Haftanın Özeti: 116

9 – 15 Ocak 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Sinema / TV / Kültür / Sanat

Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Metin Celal Zeytinoğlu 10. Çukurova Kitap Fuarı’nın basın toplantısında Türkiye’de kişi başı düşen kitap sayısını açıkladı. Milli Eğitim Bakanlığı ve Yayımcı Meslek Birlikleri Federasyonu verilerine bağlı olarak [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]2016’da Türkiye’de kişi başına düşen kitap sayısı 8,4’e yükselmiş[/inlinetweet]. ‘Yükseldi’ kelimesine takılmayanlar için bir-iki not daha var.

Müziğin plaklarla başlayan somut ürünleri sonrasında yerini kaset ve CD‘ye bıraktı. Şimdi her şey dijital olsa da kasetten müzik dinlemeye devam eden bir kesim var. Peki ama nedir onları kasetten ayıramayan? Günümüzde avangart müziğin en büyük silahlarından bir haline gelen ‘elektronik kaset kültürü’nü bir de meraklılarından dinleyin.

Yıllar süren çalışmaların sonunda [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Sanatçı Jason deCaires Taylor’un Museo Atlantico adındaki su altı müzesi açıldı.[/inlinetweet] Suyun 14 metre altına kurulan müzede 300’den fazla heykel, 30 metre uzunluğunda 4 metrelik bir duvar, bir su altı botanik bahçesi ve 200’den fazla devasa insan figürü bulunuyor. En son işlerini 2016’nın Şubat ayında yerleştiren sanatçı şimdiye dek işlerinin yosun, mercan gibi canlılarla birleşip su altı yaşamına uyum sağlamasını bekledi. Sanatçıyı biraz daha tanımak isterseniz de TED sunumu şurada dursun.

Video çalışmalarıyla tanınan Pond5, video tabanlı projelerle uğraşanlar için telif hakkı gerektirmeden kullanılabilecek 10 bin video kliplik bir arşiv yayınlandı. Yayınlanan arşivde Fransız Yönetmen Georges Méliès’in Aya Seyahat’inden, Martin Luther King ve Winston Churchill gibi siyasetçilerin konuşmalarına kadar birçok tarihi video da mevcut.

Kraliyet Sanat Akademisi HTC’nin sanal gerçeklik gözlüğü Vive ile işbirliği yaparak bir sergi hazırladı. Virtually Real isimli sergi Adham Faramawy, Elliot Dodd ve Jessy Jetpacks’in ilk defa üç boyutlu basılmış VR(sanal gerçeklik) sanat eserlerinden oluşuyor. Sergi, sanat algısının değişeceğini gösterirken HTC, Kaliforniya’daki Art Center College of Design ile ‘VR: Yeni Objektif’ dersi için işbirliği yaptığını açıkladı.

Star Wars’ın ara hikayesi Rouge One’da bulunan Tarkin ve Prenses Leia’nın üç boyutlu modellemelerinin detayları filmin görsel efektlerinden sorumlu olan John Knoll tarafından ABC News’a anlatılmış. Carrie Fisher’ın yeni Star Wars filmlerinde nasıl var olacağı hakkında bir fikrimiz var.

Apple teknolojinin öne çıktığı markalarda içeriğin para kazandırdığının farkına vardı. Wall Street Journal’daki habere göre, şirket 2017 sonuna kadar senaryolu, orijinal içeriklerini Hollywood’a sunmaya başlayacak; hatta bir söylentiye göre Apple gelecekte film bile yapabilir(miş). Bu haberden sonra, şirketin daha önce duyurduğu ve yakında çekimlerine başlayacağı (90. sayımızda duyurduğumuz) şov programı Planet of Apps de merakımızı ikiye katladı.

Altın Küre Ödülleri 74. kez sahiplerini buldu. Damien Chazelle, La La Land ile ‘En İyi Yönetmen’ ve ‘En İyi Komedi / Müzikal Yapım’ dahil toplamda altı ödülün sahibi olurken, ‘Onur Ödülü’nü alan Merly Streep’in ABD’nin Seçilmiş Başkanı Donald Trump’ı eleştiren duygu yüklü konuşması geceye damgasını vurdu.

https://www.youtube.com/watch?v=NxyGmyEby40

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olmayı unutmayın.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarınızda bekleriz. Hepinize iyi haftalar!

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Finans teknolojileri.
  3. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  4. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  5. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  6. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

5 Yorum

  • Ayak sağlığı uzmanına ayakçı demiyorsanız, diş hekimine de dişçi dememelisiniz

  • Yanık izlerini yok eden profesörümüzün kulakları çınlasın. Zalım dunyahalleri

  • Eğer Çin’in havası çok kötü ise Kanada’dan hava “ihraç” etmez, ithal eder. Eğer Çin tarafından konuşuyorsanız :)

  • Microsft Earn programi 5 Mart 2017 tarihinde sona eriyor. Verdiginiz haber sanirim yanlis…

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Haftalık Bülten Aboneliği