Bitcoin son 3 yılın zirvesinde

Bu yıl içinde değerini yüzde 80 oranında artıran dijital para birimi Bitcoin, 2014 Şubat'ından bu yana en yüksek değerine ulaşarak 774 Dolar'dan alıcı buldu

Haber Özeti

Tam Sürüm

Web tabanlı dijital para birimi Bitcoin, Cuma günü artan değeri ile birlikte son üç yılın en yüksek seviyesine kadar ulaştı. Özellikle Hindistan’da, bundan yaklaşık bir ay önce, büyük banknotların tedavülden kaldırılması, dijital para birimine olan talebi artırmıştı.

New York merkezli Bitcoin şirketi itBit, Cuma günü gerçekleşen neredeyse yüzde 1’lik yükselme ile bir Bitcoin’i 774 Dolar’dan (yaklaşık 2 bin 720 Lira) satışa sundu. Bu rakam, 2014’ün Şubat ayından bu yana Bitcoin’in ulaştığı en yüksek değer olarak kayıtlara geçti. Dijital para biriminin geçtiğimiz aydan bu yana yaklaşık yüzde 9 değer kazandığı belirtildi.

Bitcoin merkezi bir otorite tarafından yönetilmeden dünyanın dört bir yanına kolayca ve anonim bir şekilde para transferi yapma imkanı sağlıyor. 2015 yılında yüzde 35 değer kazanan Bitcoin’in değeri, bu yılın başından bu yana yüzde 80 civarında arttı.

Hindistan etkisi

Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin 8 Kasım’da yaptığı şok açıklama ile 500 ve bin Rupi’lik banknotların piyasadan kaldırıldığı açıklanmıştı. Bu banknotların toplam 256 milyar Dolar değerinde olduğu sanılıyor. Modi, yüksek değerli banknotların yolsuzluklara zemin hazırladığını, sahtelerinin yapılıp piyasaya sürüldüğünü ve hatta Hindistan’a saldırmak isteyen militanlarca kullanıldığını dile getirmişti.

2013’te değeri bin 100 Dolar’a kadar çıkan Bitcoin 2015’in başlarında 150 Dolar’a kadar gerilemişti. Ancak bu tarihten itibaren sabitlenen kur son altı aydır 500 Dolar’ın üzerinde seyrediyor.

Kaynak: Reuters

Bu yıl özellikle Hindistan'da bir çok banknotun piyasadan çekilmesiyle talep görmeye başlayan Bitcoin son üç yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Cuma günü 774 Dolar'dan işlem gören dijital para birimi, bu değere en son 2014'ün Şubat ayında ulaşmıştı. Bir dönem oldukça dalgalı bir kura sahip olan Bitcoin son 6 aydır 500 Dolar'ın üzerinde seyrediyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği