Haftanın Özeti: 123

27 Şubat – 5 Mart 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Finans Teknolojileri

Gemius tarafından hazırlanan Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırması Aralık 2016 raporuna göre Aralık ayında finans kategorisindeki siteleri ziyaret eden gerçek kişi sayısı 8 milyon 277 bin 223. Bu kategorinin toplam internet içerisindeki erişim oranı ise yüzde 41 olarak tespit edilmiş ve 18-34 yaş aralığındaki kişilerin finans kategorisindeki siteleri diğer yaş aralıklarına göre daha yakından takip ettiği belirlenmiş. Sitesi en çok ziyaret edilen banka ise Garanti olmuş. Raporun devamına bakmak isteyenler de böyle buyursun.

İnternette finans kullanıcılarının ilgi gösterdiği diğer kategoriler ise yüzde 93,56’lık pay ile sosyal ağlar ve onun ardından da yüzde 93,43 ile haberler.

Bankacılığın dijitalleşmesi ve toplumsal sorunlar üzerinden son dönemde dönen en ateşli tartışmalardan birisi nakitsiz toplum fikri. Nakit para anonimlik sağlaması sebebiyle yolsuzluk, vergi kaçakçılığı ve kara para aklama gibi aktivitelerin ortak paydasını oluşturuyor. Her ne kadar yasadışı aktivitelere olanak sağlasa da nakit paranın sağladığı anonimliğin tamamen ortadan kalkması halkta -haklı olarak- bireysel özgürlüklerin sınırlı olduğu Orwell’ci bir topluma sürüklenme korkusunu da tetikliyor.

Başta İsveç olmak üzere artık birçok ülke nakitsiz bir topluma doğru ilerliyor ancak gelen tepkiler genellikle negatif.

Nakit paranın adeta nimet olduğu Hindistan‘da, internet üzerinden para transferi imkanı sunan bir platform her gün 700 bin yeni kullanıcı kazanıyor. Paytm adlı finans teknolojisi girişiminin CEO’su Vijay Shekhar Sharma, Pazartesi günü yaptığı açıklamada uygulamanın toplam kullanıcı sayısının 200 milyonu geçtiğini duyurdu. Bu hedefin ulaşılması ile birlikte Sharma, 2020’ye kadar ulaşılması planlanan yeni hedefin 500 milyon kullanıcı olduğunu belirtti.

En popüler çevrimiçi ödeme sistemi PayPal, 2013 yılında 800 milyon Dolar’a satın aldığı sanal post altyapısı sağlayan Braintree için reklam filmleri yayınladı. Genel Müdür Juan Benitez, yaptıkları araştırmada elektronik ödeme sistemlerini bilen kişilerin dahi bu yeni nesil araçlardan haberdar olmadığının anlaşılmasının reklam kampanyası kararında belirleyici olduğunu söyledi.

Bu hafta Bitcoin tarihinde önemli bir eşik aşıldı. [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Dünyanın en popüler dijital para birimi, ilk kez altından daha değerli hale geldi.[/inlinetweet] Bu durum, Bitcoin’in son dönemdeki hızlı yükselişinin yanı sıra altının da kötü bir gün geçirmesinin ardından gerçekleşti. 1.238 Dolar‘ı aşan Bitcoin’in değeri, bir ons altının 1.237 Dolar‘ın altına düşmesiyle, altından daha yüksek değere ulaştı. Bu kesişme noktasının ardından altın 1.235 Dolar civarında seyretmeye devam ederken Bitcoin’in yükselişi sürdü.

Bitcoin şimdi 1300 Dolar sınırını zorluyor.

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Finans teknolojileri.
  3. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  4. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  5. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  6. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

3 Yorum

  • Pocket ile ilgili “ve asla okuyup izlememesini” yorumunuza bayıldım :) ve çok güldüm.

  • Otonom araç devriminde fırtına önceki sessizlik bu sayıya fazlasıyla yansımış… Yenilenebilir enerjiyle çalışacak elektrikli araçlarla dünya pay değişecek….

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...