Microsoft’un sadakat kartı platformu: Earn

Microsoft, işletmelerin sürekli müşterilerini ödüllendirmek için verdiği sadakat kartlarını dijital ortama taşımak için Earn adında bir platform kurdu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

CardLinx Birliği ve Microsoft’un ortak çalışmasıyla geliştirilen açık kaynaklı kart platformu Earn kullanıma sunuldu. Kodları web sitesi üzerinden ücretsiz olarak sunulan sistemin, şirketlerin mevcut plastik sadakat kartlarını dijital ortama taşımasına ve yeni şirketlerin de benzer fırsatlar sunmasına yardımcı olması hedefleniyor. Microsoft 5 Mart’tan itibaren Earn kullanımına son verecek. Bu tarihten sonra Microsoft dışındaki geliştiriciler bu sistemi kullanarak hizmetler geliştirebilecek.

Yazılım, bağımsız şirketler tarafından, belirli kullanım amaçlarını geliştirmek için bir başlangıç noktası olarak kullanılabilecek. Kart-eşleme yazılımı genellikle şirketlerin müşterilerine verdiği ödül ya da sadakat puanlarını belirli bir karta eklemek için kullanılsa da bu sistemin tek faydası müşterilere değil. Şirketler de oluşturdukları sadakat programları ile daha fazla gelir elde edebiliyor.

Müşteriler ödüllü alışverişi tercih ediyor

Sadakat programlarının müşterilerim alışveriş alışkanlıklarını etkilediği belirlendi. Teknoloji çözümleri üreten Excentus tarafından yapılan bir araştırmaya göre, müşterilerin dörtte birinden fazlası, ödül sunan şirketlerden alışveriş yapıyor. Müşterilerin yüzde 17’si ise alışveriş planlarını en iyi bonus toplayabileceği zamana göre ayarlıyor. Bu etkinin özellikle tatil dönemi alışverişinde daha fazla görüldüğü ifade ediliyor.

2016’da yapılan ‘okula dönüş alışverişi’ araştırmasında da benzer sonuçlara rastlandı. Müşterilerin yüzde 81’i sadakat programlarının, nereden alışveriş yaptıklarını etkilediğini belirtirken; yüzde 59 ila 86’sı özellikle okul alışverişini yaparken, daha önceden bildikleri üreticilere, online mağazalara ve özel perakendecilere gittiklerini ifade etti.

Rapor ayrıca Amerikan müşteriler için en popüler ödüllerin, benzin istasyonlarının verdiği fazladan yakıt ödülleri olduğunu işaret etti.

Mobilin yükselişi

Araştırmada mobilin her alanda olduğu gibi, sadakat kartlarında da etkili olmaya başladığı bildirildi. Dünyanın dijital çağda doğan ilk jenerasyonunun yüzde 40’ı akıllı telefonlarını ödülleri takip etmek ve kodları işleme sokmak için kullanıyor. Plastik kart kullanımları ise her geçen yıl azalarak yerini mobil teknolojilere bırakıyor.

Microsoft’un Earn’ün yazılımını açık kaynaklı olarak sunması,küçük işletmelerin de bu sistemin faydalarından yararlanmasına imkan sağlayacak. Şu anda sadakat kartı kullanan şirketlere sağlanacak olan faydadan bahsetmeye zaten gerek yok.

Kaynak: Bank Innovation

CardLinx Birliği ve Microsoft'un ortak çalışmasıyla geliştirilen açık kaynaklı kart platformu Earn kullanıma sunuldu. Kodları web sitesi üzerinden ücretsiz olarak sunulan sistemin, şirketlerin mevcut plastik sadakat kartlarını dijital ortama taşımasına ve yeni şirketlerin de benzer fırsatlar sunmasına yardımcı olması hedefleniyor. Yapılan araştırmalar, müşterilerin genellikle sadakatlerini ödüllendiren şirketlerden alışveriş yaptığını ve bu sayede işletmelerin de daha fazla satış yaptığını gösteriyor.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği