80 bin ücretsiz içerik sanatçıların emrinde

Public Domain Project adındaki proje dahilinde 80 binin üzerinde telifsiz video klip, fotoğraf, ses kaydı ve 3D model ücretsiz olarak kullanıma sunuldu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Film yapımcıları, tasarımcılar, fotoğrafçılar ve neredeyse tüm yaratıcı işlerle uğraşan kişiler için halka açık içerikler (kamu malı) çok önemli bir kaynak. Telifsiz materyaller yeni sanat eserleri oluşturmak için birleştirilip kullanılabilir. Ancak telif hakları ve halka açık içerik arasındaki karmaşık ilişki, uygun içeriği bulmayı zorlaştırabilir. Örneğin ABD Ulusal Arşivi’nden halka açık bir içerik elde etmek oldukça meşakkatli ve hiç de kullanıcı dostu olmayan bir deneyim haline gelebilir. Telifsiz video platformu Pond5, bu problemi çözmek için Public Domain Project adında bir proje başlattı. Proje dahilinde 80 binin üzerinde telifsiz video klip, fotoğraf, ses kaydı ve 3D model ücretsiz olarak kullanıma sunuldu.

Projede NASA’nın uydularının modellerinden, Georges Méliès’nin 1902 yapımı Ay’a Yolculuk filmine, Winston Churchill ve Martin Luther King gibi siyasi figürlerin konuşmalarından, Beethoven gibi bestecilerin eserlerinin kayıtlarına kadar pek çok farklı konuda ve formatta içerik bulunuyor. Bu tarz içerikler genellikle Ulusal Arşiv’de sadece fiziksel formda bulunduğu için çoğu sanatçı için bunlara ulaşmak neredeyse imkansızdı. Public Domain Project bu içerikleri dijital hale getirdi ve 5 bin adet telifsiz başka içeriği de projeye ekledi. Sanatçıların kolayca erişmesi için içeriklere başlıklar ve etiketler eklendi.

Halka açık içerik nedir?

Bu yeni materyallerin yanı sıra Pond5 sanatçılara ‘halka açık içerik’ kavramını ve yasal kullanım sınırlarını açıklayan bir video da hazırladı. Örneğin, Başkan Obama’nın bir fotoğrafını, başkanlıkla ilgili bir içerikte kullanmak bir sorun yaratmasa da bu görseli bir reklamda kullanarak reklam panolarına yerleştirmek yasal değil.

Bu projenin sunduğu en güzel imkanlardan birisi ise, insanların Public Domain Project’i hiç tahmin edemeyeceğimiz amaçlarla kullanacak olması. Farklı tarzlarda içerikler üreten sanatçılar, bu içerikleri yerleştirecek yepyeni bağlamlar bulacaktır. Ayrıca boyut olarak çok küçük olan bu içeriklerle yakın zamanda birer cevap GIF’i ya da internet mimi formatında da karşılaşabiliriz.

Kaynak: Vice

Telifsiz materyaller yeni sanat eserleri oluşturmak için birleştirilip kullanılabilir. Ancak telif hakları ve halka açık içerik arasındaki karmaşık ilişki, uygun içeriği bulmayı zorlaştırabilir. Telifsiz video platformu Pond5, bu problemi çözmek için Public Domain Project adında bir proje başlattı. Proje dahilinde 80 binin üzerinde telifsiz video klip, fotoğraf, ses kaydı ve 3D model ücretsiz olarak kullanıma sunuldu. Bu tarz içerikler genellikle Ulusal Arşiv’de sadece fiziksel formda bulunduğu için çoğu sanatçı için bunlara ulaşmak neredeyse imkansızdı. Public Domain Project bu içerikleri dijital hale getirdi ve 5 bin adet telifsiz başka içeriği de projeye ekledi. Sanatçıların kolayca erişmesi için içeriklere başlıklar ve etiketler eklendi.3 yanıt

  1. Kaan avatarı

    Burada listelenen bir çok ürüne baktım, hepsinin üzerinde fiyat etiketleri var?

    1. Semih Sönmez avatarı

      Ücretsiz olanlar https://www.pond5.com/free adresindeki içerikler. Pond5 ayrıca içerikleri ücretli olarak da satıyor.

Yorumunuz: