Trafiği en çileli şehirler

Navigasyon şirketi TomTom, trafiği en kalabalık şehirleri açıkladı. İstanbul ve Ankara, Avrupa’nın en kalabalık trafiğe sahip 20 şehri arasına girdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Navigasyon şirketi TomTom, dünyanın en kalabalık trafiğe sahip şehirlerini açıkladı. 9 yıl içinde, 390 şehirdeki 19 trilyon veri noktasından toplanan verilere göre hazırlanan listede her şehrin trafik sıkışıklığı seviyesine 100 üzerinden bir rakam verildi.

En fazla trafik sıkışıklığı yaşanan şehir, yüzde 66 ile Mexico City olurken en sakin trafiğe sahip şehir, yüzde 9 ile ABD’nin Dayton şehri oldu. TomTom trafik sıkışıklığı seviyesini “normal akışa göre, trafik sıkışınca trafikte geçirilen sürede gerçekleşen artış oranı” olarak tanımladı.

TomTom Traffic’in Başkan Yardımcısı Ralf-Peter Schaefer yaptığı açıklamada, trafik endeksinin sürücülere, şehirlere ve ulaşım planlamacılarına trafik sıkışıklığını anlama ve bunu azaltma konusunda fikir sunmak için hazırlandığını ifade etti.

Avrupa’nın en kalabalık şehirlerinden ikisi bizde

Türkiye’den 2 şehir, İstanbul ve Ankara, Avrupa’nın en kalabalık trafiğe sahip 20 şehri arasına girerken, dünya çapında 189 şehre yer verilen listede Türkiye’den 10 şehir yer aldı. Listedeki Türk şehirleri ve trafik sıkışıklık oranları şu şekilde:

 1. İstanbul – yüzde 49
 2. Ankara – yüzde 33
 3. İzmir – yüzde 30
 4. Bursa – yüzde 30
 5. Adana – yüzde 27
 6. Mersin – yüzde 26
 7. Gaziantep – yüzde 24
 8. Antalya – yüzde 24
 9. Kayseri – yüzde 21
 10. Konya – yüzde 19

Dünyada ilk 10 sıraya baktığımızda İstanbul’un 6. sırada olduğunu görüyoruz. Bangkok yüzde 60’lık oranıyla Mexico City’nin ardından ikinci sırada yer alırken üçüncü sırayı Endonezya’nın başkenti Jakarta alıyor. Dördüncü sırada Çin’in Chongqing şehri bulunuyor. Beşinci olan Bükreş, Avrupa’da İstanbul’dan daha kalabalık olan tek şehir. Altıncı İstanbul’u Çin’in Chengdu şehri takip ediyor. Güney Amerika’nın en kalabalık trafiğe sahip şehri Rio de Jenerio sekizinci olurken, Taiwan’ın Tainan şehri listede dokuzuncu sırayı alıyor. Onuncu sırada ise Çin’in başkenti Pekin yer alıyor.

Uzak doğu sıkıntılı

Çin, dünya sıralamasında ilk 20’de yer alan 9 şehriyle dikkat çekiyor. Uzakdoğu ve Güneydoğu Asya ülkelerinin trafik konusunda ciddi sorunlar yaşadığı listeden görülebiliyor. Listenin son sıralarını ise ABD şehirleri ele geçirmiş durumda. Listede en az trafik sıkışıklığına sahip 25 şehir ABD’de bulunuyor.

Avrupa şehirleri arasında Bükreş ve İstanbul’un ardından sırasıyla, Moskova, Saint Petersburg, Londra, Marsilya, Roma, Paris, Brüksel, Manchester, Atina, Varşova ve Köln gibi bilindik ve kalabalık merkezler geliyor.

Kaynak: Business Insider, TomTom.

Navigasyon şirketi TomTom, dünyanın en kalabalık trafiğe sahip şehirlerini açıkladı. 9 yıl içinde, 390 şehirdeki 19 trilyon veri noktasından toplanan verilere göre hazırlanan listede her şehrin trafik sıkışıklığı seviyesine 100 üzerinden bir rakam verildi. En fazla trafik sıkışıklığı yaşanan şehir, yüzde 66 ile Mexico City olurken en sakin trafiğe sahip şehir, yüzde 9 ile ABD’nin Dayton şehri oldu. Türkiye’den 2 şehir, İstanbul ve Ankara, Avrupa’nın en kalabalık trafiğe sahip 20 şehri arasına girerken, dünya çapında 189 şehre yer verilen listede Türkiye’den 10 şehir yer aldı. Listedeki Türk şehirleri ve trafik sıkışıklık oranları şu şekilde:

 1. İstanbul – yüzde 49
 2. Ankara – yüzde 33
 3. İzmir – yüzde 30
 4. Bursa – yüzde 30
 5. Adana – yüzde 27
 6. Mersin – yüzde 26
 7. Gaziantep – yüzde 24
 8. Antalya – yüzde 24
 9. Kayseri – yüzde 21
 10. Konya – yüzde 19


2 yanıt

 1. Ali Mutlu avatarı

  Özellikle İstanbul trafik yönünden beni hayattan bezdirdi. İşe yetişmekte 1 saat erken kalkıyorum bazen de trafik dolayısı ile 1 saat geçte ulaşabiliyorum

Yorumunuz: