Haftanın Özeti: 123

27 Şubat – 5 Mart 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Sinema / TV / Kültür / Sanat

Salt’ın Manastır Projesi, 1843’te Beyoğlu Anarad Hığutyun Ermeni Katolik Kız Okulu olarak hayatına başlayan bir binanın hikayesini anlatıyor. 1988-2006 yılları arasında dizilere, atölyelere ve çeşitli alanlardan sanatçılara ev sahipliği yapmış olan Manastır, İstanbul’un kültür ve sanat hayatına ayna tutuyor. Salt’ın çalışması sonucunda hazırlanan web sitesinde, binanın kronolojisi, 18 yıllık dönem boyunca binada çalışmış sanat ve eğlence dünyasından kişilerle yapılan görüşmelerin ses kayıtları ve bir görsel arşiv bulunuyor.

Kölelik karşıtlığı ile bilinen Amerikalı Yazar Henry David Thoreau’nun en ünlü eserlerinden biri olan 1854 tarihli Walden, altı saatlik açık dünya deneyimi sunan bir video oyununa dönüştürüldü. Zorlu şartlar olmasa da temelinde bir hayatta kalma oyunu olan Walden’da dinginlik dolu bir gölette Thoreau’nun birkaç saatine eşlik ediyoruz.

İtalyan sanat eleştirmeni Félix Fénéon tarafından ortaya atılmış bir sanat terimi olan ve yeni izlenimci ressamlar tarafından oldukça benimsenen noktacılık (Puantizm) tekniğinin tarihi bilinenden çok daha eskiye dayandığı ortaya çıktı. Fransa’nın Vézère Vadisi’nde yapılan kazı çalışmalarında bulunan 38 bin yıl önce oyulmuş 16 kireçtaşı bloğu bu tekniğin 19. ve 20. yüzyıldan çok daha önce kullanıldığını teyit etmiş durumda.

‘Sanatçı ruhlu bir Yazılımcı’ diyebileceğimiz Yi-wen Lin, üç boyutlu tasarımlarını internet sitesinde sanatseverler ile paylaşıyor. Çalışmaların arasında üç boyutlu bir çizgi roman karesi ve tasarımın motiflerine müdahale edilebilen Nefertiti büstü gibi birçok dijital sanat eseri mevcut.

Mad Max serisinin en güncel hikayesi olan Fury Road’da kullanılan efsane araçları park halinde görmek isterseniz, 30 yıldır sinema dünyasında set fotoğrafçılığı yapan John Platt’ın fotoğraf koleksiyonuna buyrun.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]89. Akademi Ödülleri 26 Şubat gecesi düzenlenen törenle sahiplerini buldu.[/inlinetweet] Geceye damgasını vuran olaysa ‘En İyi Film Ödülü’nün yanlış filme takdim edilmesi oldu. Başta La La Land filmine verilen ödül teşekkür konuşmalarının ardından (!) gerçek sahibi olan Moonlight filmine verildi. 83 yıldır Oscar oylarının sayılmasından sorumlu olan danışmanlık şirketi PwC, yaptıkları hatadan dolayı özür dileyerek sorunun kaynağını araştıracaklarını açıkladı. Amazon ve Netflix de bu yıl ilk kez Akademi Ödülü sahibi oldu. Kazananların tam listesi için tıklayın.

Mayıs ayında vizyona girecek Alien: Covenant’tan yeni bir fragman geldi. Ridley Scott’ın yönettiği yeni Alien filmi, 2012’de Prometheus ile başlayan ‘köken hikayesinin devamı’ ünvanını taşıyor. Covenant’ta eski ekipten Michael Fassbender ve Noomi Rapace’a Katherine Waterston, James Franco ve Guy Pearce eşlik ediyor.

Her biri dönemine damga vurmuş ve bilinmeyen hayat hikayelerini şehirde yaşayan kesime aktarmayı başarmış bu beş Yeşilçam filmi, izlerken kalbinizi sızlatabilir. Fakat bağımsız yapım tadını yakalayan bu filmleri izledikten sonra mutlu olabilirsiniz. Şimdiden iyi seyirler!

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olmayı unutmayın.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarınızda bekleriz. Hepinize iyi haftalar!

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Finans teknolojileri.
  3. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  4. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  5. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  6. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

3 Yorum

  • Pocket ile ilgili “ve asla okuyup izlememesini” yorumunuza bayıldım :) ve çok güldüm.

  • Otonom araç devriminde fırtına önceki sessizlik bu sayıya fazlasıyla yansımış… Yenilenebilir enerjiyle çalışacak elektrikli araçlarla dünya pay değişecek….

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...