Danimarka’nın en büyük derdi: bisiklet trafiği

Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da o kadar fazla bisiklet var ki belediye bisiklet trafiğini engellemek için yollara tabelalar yerleştiriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da o kadar fazla bisiklet var ki belediye bisiklet trafiğini engellemek için yollara tabelalar yerleştiriyor. Dünyada bir ilk olarak gerçekleştirilen uygulama ile şehrin toplam 390 km uzunluğundaki korumalı bisiklet yollarının stratejik noktalarına, trafik durumunu bildiren elektronik tabelalar yerleştirilecek.

Şehrin Teknoloji ve Çevre Departmanı Başkanı Morten Kabell “Artan bisikletli sayısı için erişilebilirliğin artırılması lazım. Pek çok noktada bisiklet yolu için mücadele etmek zorunda kalıyorlar. Bu yeni bilgi ekranları ile birlikte bisikletlilere şehirdeki en az kalabalık rotaları göstermek istiyoruz.” diye konuştu.

Şehrin yüzde 41’i bisikletli

Kopenhag’da geçtiğimiz yıl vatandaşların yüzde 41’i günde ortalama 1,4 milyon km yolu bisikletlerle kat ederek işe ya da okula gitti. Şehir merkezi trafiğinin yüzde 32’sini bisikletliler oluşturdu. Ayrıca [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Danimarkalı milletvekillerinin yüzde 63’ü ulaşım aracı olarak bisiklet kullanıyor. [/inlinetweet]

Geçtiğimiz yıl, ilk kez şehir merkezine giren bisiklet sayısı otomobil sayısını geçti. 1970’te şehir merkezinde 100 bin bisiklet 340 bin otomobil bulunurken, 2016’da bir günde şehir merkezine giren ortalama bisiklet sayısı 265 bin 700, otomobil sayısı ise 252 bin 600 olarak kaydedildi.

Altyapı yetersiz kalıyor

Yolları daha fazla ‘bisikletli dostu’ yapmak için çabalayan Kopenhag’da son 20 yıl içinde bisiklet trafiğinde yüzde 68’lik bir artış gözlendi. 2005’ten bu yana şehrin bisiklet altyapısını geliştirmek için 1 milyar Danimarka Kronu (530 milyon Lira) harcanmasına rağmen, bisiklet trafiği sıkışıklığı her geçen gün artmaya devam ediyor. Belediyenin önümüzdeki 8 yıl boyunca 1,1 milyar ila 1,8 milyar Danimarka Kronu (590-960 milyon Lira) bütçeli bisiklet yolu önceliği planı bulunuyor.

2025’te günlük bisiklet trafiğinin yüzde 25 oranında artacağı, bu artışın kalabalık saatlerde yüzde 36’yı bulabileceği belirtiliyor. Bazı Kopenhag bisiklet yolları şimdiden kalabalık saatlerde kapasitesini doldurarak trafik sıkışıklığına sebep oluyor. Her gün 40 bin bisikletliye hizmet veren Queen Louise köprüsü en çok sıkışıklık yaşanan noktalardan birisi.

Ekranlar bisikletlileri yönlendirecek

Toplam 4,2 milyon Danimarka Kronu (2,2 milyon Lira) bütçe ile hazırlanan yeni ekranlar, bisikletlilere yol çalışmaları, özel etkinlikler, bazı noktalara uzaklık, sıralar ve yavaş ilerleyen bisiklet trafiği hakkında bilgi vererek bisiklet sürücülerini alternatif rotalara yönlendirecek. Diğer altyapı çalışmalarının arasında mevcut yolların genişletilmesi, kavşaklardaki sinyal sisteminin geliştirilmesi ve daha fazla ‘bisikletlilere özel’ köprünün inşa edilmesi bulunuyor.

Şehirde ayrıca, çok acelesi olmayan bisikletlilere, dört kat daha az trafiğe sahip olan ‘yeşil rota‘ları öneren bir akıllı telefon uygulaması da kullanılıyor. ‘ibikecph‘ adlı uygulama daha çok yaşlılar, çocuklu aileler ve genel olarak rahat bir bisiklet yolculuğu geçirmek isteyen kişiler tarafından tercih ediliyor.

 

Kaynak: The Guardian

Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da o kadar fazla bisiklet var ki belediye bisiklet trafiğini engellemek için yollara tabelalar yerleştiriyor. Dünyada bir ilk olarak gerçekleştirilen uygulama ile şehrin toplam 390 km uzunluğundaki korumalı bisiklet yollarının stratejik noktalarına, trafik durumunu bildiren elektronik tabelalar yerleştirilecek. Şehirde ilk kez geçtiğimiz yıl, şehir merkezine giren bisiklet sayısı otomobil sayısını geride bıraktı.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği