Yahoo’da bir güvenlik skandalı daha

Yahoo'nun geçtiğimiz yıl tüm kullanıcılarının e-postalarını belirli anahtar kelimeleri aramak için aralıksız olarak inceleme altında tuttuğu iddia edildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD’li e-posta servisi Yahoo’nun, istihbarat daireleri FBI ve NSA‘den aldığı talimatla, 2015 yılında tüm kullanıcıların e-postalarını taradığı iddia edildi. Gelen talep üzerine Yahoo, tüm kullanıcılarının e-postalarında belirli kelimeleri tarayan bir kodu sistemine ekledi.

Bu düzenlemede hangi anahtar kelimelerin arandığı ya da istihbarat kuruluşlarına ne kadar veri sağlandığı bilinmiyor. Konu ile ilgili olarak ulaşılan Yahoo yetkilileri sadece “Biz yasalara uyan bir kuruluşuz” demekle yetindi. Bu cevap iddiaların doğru olduğu izlenimi uyandırdı.

Geçtiğimiz günlerde de 2014’ten bu yana devlet destekli bazı hackerların saldırısına uğradığı ve 500 milyon kullanıcının bilgilerini çaldırdığı ortaya çıkan Yahoo, Verizon’la yapılacak satış anlaşması öncesinde bir yara daha almış oldu.

Diğer şirketler itirazdan yana

Dünyanın en büyük  e-posta sağlayıcılarından Hotmail (Microsoft) ve Gmail (Google), devletten kendilerine buna benzer bir talep gelmediğini ifade etti. Google’dan yapılan açıklamada, böyle bir talep gelmesi durumunda verecekleri tek cevabın “Asla” olacağı belirtildi.

Geçtiğimiz dönemde Apple da FBI’dan benzer bir talep almış ancak kendi sistemlerine dışarıdan erişim sağlayacak bir yazılım geliştirmeyi reddetmişti. FBI bunun üzerine üçüncü parti bir şirketle anlaşmıştı.

Yahoo’nun neden talebe itiraz etmediği konusunda ise geçmişte yaşanan benzer bir durumda Yahoo’nun itiraz ettiği ve bu itirazın reddedildiği belirtiliyor. Yahoo tekrar devlet kurumlarıyla karşı karşıya gelip davayı kaybetmek yerine bu kez kendisine yöneltilen talebi kabul etme yoluna gitti.

Güvenlik ekibine duyurulmadı

Yahoo yetkililerinin, e-postaları inceleme konusunda Yahoo güvenlik ekibi ile görüşmediği ve gerekli kodları e-posta mühendislerine yazdırdığı ifade ediliyor. O dönem Yahoo güvenlik ekibinin başında bulunan Alex Stamos‘un bu kodu kısa süre içerisinde fark ettiği ve bir hacker saldırısı olduğunu düşündüğü söyleniyor. Konuyu yönetimle konuşan ve bu kodun bilinçli bir şekilde, güvenlik ekibine haber vermeden eklendiğini öğrenen Stamos kısa süre sonra Yahoo’dan istifa etti.

O dönem istifasının gerekçesi ile ilgili bir açıklama yapmayan Stamos’un, kullanıcıların güvenliği ile ilgili bir konuda kendisine danışılmamasından duyduğu rahatsızlık sebebiyle istifa ettiği belirtiliyor. Stamos şu anda Facebook’ta güvenlik ekibinin lideri olarak görev yapıyor. Konu ile ilgili görüşü sorulan güvenlik şefi, bir Facebook çalışanı aracılığıyla yorum yapmayacağını ifade etti.

Kaynak: Reuters

ABD'nin en büyük e-posta sağlayıcılarından Yahoo'nun geçtiğimiz yıl tüm kullanıcılarının e-postalarını sürekli olarak kontrol ederek, FBI ve NSA'in belirlediği bazı anahtar kelimeleri aradığı iddia edildi. Şirketin, kullanıcıların e-postalarını istihbarat şirketlerine sunma konusunda bu kadar istekli olması diğer teknoloji şirketleri tarafından eleştirildi. Tüm bu olaylar gerçekleşirken kendisine haber verilmeyen güvenlik şefi Alex Stamos'un bu sebeple Yahoo'dan ayrılıp Facebook'a geçtiği belirtiliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği