Elon Musk’tan ilham alan 30 tavsiye

Elon Musk'ın başarı ve başarısızlıklarla dolu hayatından ilham alan The Mission, herkesin kendi hayatına uygulayabileceği 30 maddelik bir liste hazırladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Elon Musk’ın yaşam hikayesini incelediğinizde, vazgeçmesi gerektiğini düşündüğünüz pek çok nokta olacaktır. Tek başına Kanada’da hayatta kalmaya çalıştığı yıllar, ilk şirketinin ayda 10 milyon Dolar kaybetmesi, sıtmaya yakalanıp ölümün eşiğine gelmesi ya da SpaceX’in ilk üç roket fırlatma denemesinin başarısızlıkla sonuçlanması… Tüm bu tecrübeler Elon Musk’ı zorlasa da bir yandan da çok değerli dersler edinmesini sağladı. Böylece Musk günümüzün en önemli girişimcilerinden biri haline geldi.

Elon Musk’ın başarı ve başarısızlıklarla dolu hayatından ilham alan The Mission, herkesin kendi hayatına uygulayabileceği 30 maddelik bir liste hazırladı:

 1. Başkaları tarafından dışlanıp, zorbalık edilecek derecede kendin ol.
 2. Bir şeyle ilgileniyorsan onunla ilgili her şeyi tüket, takıntı yap, bağımlısı ol daha sonra kendini uzaklaştır ve arın.
 3. Eğer mantıklı geliyorsa üniversiteyi bırak ya da tekrar okumaya başla.
 4. Memleketinden uzaklaş ve dünyayı gez.
 5. Ailenden yardım iste (ne kadar umursadıklarını ancak bu şekilde anlayabilirsin)
 6. Gerekirse bir hostelde ya da kamp yerinde kalacak kadar mütevazı ol.
 7. Günde 2 Dolar’dan fazla harcamadan yaşamayı öğren ki yoksulluk korkun ortadan kalksın.
 8. Yardımına ihtiyaç duyduğun herkesle sebepsiz yere iletişim kurmaktan çekinme.
 9. Cana yakın ol ve yüz yüze görüştüğün insanlarda güven duygusu oluşturma yeteneğini geliştir.
 10. Pek çok farklı iş dene. Gerekirse iş ve işçi bulma kurumuna git ve ne sunulursa onu yap.
 11. Rahat alanını terk et ve hayranlık duyduğun şirketler ya da kişilerle yüz yüze görüş. Başlangıçta çok gergin olabilirsin ama zamanla geçecektir.
 12. Gerekirse tehlikeli işlerde çalış. Eğer senden başka herkesin risk alması gerektiğini düşünüyorsan o zaman korkağın tekisin demektir.
 13. Yolculuğa çık ya da ülkeyi boydan boya gez.
 14. İş konusunda ailenle birlikte çalış. Eğer ailenden kimse buna uygun değilse arkadaşlarınla iş birliği yap. Eğer arkadaşlarınla ortak bir hedef için iş birliği yapamıyorsan, daha iyi arkadaşlar bul.
 15. Hazır olduğunda arkadaşlarına, akıl hocalarına ve yatırımcılarına sana yatırım yapmalarını söyle. Eğer ciddiysen onlara ne kadar ciddi olduğunu söyle ve bunu kanıtla.
 16. İçinde bulunduğun projelerin, girişimlerin ya da şirketlerin asla başarısız olmayacağını herkese söyle. Geri çekilmekten vazgeç ve kendini, başarısızlığı asla kabul etmeyeceğin bir noktaya koy.
 17. Etiketler ya da formaliteleri kafaya takma. Dürüst ve samimi olmaya, vizyon oluşturmaya ve seninle ortak hedefleri olan arkadaşlar edinmeye odaklan.
 18. Projelerine inanıyorsan tüm paranı bu projelere yatır. Yeterince inanıyorsan arkadaşlarının ve ailenin de yatırım yapmasını sağla.
 19. Arkadaşlarınla tartış ve daha sonra barış. Eğer bu herkesin iyiliğine olacaksa bir arkadaşını işinden etmekten çekinme. En iyi arkadaşlıklar kaosa dayanır ve daha güçlü bir şekilde o kaostan çıkar.
 20. Borç almaktan mümkün olduğunca uzak dur. Ama yeterince gelirin varsa da borç almaktan çekinme.
 21. Hayal gücüne, sorunu algılama yeteneğine ve gelir elde etme yeteneğine dair güven aşıla. Öyle bir güven oluştur ki, bir milyon Dolar’lık bir araba alıp kasko yaptırma, arabayı darmadağın et, sonra otostop çekerek bir sonraki iş görüşmesi için yatırımcılarla görüşmeye git.
 22. Çok önemli bir gelişme olursa balayını bile yarıda kes. Eğer eşin tatmini erteleyebiliyorsa, sen de bir tartışmada etkili bir şekilde konuşabiliyorsan, seni anlayacaktır.
 23. Tüm dünyayı gez, eğer ölümün eşiğine gelirsen ya da tehlikelerle karşılaşırsan, yaşamak için ne gerekiyorsa yap.
 24. Hazır olmasan da televizyonda, medyada ya da haberlerde görün. Arkadaşım dediğin herkesin sana gülmesini ve yanından uzaklaşmasını ya da senin hedeflerin konusunda rahatsız olmasını izle. Böylece kimin gerçek dost olduğunu anlayabilirsin.
 25. Kendini toplum önünde rezil etmekten çekinme. Tek bir utanç verici videonun, girişimin ya da projenin insanları nasıl uzaklaştırdığını izle.
 26. O kadar hızlı büyü ve öğren ki her altı ayda bir geriye baktığında “Ben altı ay önce nelerle uğraşıyormuşum” diye şaşır.
 27. Argüman geliştirmeyi öğren ve zorluklara karşı ‘önce prensipler’ yaklaşımını benimse. Bir şeyin mümkün olduğunu gördükten sonra, onun gerçekleşmesi ihtimalini artırmak için çalışmalara başlayabilirsin.
 28. Yüzlerce yan proje üzerinde çalış ve bu işin hiçbir yere varmayacağını kavra. Bunu öğrendikten sonra doğru fırsatlar geldiğinde onları ele geçirmeyi başaracaksın. Bu fırsatlar karşına çıktığında, başarılı olana kadar, kendini tamamen buna ada.
 29. Felsefe, eylemler, sadakat, güven ve saygı tabanlı, hayat boyu süren ilişkiler kur. Girişimlerinde bu arkadaşlıkları test et. Gerçek olanlar eskisinden daha güçlü bir şekilde karşına çıkacaktır.
 30. Evlen ve çocuk sahibi ol. Musk’ın 5, Jeff Bezos’un 4, Bill Gates’in 3 tane çocuğu var. Tüm bunlar tesadüf olmayabilir. İlk evlilik yürümezse tekrar dene.
Kaynak: The Mission – Medium

Elon Musk'ın yaşam hikayesini incelediğinizde, vazgeçmesi gerektiğini düşündüğünüz pek çok nokta olacaktır. Tek başına Kanada'da hayatta kalmaya çalıştığı yıllar, ilk şirketinin ayda 10 milyon Dolar kaybetmesi, sıtmaya yakalanıp ölümün eşiğine gelmesi ya da SpaceX'in ilk üç roket fırlatma denemesinin başarısızlıkla sonuçlanması... Tüm bu tecrübeler Elon Musk'ı zorlasa da bir yandan da çok değerli dersler edinmesini sağladı. Böylece Musk günümüzün en önemli girişimcilerinden biri haline geldi. Elon Musk'ın başarı ve başarısızlıklarla dolu hayatından ilham alan The Mission, herkesin kendi hayatına uygulayabileceği 30 maddelik bir liste hazırladı.

4 Yorum

 • Bence kişisel gelişim ve girişimcilik karışımı maddelerden oluşuyor.Alışılmışın dışında bir bir liste büyük çoğunluğu muhteşem tavsiyeler :)

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği