Belçikalı doktorlar: “Çocuğunu vegan yetiştiren aileler cezalandırılsın!’’

Belçika Tıp Akademisi, ebeveynlerin çocuklarını vegan bir diyetle büyütmelerinin tehlikeli olabileceğini söylüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Belçika’da yaşayan doktorlar yayınladıkları bir bildiride, çocuklarını hayvansal ürünlerin yer almadığı bir vegan diyetle besleyen ailelerin cezaya tabi tutulmasını istedi. Belçika’da 2017 yılında vegan büyütülen bir bebek yeterli besin alamadığı için ölmüştü. Şu anda ülkedeki çocukların yüzde üçünün vegan büyütüldüğü tahmin ediliyor.

Geçtiğimiz Perşembe yayınlanan bildiriyle birlikte Belçika’da bir sağlık otoritesi veganlıkla ilgili ilk kez bir pozisyon almış oluyor. Bildiri, çocukları vegan beslemenin etik olmadığını çünkü büyümeye yardımcı olan bazı hayvansal protein ve amino asitlerin vegan diyette yer almadığını, bunun da ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini belirtiyor. Bildiri ayrıca, vegan beslenmenin ancak doktor takibi, düzenli kan testleri ve vitamin desteğiyle güvenli olabileceğinin ve çoğu ailenin bunları sağlayacak ekonomik altyapısının bulunmadığının altını çiziyor.

Bildiri, Brüksel ve Wallonia’nın Fransızca konuşulan bölgesinde çocuk hakları ve güvenliğinden sorumlu devlet görevlisi Bernard Devos’ın isteği üzerine yazılmış. Bu şekilde, devletin çocuklarını vegan besleyen ailelerin elinden çocukları alması daha kolay olacak.

Konuyla ilgili görüş bildiren akademisyen Profesör Georges Casimir de doktorların bu açıklamasıyla Belçika anayasasında ‘tehlike içindeki bir insana yardım etmemek’ suçuyla eşleşen vegan beslemenin iki seneye kadar hapisle cezalandırılabileceğini söyledi.

Hayvan hakları aktivistleri aynı fikirde değil

Bu arada bildiriye vegan gruplardan ve hayvan hakları kurumlarından tepki yağıyor. Popüler hayvan hakları derneği PETA’dan (People for Ethical Treament of Animals – Hayvanlara Etik Davranan İnsanlar) Dawn Carr bildiriyi ‘’tamamen cahillik’’ olarak niteledi ve birçok diyetisyen ve tıpçının hayvansal ürünlerin merkezde olduğu bir diyetin, ergenlikten itibaren insan vücudu için sorun yaratmaya başladığını söylediğinin altını çizdi. Carr ayrıca doğru planlanmış vegan bir beslenmenin bebekler ve çocuklar için son derece uygun olduğunu gösteren birçok araştırma olduğunu belirtti ve ekledi:‘’Çocuklar vegan beslenebilir ama her beslenmede olduğu gibi çocuğunun gerekli vitamin ve mineralleri alıp almadığının sorumluluğu ebeveynlere aittir; ve evet, bu vegan bir beslenmeyle de mümkündür’’.

The Vegan Society derneğinden Heather Russel da beslenme planının doğru yapılmasının sadece veganlar için değil herkes için bir gereklilik olduğunu söyledi: “Hem Britanya Beslenme Derneği hem de Amerikan Beslenme Akademisi vegan beslenmenin her yaştan insan için son derece sağlıklı olabileceğinde hemfikir.’’

Kaynak: The Telegraph

Belçika’da yaşayan doktorlar yayınladıkları bir bildiride, çocuklarını hayvansal ürünlerin yer almadığı bir vegan diyetle besleyen ailelerin cezaya tabi tutulmasını istedi. Bildiri, çocukları vegan beslemenin etik olmadığını çünkü büyümeye yardımcı olan bazı hayvansal protein ve amino asitlerin vegan diyette yer almadığını, bunun da ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini belirtiyor. Akademisyen Profesör Georges Casimir de, doktorların bu açıklamasıyla Belçika anayasasında ‘tehlike içindeki bir insana yardım etmemek’ suçuyla eşleşen vegan beslemenin iki seneye kadar hapisle cezalandırılabileceğini söyledi. Bu arada bildiriye vegan gruplardan ve hayvan hakları kurumlarından tepki yağıyor. Popüler hayvan hakları derneği PETA’dan Dawn Carr bildiriyi ‘’tamamen cahillik’’ olarak niteledi ve birçok diyetisyen ve tıpçının vegan bir beslenmenin bebekler ve çocuklar için son derece uygun olduğu konusunda hemfikir olduğunun altını çizdi.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği