Uber’in CEO’suna göre 10 yıl içinde uçan arabaları görebileceğiz

Geçen sene robotik uçuş sistemleri için NASA ile iş birliğine giden Uber, 10 yıl içinde ABD'de 'uçarak' hizmet vermeyi planlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Uçan otomobiller önümüzdeki on yıl içinde ABD’de gökyüzünde dolaşacak. En azından Uber‘in CEO’su Dara Khosrowshahi‘nin öngörüsü bu yönde. Khosrowshahi, Münih’teki DLD teknoloji konferansında “Dallas ve Teksas civarında insanlar uçuyor olacak. Sanırım bu, önümüzdeki on yıl içinde gerçekleşecek” dedi.

Geçen yıl Uber, robotik uçuş sistemlerinin güvenli ve etkin işleyişlerini sağlamak ve şehir merkezleri arasındaki hatlardaki uçak ve altyapı ortaklarıyla beraber yeni trafik projesini geliştirmek için NASA ile iş birliğine gitmişti. Yine Kasım ayında yaptığı açıklamada, uberAir olarak adlandırılan ağ ile birlikte müşterilerin bir düğmeye basarak kentlerde yüksek hızlı uçuşlar yapmalarına imkan vereceğini duyurmuştu.

Uber’in CEO’su, şirketin kalabalık şehirlerdeki elektrikli araç sayısını artırarak trafik sorununu çözmeye yardım edebileceklerini söyledi. Ancak, tamamen otonom taksilere halen 10, 15 yıl uzakta olduğumuzu çünkü sensörlerin çok pahalı olması nedeniyle 3D haritalar oluşturmanın zor olduğu bilgisini verdi. Bu yıl Almanya’da daha fazla şehre yayılmayı planlayan şirketin Londra için de yeni planları var. CEO, Uber’in Londra’da bir hibrit veya elektrikli filoya sahip olmayı taahhüt ettiğini söyledi.

Khosrowshahi, Uber Eats’in kesinlikle patlama yapacağını ve bu yıl dünyanın en büyük gıda dağıtım şirketi olacağını öngörüyor. ABD’li şirketi ıslık çalarak protesto eden yerel taksi şoförlerine cevabı ise net: “Her ne pahasına olursa olsun büyümeye devam edeceğiz.”

Kaynak: Bloomberg

Uber'in CEO'su Dara Khosrowshahi, Münih'teki DLD teknoloji konferansında "Dallas ve Teksas civarında insanlar on yıl içinde uçuyor olacak" dedi. Khosrowshahi göreve geldikten sonra Uber, geçen sene robotik uçuş sistemleri (uberAir) için NASA ile ortak olmuştu. Şirketin CEO'su, tamamen otonom taksiler için daha zamanın olduğunu söylerken, Uber Eats'in ise bu yıl dünyanın en büyük gıda dağıtım şirketi olacağını öngördü.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği