Bitcoin altından daha değerli hale geldi

Dün Bitcoin tarihinde önemli bir eşik aşıldı. Dünyanın en popüler dijital para birimi, ilk kez bir ons altından daha değerli hale geldi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dün Bitcoin tarihinde önemli bir eşik aşıldı. Dünyanın en popüler dijital para birimi, ilk kez bir ons altından daha değerli hale geldi. Bu durum Bitcoin’i son dönemdeki hızlı yükselişinin yanı sıra altının da kötü bir gün geçirmesinin ardından gerçekleşti. Her iki yatırım aracı da son dönemlerde bu yönde seyrediyordu.

2015’in ortalarında tanesi 200 Dolar’a kadar düşen Bitcoin, bu noktada dibe vurduktan sonra sürekli yükseliş halindeydi. Dün 1.238 Dolar’ı aşan Bitcoin’in değeri, bir ons altının 1.237 Dolar’ın altına düşmesiyle, altından daha değerli hale geldi. Bu kesişme noktasının ardından altın 1.235 Dolar civarında seyretmeye devam ederken Bitcoin’in yükselişi sürdü. Bitcoin bugün itibarıyla 1.300 Dolar sınırını zorluyor.

Altın hala güvenli liman

Ancak bu durum, insanların altın satıp Bitcoin almaya başladığı şeklinde yorumlanmamalı. Her ikisi de değerli yatırım araçları olarak görülen Bitcoin ve altın aslında birbirine alternatif oluşturmuyor. Altın çok hızlı değişmeyen yapısıyla yatırımcılar için güvenli liman işlevi görürken Bitcoin ise hızla yükselen bir değer olarak karşımıza çıkıyor. Ancak Bitcoin’in değerinin son 5 yıl içerisinde bin Dolar’dan 200 Dolar’a düşüp şimdi tekrar bin Dolar üzerine çıktığı düşünüldüğünde, yatırım aracı olmak için fazla oynak bir yapıya sahip olduğunu belirtmek gerek.

Öte yandan, Bitcoin’in de altın gibi sınırlı bir kaynak olduğunu bilmek gerekiyor. Zaman içinde Bitcoin arzı azaldıkça değerinin yükselmesi ve bir noktadan sonra altın gibi sabitlenmesi bekleniyor.

Kaynak: Engadget, Bank Innovation.

Dün Bitcoin tarihinde önemli bir eşik aşıldı. Dünyanın en popüler dijital para birimi, ilk kez bir ons altından daha değerli hale geldi. Bu durum Bitcoin'i son dönemdeki hızlı yükselişinin yanı sıra altının da kötü bir gün geçirmesinin ardından gerçekleşti. Dün 1238 Dolar'ı aşan Bitcoin'in değeri, bir ons altının 1237 Dolar'ın altına düşmesiyle, altından daha değerli hale geldi. Bu kesişme noktasının ardından altın 1235 Dolar civarında seyretmeye devam ederken Bitcoin'in yükselişi sürdü. Bitcoin bugün itibarıyla 1300 Dolar sınırını zorluyor.

4 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği