Haftanın Özeti: 116

9 – 15 Ocak 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Finans Teknolojileri

Bankacılık yeni yılda da değişimlerden nasibini alacak. Şimdiye kadar 2017 için belirlenen altı trend var:

 • Şeylerin İnterneti (IoT) / sesli işlem / Sesli ödeme imkanı sunan akıllı evler / Akıllı araçlar: Toyota’nın Genel Müdür Yardımcısı Sandy Lobenstein teknoloji fuarı CES 2017’de yaptığı açıklamada ‘sesli asistanların araçlar için daha önemli olacağını’ söyledi. Nissan, BMW, Hyundai ve Google Home’u düşününce bunu neden dediği de anlaşılıyor. Fakat, Las Vegas’taki oteller bile sesli asistan kullanmaya başlayacaklarını belirtirken bunun öncelikle bankacılıktaki ‘güvenlik’ sorunu çözmesi bekleniyor.
 • Mobil bankacılığın yükselişi: Tarihte ilk defa 2016’da mobil tarayıcılar masaüstü tarayıcılarını geçti. Yani internete telefondan daha çok giriyoruz. Mobil tarayıcılarda üstünlük sağlanmasında en büyük etken alışveriş imkanı olurken milenyum kuşağının yüzde 86’sının mobil bankacılık kullandığı belirtiliyor. Bunun da durmaksızın artacağı açık.
 • Brexit ve başkanlık seçimi sonrası yaşanan değişim: Bu iki olaydan ötürü nelerin olabileceğini kestirmek zor; Avrupa pazarındaki ödemeleri düzene koymak adına Avrupa Birliği ve Avrupa Komisyonu vasıtasıyla yenilenen ‘Ödeme Servisleri Direktifi‘nin mevzuatlara işlenmesiyle de bu değişim rüzgarı artabilir. Atasözü, ‘Soğanı yiyen değil, doğrayan bilir’ demiş, hayırlısı.
 • Finanstaki sanal gerçeklik: Zaman kazanmak, finansal eğitim vermek, uzmanlara danışabilmek gibi birçok işin altından kalkacağı için sanal gerçekliğin bu alandaki etkisinin ve kullanımının artması bekleniyor. Nitekim Citi sanal gerçekliğin bankacılıkta nasıl kullanılabileceği hakkında yayınladığı video ile fikir vermişti.
 • Yapay zeka ve makine öğrenimi: Son dönemde yaygınlaşan botlar hatasız risk tespiti yapabiliyor, üstelik akmaz kokmaz. Yapay zekaya yönelenlerin başında Erica ile Bank of America geliyor. Devamının geleceği çok açık.
 • Blok zinciri: Blok zincirine 2017’de büyük şirketler tarafından para transferlerinin yapılması beklenirken, bunun yaygınlaşması için de önemli konulara el atılacak.

Finansal konuların danışılacağı yeni bir uygulama daha geliyor: Clarity. Kişilerin neye, ne kadar para harcadığını analiz ederek önerilerde bulunan uygulama yapay zekanın ilgi çekici bir örneği. Aynı zamanda finansal dengeyi kontrol eden Mint ve para biriktirmeye yardım etmeyi amaçlayan Digit‘in bir karışımı gibi. Tek kötü haber; uygulamanın şimdilik sadece ABD’de kullanılabiliyor olması.

Aylarca süren tartışmalar ve beklentilerin ardından dünyanın en büyük bankaları finansal altyapısını Bitcoin’le beraber duymaya başladığımız bir veri tabanı türü olan blok zincirine taşımaya hazırlanıyor. Wall Street için telekomünikasyon dağıtımı sağlayan DTCC‘nin yaptığı açıklamaya göre, IBM’in yürütücülüğünde gerçekleşecek değişimin 2018’in başına kadar bitirilmesi isteniyor.

IBM’in CEO’su Ginni Rometty’nin FinTech Ideas Festival 2017’de yaptığı konuşmaya göre, şimdiye kadar ellerinde 300 ile 500 arası blok zinciri projesi bulunduğunu söyledi. Blok zincirinin finans alanında önemli bir rol üstleneceğini düşünen Rommetty, büyüklüğüne ve güvenliğine yönelik çalışmaların sonuçlanmasını beklediklerini de belirtti.

Çin Merkez Bankası sanal para birimi Bitcoin ile yapılan alışverişleri denetlemek için adım attı. Banka daha öncede bu konu ile ilgili soruşturma başlatacağını söylemişti fakat bu kez durum ciddi olacak ki şimdiye kadar üç kurumla görüşüldü ve bunun sonucunda da Bitcoin Dolar karşısında yüzde 12’lik bir kayıp yaşadı.

CardLinx Birliği ve Microsoft’un ortak çalışmasıyla geliştirilen açık kaynaklı kart platformu Earn kullanıma sunuldu. Kodları web sitesi üzerinden ücretsiz olarak sunulan sistemin, şirketlerin mevcut sadakat kartlarını dijital ortama taşımasına ve yeni şirketlerin de benzer fırsatlar sunmasına yardımcı olması hedefleniyor. Yapılan araştırmalar, müşterilerin genellikle sadakatlerini ödüllendiren şirketlerden alışveriş yaptığını ve bu sayede işletmelerin de daha fazla satış yaptığını gösteriyor.

Japonya merkezli Honda, para transferi ağı VISA ve akıllı park sistemleri üreticisi IPS Group ortaklığında bir araç içi ödeme sistemi geliştirdi. Bu sayede sürücüler (örneğin) park ücreti ödemek için araçlarından dışarı çıkmak zorunda kalmayacak.

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Finans teknolojileri.
 3. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 4. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 5. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 6. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

5 Yorum

 • Ayak sağlığı uzmanına ayakçı demiyorsanız, diş hekimine de dişçi dememelisiniz

 • Yanık izlerini yok eden profesörümüzün kulakları çınlasın. Zalım dunyahalleri

 • Eğer Çin’in havası çok kötü ise Kanada’dan hava “ihraç” etmez, ithal eder. Eğer Çin tarafından konuşuyorsanız :)

 • Microsft Earn programi 5 Mart 2017 tarihinde sona eriyor. Verdiginiz haber sanirim yanlis…

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Haftalık Bülten Aboneliği