fotoğraflardan görebilirsiniz. 

Bu hafta Güneydoğu Asya ülkesi Myanmar’da ordu tarafından Müslüman azınlık Rohingyalara yönelik başlatılan operasyon kapsamında Arakan’da yaşayan yaklaşık 200 Müslüman öldürüldü, 800’den fazla kişi yaralandı ve binlercesi Bangladeş’e kaçtı. Olayların Budist rahiplerin işledikleri bir cinayeti 3 Müslüman gencin üzerine atmasıyla başladığı öğrenildi. Arakan Rohingya Ulusal Örgütü (ARNO) Başkanı Nurul İslam, hükümetten katliamların soruşturulması için bağımsız bir komisyon oluşturulmasını talep etti. Sosyal medyada paylaşılan birçok fotoğrafınsa Arakan’da çekilmediği ortaya çıktı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Le Point dergisine verdiği röportajda diplomasi tarihinde eşine rastlanmadık bir beyanda bulundu. Dünya lideri olmanın göründüğü kadar ‘havalı’ olmadığını belirterek işinin zorluğuna örnek olarak her 10 günde bir Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile konuşması gerektiğini ifade etti. Macron’un yardımcılarından biri röportajın ardından bir açıklama yaparak Fransız liderin Türk mevkidaşı ile alay etmek ya da onu eleştirmek gibi bir niyeti olmadığının, Erdoğan ile görüşmelerin her zaman çok ciddi geçtiğinin altını çizdi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi Erdoğan ile görüşmenin bir lütuf olduğunun altını çizerken, Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Macron’un açıklamasında bir olumsuzluk görmediğini belirtti.

Zorluğu çok ama avantajlı noktaları da var.

Kuzey Kore’nin gerçekleştirdiği son testte balistik füzelerini Japonya’nın kuzeyindeki Hokkaido Adası’nın üzerinden geçerek denize ulaşacak şekilde ateşlemesinin ardından ABD Başkanı [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Donald Trump Kuzey Kore’ye karşılık vermek için tüm seçeneklerin gündemde olduğunu açıkladı.[/inlinetweet] Lider Kim Jong Un önderliğinde balistik füze denemelerini artıran ve amacının ABD anakarasını vuracak füzeler geliştirmek olduğu bilinen Kuzey Kore, Doğu Asya’da gerilimi tırmandırdı. Trump ile Japonya Başbakanı Shinzo Abe görüşerek ülkenin ABD, Japonya ve Güney Kore için giderek büyüyen ciddi bir tehdit oluşturduğunu kabul ettiklerini açıkladı.

Kuzey Kore’nin menzilleri 150 km ile 10 bin kilometrenin üzerinde değişen füzeleri ile ilgili tablosu her şeyi anlatıyor.

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Kenya’nın ‘değişmezi’ plastik poşetlerin kullanımı bu hafta alınan bir kararla beraber yasaklandı.[/inlinetweet] Eğer çöpünüzü ve marketten aldıklarınızı geri dönüştürülemeyen bir plastik poşete koyarsanız 38 bin Dolarlık cezayı ödemeniz veya dört sene hapis yatmanız gerekebilir. Konuyla ilgili olarak dikkat çekici, Brezilya merkezli bir belgesel de önerimiz olsun. Çöp diyip geçmemek lazım.

Balina avı karşıtı Sea Shepherd örgütü Güney Okyanusu‘nda yasadışı avlandığı iddia edilen Japon balina avcılarını 12 yıldır takip ediyor ve avlanmalarını engelliyordu. Whale Wars (Balina Savaşları) adlı mini dizi ile üne kavuşan örgüt, balina avcılarının askeri seviyeye erişen teknolojisiyle mücadele edemediğini ifade ederek mücadelesini durdurma kararı aldı.

2015 yılında Alman otomotiv devi Volkswagen’in dizel araçlarında egzost emisyon testlerinde yanıltıcı sonuç veren gizli bir yazılım kullandığı ortaya çıkmıştı ve olayın ortaya çıktığı ABD’de her müşterisine 7 bin Dolar tazminat vermeye mahkum edilmişti. Bu [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]dizel skandalının günah keçisi eski Volkswagen çalışanlarından Mühendis James Liang oldu.[/inlinetweet] ABD’nin Detroit şehrinde görülen davada Liang beklenenden çok daha ağır bir cezayla 40 ay hapis ve 200 bin Dolar tazminat ile yüzleşti. Karar ile ABD Bölge Hakimi Sean Cox şirket çalışanlarının işverenler için işledikleri suçlardan sorumlu tutulabileceği mesajını da vermiş oldu.

Günümüzün en vizyoner ve başarılı girişimcilerinden biri haline gelen Elon Musk’ın başarı ve başarısızlıklarla dolu yaşamından ilham alan The Mission, herkesin kendi hayatına uygulayabileceği 30 maddelik bir liste hazırladı.

Facebook’un Kurucusu Mark Zuckerberg ve eşi Priscilla Chan ikinci çocuklarının doğumunu Facebook’tan paylaştıkları duygusal bir mektupla duyurdu. Çift, yeni bebeklerine çocukluğunun tadını çıkarmasını ve çok çabuk büyümemesini öğütleyen bir mektup yayımladı. Bebeğe doğduğu aydan ilhamla August adı verildi.

[alert type=blue ]Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor. Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.[/alert]

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

7 Yorum

 • Güzel Adam

  Bu ne güzel bir hizmet. Balık bilmez ise Halik bilir. Her türlü dogru- yanlış, güzel-çirkin, faydalı-faydasız, bilgileri tasnif ederek bir vakanivus gibi (Hükümet yanlısı gibi Değil; DEVLET yanlısı) olayları tasnif ediyorsunuz.

  Yıllar sonra bunları birleştirerek tek bir dosyada toplayabilirseniz, arama motoru (veya word -find) ile konuların tarihi kayıtları araştırmacılara yararlı olur.

  Selam sevgi ve düşüncelerinize dostluklar ile

  Güven Berk

 • Merhaba, bu haftanın özetinde bilim, teknoloji, yazılım ve donanım başlığı altında yer alan 16. haberde paylaştığınız kaynağa göre “BiliScreen” adlı telefon uygulaması göz beyazında oluşan sarılaşma oranı ile pankreas kanseri teşhisi konulmasına yardımcı olmakta iken haftanın özetinde uygulamanın prostat kanseri teşhisine yardımcı olduğu yazmaktadır. Sanırım bir yazım hatası olmuş, düzeltirseniz sevinirim. İyi çalışmalar.

 • Yine faydalı bir paylaşım olmuş. Eser beyin dediği gibi “Teşhisi zor hastalıklardan prostat kanseri artık selfie ile tespit edilebilecek. ” başlıklı haberin pankreas şeklinde düzeltilmesi gerek.

 • Serdar bey günümüzün Türkiye’sindeki en iyi sosyolog-toplum bilimcilerden birisiniz. Kitap yazmayı düsünüyor musunuz?

 • Oncelikle emek sarfeden tum ekibe selamlar.
  Ben bu 5 sayfalik haberler serisini her zaman tek cirpida okuyorum ama şöyle bir sıkıntı oluyor. Ayrintisina inmeyi istedigim haberler geride kaliyor. (Tembelligim yuzunden) ben de her zaman geriye donemiyorum ve acikcasi gelismelerin “hakkini veremiyorum” hissine kapiliyorum.
  Acaba, ilgilendigimiz haberleri kaydedebildigimiz, sonradan onlara toplu sekilde ulasabildigimiz bir gelistirme yapilabilir mi ? Ya da var da benim mi henuz haberim yok. Veya bu istegim farkli uygulamalar ile cozulebilir mi ?
  Yaptığınız işe bayildigimi tekrar belirterek mesajimi sonlandirmak istiyorum. Hepinize selamlar saygılar.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği