Haftanın Özeti: 123

27 Şubat – 5 Mart 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Genel Gündem

Navigasyon şirketi TomTom, dünyanın en kalabalık trafiğe sahip şehirlerini açıkladı. 9 yıl boyunca 390 şehirdeki 19 trilyon noktadan toplanan verilerin sonucunda hazırlanan listede her şehrin trafik sıkışıklığı seviyesine 100 üzerinden puan verildi. Buna göre trafiğin en dayanılmaz yaşandığı şehir, yüzde 66 ile Meksika’nın Başkenti Meksiko olurken en sakin trafiğe sahip şehir, yüzde 9 ile ABD’nin Dayton oldu. Türkiye de Ankara ve İstanbul ile bu gurur tablosundaki yerini aldı.

İstanbul ve Ankara, Avrupa’nın en kalabalık trafiğe sahip 20 şehri arasında yer aldı.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Avrupa Parlamentosu Amerikan vatandaşlarının AB ülkelerine vizesiz girişini sonlandırmayı tartışıyor.[/inlinetweet] Washington’ın Polonya, Hırvatistan, Bulgaristan, Romanya ve Kıbrıs’ın AB üyesi olmasına rağmen vatandaşlarına vize uygulaması sonucu ortaya çıkan bu kararın hayata geçmesi için, AB Komisyonu’nun iki ay içinde gerekli işlemleri yapması isteniyor.

Moğolların efsanevi lideri Cengiz Han vasiyetinde gömüleceği yerin kimse tarafından bilinmemesini şart koymuştu. 1277 yılında paha biçilemeyecek bir servetle gömüldüğünde mezarında çalışan ve gömen 1.000 kişi 800 asker tarafından idam edilmiş; ardından 800 kişilik bu grup da öldürdükleriyle aynı kaderi paylaşmıştı. Tarihin en büyük gizemi olarak yüzyıllardır peşinden nice define avcısı, arkeolog ve maceracı koşturan bu mezara dair teknoloji destekli bir çalışma da Araştırmacı Shay Har-Noy tarafından yürütülüyor. Henüz mezarın yerini tespit edememiş olsalar da Har-Noy’un çalışma grubu topladıkları uydu görüntüleriyle ipuçlarını birleştirmek için kitle kaynağı (crowdsourcing) kullanan TomNod isimli bir platform kurdu.

Har-Noy amacına ulaşamamış olsa da uydu görüntüleri sayesinde incelenecek çok eski arkeolojik alanları tespit ettiklerini söylüyor.

Bilimciler 3,77 milyar ila 4,28 milyar arasında bir yaşta olduğunu düşündükleri dünyanın en eski fosilini bulduklarını açıkladı. Kanada’da bulunan mikro fosillerin bir tür bakteri olduğu tahmin edilirken, bu buluşun okyanusların oluşmasının hemen ardından gelişen yaşam hakkında fikir sağlayacağı düşünülüyor.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Tunus’taki Belvedere Hayvanat Bahçesi’ne gelen ziyaretçiler bir timsahı taşlayarak öldürdü.[/inlinetweet] Yaşanan bu vahşi olayın ardından bir süreliğine kapanan hayvanat bahçesinin veterineri, daha önce de hayvanların ziyaretçiler tarafından şiddet gördüğünü belirtti.

Restoran zinciri McDonald’s, McCafé adlı reklam kampanyasıyla gittikçe daha garip bir hal almaya başlayan üçüncü dalga kafe/kahve kültürünü masaya yatırmış.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Pizza Hut ayakkabıdan sipariş devrini başlattı.[/inlinetweet] Pie Tops adlı seri, dilindeki düğme ile telefonunuzdaki mobil uygulamaya bağlanıyor. Müşteri pizza seçeneklerini telefonunun ekranında görerek sipariş veriyor ve pizzanız o anda bulunduğunuz noktaya teslim ediliyor. Şimdilik sadece 64 adet Pie Tops üretildi. Pizza Hut’ın sözcüsü yakında halka sunulmak üzere daha fazla sayıda Pie Tops üretileceğinin sözünü verdi. Ayakkabımızdan pizza siparişi veremeden geçen her günümüze lanet olsun!

https://www.youtube.com/watch?v=OVP3dyhnaLo

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Nike (sonunda) kadınlar için büyük beden spor giysileri üretmeye başladı.[/inlinetweet] 200’den fazla parçadan oluşan bu yeni sezon ürünlerinin arasında spor sütyen, tişört, pantolon, şort ve ceketler yer alıyor. Nike’ın uzun süredir beklenen büyük beden giyim ürünleri serisi, kilolu kadınların spor yapmadığına dair algıyı kırmada da yardımcı olacak (slim-fit ırkı çatlasın!).

Brown Üniversitesi öğrencisi Daniel Kunin tarafından tasarlanan Seeing Theory adlı web sitesi olasılık ve istatistik konularını oldukça başarılı bir görsel arayüz ile açıklıyor. Mutlaka bakın.

Çin’in başkenti [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Pekin’de hava kirliliği ile mücadele etmek için 70 bin taksi elektrikli araca çevrilecek.[/inlinetweet] Dünyanın en büyük taksi filolarından birine sahip olan Pekin Belediyesi, bu yıl içinde başlayacakları geçiş sürecinin sonunda yaklaşık 1,3 milyar Dolar bedelle bütün filosunu değiştirmeyi hedefliyor.

Çin’deki hava kirliliği malum.

Lüks otomotiv markası [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Rolls-Royce, hasta çocuklara özel mini bir araç geliştirdi.[/inlinetweet] Yetişkinler için bile oldukça keyifsiz olan ameliyathane yolunu biraz da olsa eğlenceli hale getiren bu ufak aracı çocuklar kendileri kullanıyor. İngiltere / Chichester’daki St. Richard’s Hastanesi’nin pediatri biriminde kullanılan araç için hastane koridorlarına trafik işaretleri bile kondu.

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Finans teknolojileri.
  3. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  4. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  5. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  6. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

3 Yorum

  • Pocket ile ilgili “ve asla okuyup izlememesini” yorumunuza bayıldım :) ve çok güldüm.

  • Otonom araç devriminde fırtına önceki sessizlik bu sayıya fazlasıyla yansımış… Yenilenebilir enerjiyle çalışacak elektrikli araçlarla dünya pay değişecek….

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği