Bitcoin rekor kırdı

Bitcoin'in değerinin bir günde yüzde 5 oranında yükselmesi ile piyasadaki Bitcoin'lerin toplam değeri 14 milyar doları aşarak rekor kırdı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Piyasadaki Bitcoin’lerin toplam değeri, perşembe günü tarihin en yüksek değerine ulaştı. İnternet tabanlı dijital para biriminin değeri yüzde 5 oranında artarak son üç yılın en yüksek seviyesine çıktı. Bitcoin’lerin toplam değeri ise 14 milyar doları aştı.

Avrupa merkezli Bitstamp’in rakamlarına göre [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]bir Bitcoin’in değeri 875 Dolar’a ulaştı[/inlinetweet]. Bitcoin en son Ocak 2014’te bu kadar değer kazanmıştı. Bu yılın başında sadece 435 Dolar değere sahip olan bir Bitcoin’in değeri yıl içinde iki katına ulaştı. Bu değer artışının Çin Yuanı’nın değer kaybetmesi ile ilişkili olduğu düşünülüyor. Yuan 2016’da yaklaşık yüzde 7 değer kaybetti.

Çin belirleyici rol oynuyor

Veriler Bitcoin alışverişinin çoğunluğunun Çin’de gerçekleştirildiğini gösteriyor. Bu sebeple, ülkedeki herhangi bir talep artışı, dijital para biriminin değerinde ciddi bir yükselmeye sebep oluyor. İnternet tabanlı Bitcoin, dünyanın her noktasına hızlı, anonim ve ücretsiz bir şekilde gönderilebiliyor. Çin gibi nakit akışı kontrolünde oldukça katı olan yönetimlerin denetiminden kaçmak isteyen kişiler Bitcoin’i tercih ediyor.

Para birimi, büyümesine rağmen halen 2013’te ulaştığı değerlere erişebilmiş değil. O dönemde ulaşılan en yüksek değer, Bitcoin başına bin 163 Dolar’dı. Ancak sisteme yeni Bitcoinler eklendiği için toplam değer, 2013’te ulaşılan 14 milyar Dolar’ın üzerine çıktı. Bu rakam en değerli 100 şirket listesindeki şirketlerin ortalama değerine yakın.

Veri analizi sitesi CryptoCompare‘in kurucusu Charles Hayter, Bitcoin’in Hindistan’daki paraların yürürlükten kaldırılması ve küresel siyasi belirsizlik gibi etmenler sebebiyle değer kazandığını düşünüyor.

Kaynak: The Guardian

Bitcoin'in değerinin bir günde yüzde 5 oranında yükselmesi ile piyasadaki Bitcoin'lerin toplam değeri 14 milyar doları aşarak rekor kırdı. En son 2014'ün Ocak ayında görülen seviyelere ulaşan Bitcoin, bir yıl içinde yaklaşık iki kat değer kazandı. Bir Bitcoin'in değeri 2013'te bin 163 Dolar'a kadar çıkmıştı. Şu anda 875 Dolar üzerinden işlem gören dijital para birimi, 2013'teki değerini yakalayamasa da günümüzde piyasada çok daha fazla Bitcoin bulunması sebebiyle toplam değer rekor seviyeye ulaştı. Bitcoin'deki artışın Çin ve Hindistan'ın politikaları ve genel olarak dünyadaki siyasi belirsizlikler olduğu düşünülüyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği