Verizon Yahoo’yu satın alıyor

Daha önce AOL'i satın alan ABD'li telekomünikasyon devi Verizon, Yahoo'yu bünyesine katarak, reklam gelirlerinde Google ve Facebook'a rakip olmak istiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD’li telekomünikasyon şirketi Verizon, internetin en popüler 5. sitesi olan Yahoo’yu 5 milyar dolara satın almak için görüşmeler yürütüyor. Şirketlere yakın kaynaklar görüşmelerin olumlu sonuçlanmaya yakın olduğunu bildiriyor.

Verizon uzun zamandır Yahoo‘yu satın alabilecek en uygun şirket olarak görülüyordu. Telekomünikasyon şirketi geçtiğimiz yıl da AOL’i 4,4 milyar dolara satın almıştı.

Verizon, Yahoo yöneticileri ile yaptığı görüşmelerde, aynı iş kolunda faaliyet gösteriyor olmasının Verizon’ı doğru tercih haline getirdiğini ifade etti. Bu anlaşmanın ardından Verizon reklam teknolojisi gelirlerini birleştirerek Facebook ve Google gibi sektör liderlerine üçüncü bir alternatif olmayı hedefliyor. Her iki şirket de oldukça yüksek medya gelirine sahip.

Yahoo’yu satın almak isteyen bir başka şirketin yetkilisi ise”Eğer Verizon bu kadar yüksek bir teklif yaparsa kesinlikle kabul edilecektir. Yahoo için de Verizon’ı tercih etmek en güvenli seçenek” şeklinde konuştu.

Yahoo en kolay teklifi kabul edecek

Yahoo’daki kaynaklar da gerçekleştirilmesi en kolay teklifi kabul etmek istediklerini belirtiyor. Şirketten bir yetkili “Verizon ile ilgili finansal ya da entegrasyon açısından hiçbir endişe yok. Yahoo’yu hiçbir sorun olmadan bünyesine katabilecektir.” dedi.

Verizon’ın ise geçtiğimiz hafta Yahoo’ya teklif ettiği fiyatı yükselttiği biliniyor. Ancak bazı Verizon yönetim kurulu yetkilileri anlaşmanın fiyatı ve diğer giderleri konusunda endişeleri olduğunu belirtmişlerdi. Bu giderler arasında Mozilla ile daha önce yapılmış anlaşmanın iptal edilmesi için ödenecek iptal bedeli de bulunuyor.

Mayer ile Armstrong’un yolları tekrar kesişiyor

Mozilla ile bu anlaşmayı yapan Yahoo yöneticisi Marissa Mayer, geçmişte şimdiki AOL yöneticisi Tim Armstrong ile birlikte Google’da çalışıyordu. İki yıl önce Mayer, Armstrong’un AOL ve Yahoo’yu birleştirme talebini reddetmişti. Bugün ise AOL’i satın alan Verizon Yahoo’yu da bünyesine katarak bu birleştirmeyi dolaylı yoldan gerçekleştirmek üzere.

Ancak anlaşma henüz tamamlanmış değil. Geçtiğimiz günlerde Yahoo’nun Quicken Loans‘tan Dan Gilbert’ın yönettiği bir yatırımcı grubuna tekliflerinin detaylarını sorduğu biliniyor. Ayrıca özel sermaye firması TPG‘nin de teklifler konusunda oldukça agresif olduğu biliniyor.

Kaynak: Recode

Geçtiğimiz yıl AOL'i 4,4 milyar dolara satın alan Verizon şimdi de Yahoo için 5 milyar dolar teklif ediyor. Mümkün olan en kolay yolla satın alma işleminin gerçekleşmesini isteyen Yahoo yetkilileri, bu alanda bilgi ve deneyim sahibi olan Verizon'a güveniyor. Yahoo için diğer tekliflerin de Verizon'ın sunduğu rakamı karşılayamayacağı iddia ediliyor. Birleşme gerçekleşirse Verizon reklam gelirleri konusunda Google ve Facebook'a üçüncü bir alternatif yaratabilir.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği