Haftanın Özeti: 239

20 – 26 Mayıs 2019 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Yayın tarihi:

Kategori:

Genel Gündem

İngiltere Başbakanı Theresa May 7 Haziran’da başbakanlık ve Muhafazakar Parti başkanlığı görevlerini bırakacağını açıkladı. İngiltere’nin Avrupa Birliğinden ayrılmasını (Brexit) gerçekleştirmek için elinden geleni yaptığını belirten May, bu konuda başarıya ulaşamadığı için duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Ülkenin ikinci kadın başbakanı olarak göreve gelen May, bunun hayatının en büyük onuru olduğunu ve gelecekte de kadın başbakanlar olacağına inandığını söyledi. Boris Johnson, Esther McVey ve Rory Stewart gibi isimler Muhafazakar Parti genel başkanlığına ve başbakanlığa aday olduklarını açıkladılar. Daha birçok ismin de adaylığını açıklaması bekleniyor. Öte yandan İşçi Partisi Başkanı Jeremy Corbyn ne Theresa May’in ne de bir başka Muhafazakar Parti üyesinin ülkeyi yönetebileceğini düşündüğünü belirterek erken genel seçime gidilmesi çağrısında bulundu.

Belçika’da yaşayan doktorlar yayınladıkları bir bildiride, çocuklarını doktor denetimi olmaksızın, hayvansal ürünlerin yer almadığı bir vegan diyetle besleyen ailelerin cezaya tabi tutulmasını istedi. Bildiri, çocukları vegan beslemenin etik olmadığını çünkü büyümeye yardımcı olan bazı hayvansal protein ve amino asitlerin vegan diyette yer almadığını, bunun da ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini belirtiyor. Akademisyen Profesör Georges Casimir de, ebeveynlerin vegan besleme sebebiyle, ‘tehlike içindeki bir insana yardım etmemek’ suçu işlediği iddia edilerek iki seneye kadar hapisle cezalandırılabileceğini söyledi.

Bu arada bildiriye vegan gruplardan ve hayvan hakları kurumlarından tepki yağıyor. Popüler hayvan hakları derneği PETA’dan Dawn Carr bildiriyi ‘’tamamen cahillik’’ olarak niteledi ve birçok diyetisyen ve tıpçının vegan bir beslenmenin bebekler ve çocuklar için son derece uygun olduğu konusunda hemfikir olduğunun altını çizdi. Bildiride vegan beslenmeye tamamen karşı çıkılmıyor ancak bunun doktor denetiminde yapılması gerektiği belirtiliyor ve birçok ailenin de çocuklarını düzenli olarak diyetisyene götürecek maddi imkanları olmadığı ifade ediliyor.

İngiltere’de farklı etnik ve sosyoekonomik gruplardan toplamda 2 binden fazla çocukla yapılan çalışmada, okula giderken yürüyeni bisiklete ya da scooter’a binen çocukların obez olma riskinin okula servisle, ebeveynlerinin arabasıyla ya da toplu taşımayla giden çocuklara göre daha az olduğu belirlendi. Ayrıca okul dışında düzenli spor etkinliği yapan çocukların da obezite riskinin azaldığı görüldü.

Şimdi diyeceksiniz ki “Bunun için çalışma yapmalarına gerek yokmuş, sorsalar ben de söylerdim hareket eden çocukların obez olmayacağını.” Ama önceki çalışmalarda obeziteyi ölçmek için vücut kitle endeksine (boy-kilo oranı) bakılıyordu. Araştırmacılar bu şekilde ölçüm yapıldığında fazla spor yapan çocukların kas yapısı sebebiyle yaşına ve boyuna göre daha kilolu gibi göründüğünü söylüyor. Yani vücut kitle endeksi ölçümü, fazla kası olumsuz olarak algılayabiliyor. Bu yüzden yeni çalışmada çocukların kas ve yağ ağırlığı ayrı ayrı hesaplandı. Az spor yapanlarla çok spor yapanlar arasında yağ miktarında fazla değişiklik görülmezken çok spor yapanların kas miktarının daha fazla olduğu görüldü.

ABD’de hem kırsal kesimden hem de yurt dışından gelen göçlerle büyüyen şehirlerin gittikçe artan bir problemi var: fareler. Artan çöp miktarı farelere yiyecek sağlarken küresel ısınma ile birlikte farelerin barınak ihtiyacı da azalıyor. Böylece fareler New York, Los Angeles, Washington DC gibi şehirlerde yeni sağlık tehlikeleri oluşturmaya başlıyor. Üstelik alınan önlemler de kar etmiyor. Fareleri zehirlemek ya da karbondioksit buzu (kuru buz) ile havasız bırakmak gibi çözümler işe yaramadı. Washington’da fareleri yetkililer kısırlaştırmayı bile denedi. Ama çöpleri farelerin erişemeyeceği şekilde depolamadıkça fare nüfusunun artması kaçınılmaz. 12 haftada yetişkinliğe ulaşan fareler bir seferde 14’e kadar doğum yapabiliyor. 9 fareden oluşan bir topluluğun bir yıl içinde neredeyse 12 bin fareye ulaşabildiği belirtiliyor.

Hindistan yönetimi, kanser tedavisini daha erişilebilir hale getirmek için bazı kanser ilaçlarının fiyatlarını yüzde 87 azalttı. İlaç fiyatları düzenleme kurumunun aldığı kararla birlikte akciğer kanseri tedavisinde sıkça kullanılan bazı enjeksiyonlar da ucuzlamış oldu. İlaç üreticilerinin sunduğu verileri inceleyen Ulusal Farmakoloji Fiyatları Otoritesi Mart ayından bu yana kanser ilaçlarına ikinci kez müdahale ediyor. Şubat ayında, 2013 tarihli ilaç fiyatları kontrol yasasına gelen bir ekleme ile kamu yararına değişiklikler yapmak üzere kuruma olağanüstü yetkiler verilmişti.

Bu hafta Hindistan’dan bir iyi haber daha geldi. Dünyada hava kirliliğinden en çok etkilenen ülkelerden olan Hindistan’ın, iklim değişikliğine karşı alınan uluslararası önlemleri kapsayan Paris Anlaşması’nın gerektirdiği taahhütleri fazlasıyla yerine getireceği tahmin ediliyor. Global Değerlendirme Ajansı Moodys’in hazırladığı bir rapora göre Hindistan, fosil olmayan yakıt gücü üretme kapasitesini 2022 yılında yüzde 45’e çıkartarak, hedeflenen yüzde 40 seviyesini aşmış olacak. Hindistan’ın hedefleri arasında 2022 Mart’ına kadar 175 gigavatlık yenilenebilir enerji kapasitesini işler hale getirmek de bulunuyor.

Hindistan fosil yakıtlardan hızla uzaklaşıyor.

Çevrenin korunmasına dair bir iyi haber de İngiltere’den. Ülkede iklim değişikliği ile mücadele için 130 bin ağaç dikilecek. Ormancılık Komisyonu tarafından yönetilecek iklim değişikliğiyle mücadele planına göre İngiltere hükumeti, önümüzdeki iki yıl içinde Urban Tree Challenge Fonu’na 10 milyon Sterlin’lik bağış aktaracak. Bireyler, yerel otoriteler, dernekler ve sivil toplum kuruluşlarının katılımına açık olacak projeye aktarılacak para, ağaçların dikimi ve ilk üç yıllık bakımlarını kapsayacak.

İklim değişikliği ile mücadele çabaları hız kazansa da bazı bölgeler için çoktan geç kalınmış olabilir. Pasifik Okyanusu’nda 6 büyük ve 900’den fazla küçük adadan oluşan Solomon Adaları’nda son 20 yıl içinde su seviyesi 15 santimetre yükseldi. Bu çok önemli görünmeyebilir ama bölgede 33 adet adayı gezen deniz ekolojisi uzmanı Dr. Simon Albert adaların üçte birinin ya kısmen ya da tamamen sular altında kaldığını söylüyor. Küresel ısınmaya karşı her ne kadar önlemler alınıyorsa da yakın zamanda ısınmanın azalması beklenmiyor. Bu da adaların bir bir sular altında kalması ve birçok kişinin evsiz kalması anlamına gelebilir.

300 yıldır karada büyüyen bazı ağaçlar artık denize gömülmüş durumda
Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor.Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.


9 yanıt

 1. cgtytuylu avatarı

  kusura bakmayın da olmuyor bu ne biçim özet kardeşim haberin nerede başlayıp nerede bittiği belli değil

  1. Semih Sönmez avatarı
   Semih Sönmez

   Haberlerimiz birbirinden görsellerle ya da sosyal medya paylaşımları ile ayrılıyor. Bunları kullanmamışsak haberlerin arasına çizgi koyuyoruz. Bazen birbiriyle ilişkili haberleri, belirli bir bütünlük oluşturdukları için birlikte yazıyoruz.

 2. Umit avatarı
  Umit

  Teşekkürler, çok güzel bir çalışma :)

 3. Özge avatarı
  Özge

  Beğenmiyorsanız okumayabilirsiniz, daha iyi yapabileceğinizi düşünüyorsanız neden olmasın, dünya hallerine verilmiş ciddi bir emek var, yıllardır okuyucuyum ve sizin gibi asla düşünmedim. Ne kadar rahatsız edici bir yorum

 4. İsmail avatarı
  İsmail

  Semih beyi çok başarılı buluyorum. Kendisi ve dünya hallerini kutlarım. Beğeniyle izliyor ve başarılarınızın devamını diliyorum. Sevgiyle kalın. İyi akşamlar.

 5. İsmail Gültekin avatarı
  İsmail Gültekin

  Dünya hallerini beğenmek ve takdir etmek hata mı?

 6. Kubra avatarı

  Çok güzel seçmeler olmuş. Özellikle haftanın özetleri temanızı çok faydalı buldum, diğer türlü örn. teknoloji alanındaki haberleri okurken bu başlık altında seçmece haberleri paylaşmışsınız. Ellerinize sağlık

 7. recep tuna avatarı
  recep tuna

  Haftanin ozeti konseptini cok basarili buluyor, saf haber okumaktan yillardir buyuk keyif aliyorum. Hem sekil hem muhteva olarak benzersiz bir calisma sunuyorsunuz, eksik olmayiniz, isleriniz rast gitsin ustadlarim. Her pazar 10da sizleri bekliyoruz.

 8. Enis avatarı
  Enis

  Her şey gayet belirli, anlaşılır. Her hafta kaçırmadan okuyorum, emeğinize sağlık. Teşekkürler.

Yorumunuz: