Bitcoin’in yükselişi sürüyor

Dijital para birimi Bitcoin'in piyasa değeri, üç yıl aradan sonra ilk kez bin Dolar'ın üzerine çıktı. Bitcoin 2016'da yüzde 125 değer kazandı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dijital para birimi Bitcoin, 3 yıl sonra ilk kez bin Dolar barajını aştı. 2016 boyunca yüzde 125’lik değer kazanan Bitcoin, merkez bankaları tarafından basılan para birimlerinin tamamını geride bırakmış oldu.

Düzenli yükseliş dikkat çekiyor

Web tabanlı para birimi, merkezi bir otorite tarafından yönetilmeden, kullanıcıların bilgisayarları tarafından onaylanarak çalışıyor. En son 2013’ün Aralık ayında bin Dolar’ın üzerine çıkan Bitcoin uzun süreli yükselişini sürdürüyor.

Geçmişte değeri çok sık değiştiği için güvenli olmayan bir yatırım aracı gözüyle bakılan Bitcoin, 2016 boyunca düzenli bir şekilde değer kazanarak şüphecileri haksız çıkardı. Genel olarak Çin’deki Bitcoin talebinin artmasından etkilenen para birimi, Haziran ayındaki arz azalması sebebiyle de değer kazandı. Piyasadaki Bitcoin miktarını düzenlemek amacıyla, yaklaşık her dört yılda bir, piyasaya sürülen Bitcoin miktarı yarı yarıya düşürülüyor.

Siyasi gelişmeler de etkiliyor

Ayrıca Kasım ayında ABD başkanlık seçimlerinin Donald Trump’ın galibiyetiyle sonuçlanmasının ardından Bitcoin değerinde önemli bir artış olmuştu. Her ne kadar merkezi bir otorite tarafından yönetilmese de Bitcoin de siyasi gelişmelerden etkilenme potansiyeline sahip.

2016’da günlük değişimleri yüzde 10’u geçmeyen Bitcoin hala ülkelerin para birimlerine kıyasla oldukça dalgalı bir kura sahip olsa da 2013’teki gibi yüzde 40’lık değişimler artık gözlenmiyor.

Geçtiğimiz günlerde, toplam piyasa değeri tarihin en yüksek değerine ulaşan Bitcoin, değerinin artmasıyla bu rekoru da geliştirmeye devam ediyor. Toplam 16 milyar Dolar’ın üzerindeki değeri ile Bitcoin, Borsa İstanbul’daki en değerli 20 şirket arasına rahatlıkla girebilir.

Kaynak: CNBC, OANN

 

Dijital para birimi Bitcoin, 3 yıl sonra ilk kez bin Dolar barajını aştı. 2016 boyunca yüzde 125'lik değer kazanan Bitcoin, merkez bankaları tarafından basılan para birimlerinin tamamını geride bırakmış oldu. Geçmişte günlük kur değişimleri yüzde 40'ları bulan Bitcoin güvenli bir yatırım aracı olarak görülmüyordu. Ancak dijital para biriminin uzun süreli ve düzenli yükselişi, bu görüşün bir nebze olsun değişmesine sebep oldu. Yine de günlük yüzde 10'ları bulabilen kur değişiklikleri ile Bitcoin hala arzulanan sabit değerlere ulaşmış değil.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği