Haftanın Pazarlama İletişimi Özeti: 40

iDA
20 - 27 Ekim 2018 tarihleri arasında Türkiye ve dünyada pazarlama iletişimi alanında olup bitenler.

Haftanın Pazarlama İletişimi Özeti‘yle hafta içi vakit darlığından gerekli özeni gösteremediğiniz gelişmeler, tartışmalar, öne çıkan projeler, trendler, çok konuşulanlar, gözden kaçanlar derken hızlıca haftayı toparlamak  ve gelecekte dönüp bakılacak iyi bir arşiv oluşturmak niyetindeyiz. Okurken linklere dikkat, her şey linklerde.

Teknoloji devi Samsung kendi marka elçisine, bir televizyon programında iPhone X kullanırken görüldüğü gerekçesiyle dava açtı. Rusya’da televizyon sunuculuğu yapan Ksenia Sobchak‘ın yüz yüze kaldığı davayla kendisinden istenen tazminatın miktarı 1,6 milyon Dolar.

Öte yandan İtalya Rekabet Kurumu, eski modellerini bilerek yavaşlattıkları gerekçesiyle Samsung‘a 5 milyon Avro, Apple‘a 10 milyon Avro ceza kesti. Samsung karara itiraz edeceğini söylerken Apple herhangi bir açıklama yapmadı.

Atıştırmalık pazarının en büyüklerinden Mondelez International 2025 itibarıyla tüm ambalaj materyallerini geri dönüşüme uygun hale getireceğini duyurdu. Bu yolla tüketicilerin ambalaj malzemelerini geri dönüşüme sokmalarını kolaylaştırmayı ve geri dönüşüm oranlarını iyileştirmek adına sektörel iş birliğini desteklemeyi amaçlayan grup, dünya genelinde tonlarca ambalaj malzemesinin azalmasını sağlayacak.

Konkordato ilan eden firmalar arasına Pamukkale Turizm de katıldı. “İçinde bulunduğumuz ekonomik şartların yarattığı olumsuzluklar sonucu borçlarımızı yapılandırmak zorunlu hale hale geldi” denilen açıklamada, seferlerde hiçbir aksama olmayıp normal seyrinde devam edeceği de özellikle vurgulandı. Bir Twitter kullanıcısına verilen “Biz işimizin başındayız, sadece biraz morale ihtiyacımız varcevabı da dikkat çekici.

Antalya’nın Muratpaşa ilçesindeki Barbaros Ortaokulu‘nun okul aile birliği, öğrencilerin eğitim ortamına aidiyet beslemeleri için herkesin okula kendi tuttuğu takımın formasıyla gelmesi yönünde karar aldı. Beklenenin aksine öğrencilerin çoğunun, 3 büyüklerin değil kendi şehirlerinin takımı olan Antalyaspor‘un formasıyla derse gelmesi kulüp yöneticilerinin de dikkatini çekti. Neticede Antalyaspor, geçtiğimiz haftaki Alanyaspor karşılaşmasına göğsünde Barbaros Ortaokulu yazan formayla çıktı.

Büyük reklam ajansları, farklı dönemlerde, dönemin ruhuna uygun yeni birimler kurar. Bunlar bazen başka ajansların da hevesiyle bir trende dönüşür, bazen de sessizce kapanır ve ileride “ne gereği vardı ki” temalı muhabbetlere meze olur. Manajans J. Walter Thompson Türkiye’deki Z jenerasyonunun tutum ve davranışlarını analiz ederek markaların iletişim stratejilerini bu jenerasyona adapte etmelerine yardımcı olmayı amaçlayan ZLAB inisiyatifini tanıttı. Ajans, Joint Idea, Poltio, Twentify ve BuzzMyVideos’un da desteğiyle ZLAB’in ilk toplantısı olan ZLAB Presents: Young Side of Cannes 2018‘i gerçekleştirdi. Konuyla ilgili olarak MediaCat‘e röportaj veren Manajans yetkilisi Berkant Avcı’nın sözlerinden bir bölüm: “Ajansların dönüşmeleri gerekiyor. Biz bunun önce dijital dönüşümle olacağını düşündük ve onu yakalayabilirsek markaların değişen ihtiyaçlarına cevap verebileceğimize inandık ama öyle olmadı. Sonra entegre iletişim yaklaşımı diye anılan bir dönem geldi ama onun da çalışmadığını gördük. Tüketiciler ve dolayısıyla markalar değişiyor. Bizim de bu durumda değişmeye ihtiyacımız var. Ben ajansların kendi mor ineklerini üretmeleri gerektiğine inanıyorum ve bunun da fikir olmadığı artık aşikâr.

Bir yıldan uzun süredir hisse değerlerinde büyük düşüş yaşayan WPP, pazar araştırma şirketi Kantar Group‘un çoğunluk hissesini satmayı planlıyor. Kantar’ın değerinin 3 ila 4 milyar Dolar arasında olduğu tahmin ediliyor.

İletişim Danışmanlığı Şirketleri Derneği (İDA) iki yıl boyunca görev yapacak yeni yönetim kurulunu seçti. 22 Ekim’de Grand Hyatt İstanbul’da yapılan seçim sonuçlarına göre derneğin yeni başkanı, Artı İletişim Yönetici Ortağı Esra Şengülen Ünsür oldu. Yönetim kurulundaki asil üyeler ise şunlar: Lobby İletişim ve Etkinlik Yönetimi Ajans Başkanı Özge Uzun, M3 Halkla İlişkiler Kurucusu ve Yöneticisi Melek Manisalı, desiBel Ajans Başkanı Mustafa Kutlay ve Hill and Knowlton Strategies Türkiye Genel Müdürü Pelin Kocaalp.

Önceki hafta gerçekleşen Kristal Elma kapsamında Contagious tarafından bir dizi oturum düzenlenmişti. Bigumigu bu konuşmaları takip edemeyenler için kapsamlı bir derleme hazırlamış.

5-9 Kasım tarihleri arasında “Sınır Tanımayan Fikirler” temasıyla Zorlu PSM’de gerçekleşecek olan Brand Week İstanbul‘un programı son halini aldı. Gün gün, salon salon etkinlik programı şurada.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre gazetecilik ve enformasyon, yüzde 54,6 ile istihdam oranının en düşük olduğu sektör. Buna rağmen ülkemizde 70 iletişim fakültesi ve bu fakültelerin de 14 bin 408 kontenjanı var. Journo bu bilgilerden hareketle bir dosya hazırlamış ve konuyu öğrenci ve hocalara sormuş. Varlığından şüphe duyulmayan ama kimsenin açmak istemediği konular.

Durumlar böyle. Haftaya yine görüşmek üzere, iyi tatiller!

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği