Haftada 1 saat egzersiz depresyonu engelliyor

Black Dog Enstitüsü tarafından yönetilen bir çalışmada, haftada sadece bir saat egzersiz yapmanın bile depresyonu engellemeye yardımcı olduğu görüldü.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Black Dog Enstitüsü tarafından yönetilen bir çalışmada, haftada sadece bir saat egzersiz yapmanın bile depresyonu engellemeye yardımcı olduğu görüldü. Amerikan Psikiyatri Dergisi’nde yayımlanan sonuçlara göre yaş ya da cinsiyet fark etmeksizin, çok az sürelerde bile egzersiz yapmanın zihinsel sağlığa faydaları anlatıldı.

Bugüne kadar bu alanda yapılmış en geniş ve detaylı çalışmalardan birinde 33 bin 908 Norveçli yetişkinin egzersiz seviyeleri ile depresyon ve anksiyete belirtileri 11 yıl boyunca incelenmişti. Uluslararası araştırma ekibi bu araştırmadaki depresyon vakalarının yüzde 12’sinin haftada sadece bir saat fiziksel aktivite ile engellenebileceğini keşfetti.

Toplum sağlığı kampanyalarında kullanılabilir

Black Dog Enstitüsü ve New South Wales Üniversitesi’nde görevli Doç. Dr. Samuel Harvey “Bir süredir, egzersizin depresyon belirtilerini engellemede önemli bir yeri olduğunu biliyorduk. Bu çalışma ile gelecekteki depresyonu engelleyecek fiziksel aktivite miktarını belirleme alanında bilgi edinmiş olduk. Bu bulgular, çok az miktarda egzersizin bile depresyonu engellemede önemli olabileceğini göstermesi açısından önemli” şeklinde konuştu.

Araştırmacılar halen fiziksel aktivitenin zihinsel sağlıkla ilişkisini çözmeye çalışıyor ancak bazı fiziksel ve sosyal faydaların bir araya gelmesi ile zihinsel sağlığın da korunduğu düşünülüyor. Araştırma sonuçları ile birlikte yeni toplum sağlığı kampanyaları düzenlenmesi de sağlanabilir.

Bulgular, Black Dog Enstitüsü’nün ‘Excercise Your Mood’ (Ruh Hali Egzersizi Yapın) kampanyasının ardından elde edildi. Eylül ayı boyunca devam eden kampanyada Avustralyalılar fiziksel ve ruhsal sağlıklarını egzersiz ile geliştirmeleri konusunda teşvik edildi.

Eski çalışmalardan faydalanıldı

Araştırmacılar bu alanda Nord-Trøndelag County Sağlık Çalışması adıyla 1984’ten 1997’ye kadar süren bir araştırmadan elde edilen verileri kullandılar. Sağlıklı katılımcıların egzersiz sıklığı ve yoğunluğu kaydedildi. Daha sonra katılımcıların anksiyete ya da depresyon belirtileri için bir anket doldurması sağlandı.

Hareketsiz yaşam tarzının tüm dünyada bir norm haline gelmeye başlamasıyla birlikte depresyon oranları da artıyor. Böyle bir dünyada bu çalışmanın sonuçları oldukça önemli. Zihinsel sağlığımızı korumak için yapmamız gereken sadece zamanımızın çok küçük bir kısmını egzersize ayırmak.

Bir saat egzersizle yüzde 44 koruma

Araştırma ekibi, zihinsel rahatsızlık oranını artırabilecek sosyoekonomik ve demografik faktörleri, madde kullanımını, vücut kitle endeksini, fiziksel sağlık geçmişini be sosyal desteği de araştırmaya dahil etti. Sonuçlar Hiç egzersiz yapmayanların depresyona yakalanma ihtimalinin, haftada sadece 1 saat egzersiz yapanlara göre yüzde 44 daha fazla olduğunu gösterdi.

Ancak aynı faydaların anksiyeteyi önleme konusunda işe yaramadığı da kaydedildi. Egzersiz oranı ile anksiyete belirtileri arasında herhangi bir ilişkiye rastlanmadı.

Doç. Dr. Harvey “Zihinsel sağlık faydalarının, o hafta yapılan egzersizin ilk bir saatinde elde edildiğini gördük.” dedi.

Kaynak: New South Wales Üniversitesi

Black Dog Enstitüsü tarafından yönetilen bir çalışmada, haftada sadece bir saat egzersiz yapmanın bile depresyonu engellemeye yardımcı olduğu görüldü. Amerikan Psikiyatri Dergisi'nde yayımlanan sonuçlara göre yaş ya da cinsiyet fark etmeksizin, çok az sürelerde bile egzersiz yapmanın zihinsel sağlığa faydaları anlatıldı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği