Uber veri paylaşımına başladı

Şehirlerdeki trafik akışı ve altyapıya dair detaylı veriler toplayabilen Uber, bu verileri şehir planlamacılarının kullanması için yayınlama kararı aldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dünyanın pek çok büyük şehrinde hizmet veren Uber, bu şehirlerdeki trafik akışına ve altyapıya dair çok önemli verileri de bünyesinde toplayabiliyor. Uzun süredir elde edilen bu verilerin, şehir planlamacıları ve belediyeler tarafından, şehrin ihtiyaçlarını gidermek ve şehri geliştirmek için kullanılabileceğini düşündüklerini belirten şirket, bu verileri Uber Movement adı ile yayınlama kararı aldı.

Bugüne dek verilerini halka açık olarak paylaşmaması ile bilinen Uber’in bu hamlesi oldukça dikkat çekici. Şirketin 2017 yılında, toplam gelirlerine dair detaylı rakamları da paylaşması bekleniyor.

Rakiplerin işine yaramayacak

Uber Movement ile verilerin paylaşılması iki bakımdan sakıncalı olabilir: hizmeti kullanan kişilerin seyahat bilgileri ortaya çıkabilir ve Uber’e rakipleri karşısında büyük avantaj sağlayan ‘talep tahmin verileri’ diğer şirketlerin eline geçerek Uber’e zarar verebilir. Ancak şirket her iki konuda da önlem almış durumda.

Uber Ürün Müdürü Jordan Gilbertson konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Biz altyapı geliştirmiyoruz, şehir planlamacılığı yapmıyoruz, bu alanlara asla girmeyeceğiz.” diyerek bu alandaki verileri paylaşmanın kendilerine herhangi bir zarar vermeyeceğini, aksine şehirlerin gelişmesine katkıda bulunarak Uber’in de daha rahat hizmet vermesini sağlayacağını ifade etti. Talep tahmin verilerinin ise Uber Movement dahilinde paylaşılmayacağı belirtildi.

Veriler anonim olacak

Kullanıcıların verilerinin korunması konusunda da önlem alan Uber, tüm verilerin anonim olarak kullanıma sunulacağını, anonim hale getirilemeyecek kadar seyrek olan verilerin ise paylaşılmayacağını ifade etti.

Özellikle bazı büyük şehirlerin belediyeleri ile yaşadığı anlaşmazlıklar sebebiyle hizmet verme konusunda engellerle karşılaşan Uber, belediyelere şehri geliştirme konusunda yardımcı olarak daha iyi ilişkiler kurabilir.

Kaynak: TechCrunch

Dünyanın pek çok büyük şehrinde hizmet veren Uber, bu şehirlerdeki trafik akışına ve altyapıya dair çok önemli verileri de bünyesinde toplayabiliyor. Uzun süredir elde edilen bu verilerin, şehir planlamacıları ve belediyeler tarafından, şehrin ihtiyaçlarını gidermek ve şehri geliştirmek için kullanılabileceğini düşündüklerini belirten şirket, bu verileri Uber Movement adı ile yayınlama kararı aldı. Anonim bir şekilde yayınlanacak olan verilere, Uber'in kendi çalışmalarında kullandığı talep tahmin verileri dahil edilmeyecek.

https://www.youtube.com/watch?v=bszvEIMVsIc

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği