Haftanın Özeti: 116

9 – 15 Ocak 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

İnternet / Girişimler

Alternatif web tarayıcılarından Opera’nın geliştirici ekibinin yeni ‘deneyi’ Opera Neon kullanıma sunuldu. İnternetin en çok kullanılan web tarayıcısı Google Chrome’un da altyapısını oluşturan Chromium üstüne geliştirilen Neon, adlı tarayıcı farklı arayüzüyle tüm benzerlerinden ayrılıyor. Alışması biraz emek ve sabır gerektirse de bir denemeyi kesinlikle hak ediyor.

2016 kimine göre korkunç bir yıldı fakat Kickstarter için işler tıkırında gitmiş gibi gözüküyor. İsterseniz geçtiğimiz yılın raporunu size kendisi anlatsın.

Johns Hopkins Üniversitesi, Bloomberg School of Public Health’den Araştırmacı Michelle Colder Carras, çocukların saatlerce video oyunları ile zaman geçirmelerinin gayet normal olduğunu söylüyor. Hatta yapılan araştırmalara göre uzun süre arkadaşlarıyla beraber yada çevrim içi olarak oyunlarda vakit geçiren çocukların bu şekilde depresyondan korunduklarını ve bu durumun gelişimlerinin bir parçası olabileceğini düşünüyor.

İnternete ‘uzaktan bağlı olmayı’ sağlayan VPN (Sanal Özel Ağ) pazarıyla ilgili yapılan araştırmada [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Türkiye ‘en çok VPN kullanan ülke‘ oldu.[/inlinetweet] Sonuçlar, 16-64 yaş arasındaki bireylere ‘hiç VPN kullanıp kullanmadıkları’ sorularak elde edilen verilerle hazırlandı. Türkiye’nin devamında Suudi Arabistan ve Endonezya yer alıyor.

Avrupa Birliği’nin ABD ile -interneti de kapsayan- veri paylaşımını düzenleyen Güvenli Liman (Safe Harbour) anlaşması ABD’nin doymayan iştahının yarattığı protestolarla iptal edilmişti. Bu gelişmenin ardından İsviçre, Mahremiyet Kalkanı (Privacy Shield) adlı bir anlaşmayla İsviçreli şirketlerin hiçbir ek garantiye ihtiyaç duymadan müşteri verilerini ABD’ye transfer edebilmesine imkan sağladı. İsviçre Federal Konseyi, vatandaşların ek korumalardan fayda göreceğini ve veri konularında danışabilecekleri bir ombudsman (kamu denetçisi) bulunacağını belirtti.

Dünyanın pek çok büyük şehrinde hizmet veren kısa mesafeli şöförlü araç kiralama şirketi Uber, aynı zamanda bu şehirlerdeki trafik akışına ve altyapıya dair çok önemli verileri de bünyesinde topluyor. Firma uzun süredir elde ettiği bu verileri Uber Movement adlı bir platformla şehir plancıları ve belediyeler ile paylaşma kararı aldı.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]E-ticaret sitesi Alibaba, Çin’in mağaza zinciri Intime Retail’ı 2,6 milyar Dolara satın alıyor.[/inlinetweet] Şirketin 2014 yılında 692 milyon Dolar yatırımla yüzde 35 hissesine sahip olduğu Intime Retail’ın Çin’de 29 mağazası ve 17 alışveriş merkezi bulunuyor. Çin’in perakende sektörünün yılda yüzde 10,7 oranında büyüdüğünün altını çizen e-ticaret firması, tüketicilerin mağaza gittiği (offline retail) perakendecilerle yeni bir alışveriş deneyimi yaratmak için çalıştıklarını belirtti.

ABD’nin Seçilmiş Başkanı Donald Trump, Alibaba’nın Kurucusu Jack Ma ile bu haftanın başında görüştü. İkili ABD’li işletmelerin, Alibaba’nın online platformları aracılığıyla Çin’e satış yapması konusundaki planı tartıştı. Bu yöntemle ABD’de 1 milyon kişiye yeni iş imkanı yaratılması amaçlanıyor.

Spora adında bir fidye virüsünün (ransomware) namı şimdiden duyulmaya başladı. Güvenlik uzmanlarının yeni keşfi, şu an Rusya’da yaygın, İngilizce konuşulan yerlere de sıçrayacak; çünkü İngilizce paketinin varlığı elde edilen bilgiler arasında. Bu virüsü en tehlikeli yapan noktalardan biri herhangi bir bağlantı ihtiyacı duymadan -çevrim dışıyken bile- ’emret ve denetle’ (command and control) prensibine sahip olması.

Artık eskisi kadar popüler olmayan arama motoru Yahoo, Amerikalı telekomünikasyon şirketi Verizon tarafından satın alındıktan sonra Altaba ismiyle yoluna devam edecek. Ayrıca şirketin elinde kalan varlıklarını devredeceği Altaba’nın yönetim kurulunda şimdiki CEO Marissa Mayer yer almayacak. Google’ın ilk çalışanlarından olan Mayer 2012’de Yahoo’nun CEO koltuğuna oturmuştu.

İngiltere ve Galler Emniyet Müdürü Gavin Thomas, siber suçla savaşmak için ilginç bir yöntem ortaya attı. Thomas’ın The Telegraph’a verdiği röportajda siber suçtan yargılanan gençlerin bileklerine Wi-Fi engelleyici (jammer) bileklikler takılması gerektiğini söyledi. 21. yüzyılın suçlarını 19. yüzyılın cezalarıyla sonlandırabileceğini düşünen polis şefi sosyal medyanın alay konusu oldu.

Sahte / yalan haberler yüzünden hedef tahtasına dönüşen Facebook, toparlanma çabaları kapsamında haber ortaklıkları için eski NBC News Muhabiri ve CNN Sunucusu Campbell Brown’u yönetici olarak atadı. Brown, kişisel Facebook hesabından yaptığı duyuruda bunun kendisi için yeni bir pozisyon olduğunu ama bu sayede gazeteciler ve haber şirketlerine daha yakın olacağını söyledi. Ayrıca Mark Zuckerberg’in yazıyı beğendiği (like) görülüyor.

2015 yılında katıldığı bir söyleşide düşünerek mesaj yollamakla ilgili hayalleri olduğunu söyleyen Zuckerberg’in bu dileği gerçek olabilir. Geçen yıl Facebook’un içinde kurulan ve ‘beyin-bilgisayar arayüzü‘ne yoğunlaştığı söylenen Building 8 adlı çalışma birimi için yapılan iş tanımında ‘nörolojik görüntüleme’ yapıldığı ve ‘elektrofiziksel verilerin’ kullanıldığı ibareleri yer alıyor. Ayrıca bunu yapabilecek mühendis ve akademisyenlerin aranması da Facebook’un zihin okuyarak iletişimi mümkün kılmanın yolunu aradığı konusundaki söylentileri güçlendirdi.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Facebook’un uzun süredir konuşulan ‘video arası reklamları’ hayata geçiyor.[/inlinetweet] Verilere göre kullanıcıların 2016’da günde 100 milyon saat video izlediği Facebook’ta video başladıktan 20 saniye sonra reklam girecek. En fazla 15 saniye sürecek (muhtemelen bize bir ömür gibi gelecek) bu reklamlar, 90 saniyeden kısa videolarda kullanılmayacak. Ayrıca içerik üreticileri Facebook’un video reklamlarıyla yaptıkları satışın yüzde 55’ini alabilecek; dolayısıyla bu da bir gelir kapısı anlamına geliyor.

Anlık fotoğraf paylaşım uygulaması [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Snap Londra’yı (uluslararası) operasyonlarının merkezi yaptı.[/inlinetweet] Snap Inc.’in bu strateji kapsamında diğer Amerikalı teknoloji devleri gibi düşük vergi prosedürleri uygulanan ülkelerden birini seçmemiş olması şaşırttı.

Webrazzi Ödülleri 2016 sahiplerini buldu. 15 kategori için yaklaşık 30 bin kişi oylamaya katıldı. Kullanılan 134 bin 232 oy sonrasında, ‘yılın girişimi’ getir.com‘yılın fintek girişimi’ ininal ve Yılın Dijital Bankacılık Uygulaması ‘Garanti Cep‘ öne çıkan ödüller arasında yer aldı. Kazananların tam listesi ise burada.

Bir Kickstarter projesi olan Moonlight cep telefonuna takılan portatif bir hikaye projektörü. Yaratıcısı Natalie kızı Chloe’ye uyku öncesi hikaye anlatırken yaptığı gölge oyunlarından esinlenmiş. Zekayı ve her şeyden önce hayal dünyasını geliştirmeyi amaçlayan ürün, sadece görüntü sağlamıyor, gereken yerde ses desteği de var. Kitabın sayfaları da okunması için ekrana yansıyor.

Boşa düşen patentleri gün bazında derleyen PatentsExpiringToday.com’a göz atmak zincirinden kurtulan fırsatları takip etmek için eşsiz bir kaynak.

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Finans teknolojileri.
  3. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  4. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  5. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  6. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

5 Yorum

  • Ayak sağlığı uzmanına ayakçı demiyorsanız, diş hekimine de dişçi dememelisiniz

  • Yanık izlerini yok eden profesörümüzün kulakları çınlasın. Zalım dunyahalleri

  • Eğer Çin’in havası çok kötü ise Kanada’dan hava “ihraç” etmez, ithal eder. Eğer Çin tarafından konuşuyorsanız :)

  • Microsft Earn programi 5 Mart 2017 tarihinde sona eriyor. Verdiginiz haber sanirim yanlis…

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Haftalık Bülten Aboneliği