Trafiğin ürkütücü ekonomik külfeti

Küresel araç trafiği konusunda yapılan en kapsamlı araştırma, dünyanın büyük şehirlerindeki trafik sorununun ne kadar masraflı olduğunu gözler önüne seriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz yıl sadece ABD’deki trafik sıkışıklığı maliyeti 305 milyar Dolar’ı buldu. 2016’da ise bu durumun maliyeti 295 milyar Dolar’dı. Bu veriler, küresel araç trafiğiyle ilgili en kapsamlı araştırmayı yapan ulaşım danışmanlığı firması INRIX tarafından ortaya kondu. 38 ülkedeki bin 360 şehirden beş terabayt veri toplayan araştırma, trafik sıkışıklığının sürücülere ve her bir şehre ne kadara mal olduğunu gözler önüne seriyor.

Pek şaşırtıcı gelmese de, dünyanın en büyük ve ekonomik açıdan en canlı şehirlerindeki ekonomik hasarın çoğunluğunu trafik oluşturuyor.

Los Angeles sürücüleri her yıl trafikte ortalama 102 saat bekliyor. Bu durumun şehir için her yıl çıkardığı masraf 19 milyar Dolar’dan fazla. Her bir sürücü için ise 2 bin 828 Dolar masraf yaratıyor. Ancak trafik bağlantılı masraflarının toplamı 33,7 milyar Dolar olan New York City’nin zararı daha büyük. Trafiğin her bir sürücüye ortalama 2 bin Dolar civarında masraf çıkarttığı diğer Amerika şehirleri arasında San Francisco, Atlanta, Miami, Washington DC ve Boston var.

Bu masraflar trafikte bekledikleri süre boyunca çalışamayan insanlardan, trafiğin tıkandığı yerlerd bir yerden bir yere eşya taşımaya çalışırken artan ulaşım masraflarından, israf edilen yakıttan ve diğer unsurlardan kaynaklanıyor. Sürücüler bu masrafları direkt olarak ödemiyor olsalar da hem çevresel (hava kirliliği) hem de içsel (stres) diğer bedellerle ödemiş oluyorlar.

Dünya geneline baktığımızda, trafik bakımından en kötü 25 şehir listesinin ağırlıklı olarak her ikisi de kötü toplu taşıma altyapısına sahip olan büyük Amerika şehirleri ile hızla büyüyen şehirlerden oluştuğunu görüyoruz.

Oradan oraya giden araçlarla dolu gezegenimize bakıp umut kırıntıları arıyorsanız, aralarında Los Angeles, Seattle ve Denver gibi şehirlerin bulunduğu kapsamlı ulaşım yatırımları yapan şehirlere bakmakta fayda var. New York’un trafik sıkışıklığını maliyetlendirme girişimi de trafik açısından ezber bozan bir etki yaratabilir.

Kaynak: City Lab

Ulaşım danışmanlığı firması INRIX, 38 ülkedeki bin 360 şehirden alınan verilerle bu zamana kadarki en kapsamlı küresel araç trafiği araştırmasını gerçekleştirdi. Araştırma, trafik sıkışıklığının sürücülere ve her bir şehre ne kadara mal olduğunu gözler önüne seriyor. Los Angeles sürücüleri her yıl trafikte ortalama 102 saat bekliyor. Bu durumun şehir için her yıl çıkardığı masraf 19 milyar Dolar’dan fazla. Her bir sürücü için ise 2 bin 828 Dolar masraf yaratıyor. Ancak trafik bağlantılı masraflarının toplamı 33,7 milyar Dolar olan New York City’nin zararı daha büyük.

Etiketler:Bir yanıt

Yorumunuz: