2040’ta yediğimiz etin çoğu ölü hayvanlardan gelmeyecek

Bir araştırmaya göre çok yakında yediğimiz etlerin yüzde 60’ı ya laboratuvarda yetiştirilecek, ya da bitkilerden elde edilecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yeni yayınlanan bir rapor 2040 yılında insan nüfusunun tükettiği etin çoğunun öldürülmüş hayvanlardan gelmeyeceğini iddia ediyor. AT Kearney isimli bir küresel danışmanlık şirketinin yayınladığı rapora göre gerçek et yerine ya laboratuvarlarda yetiştirilmiş ya da bitkilerden elde edilmiş, et gibi görünen ve tadılan ürünler gelecekte hayvan etinin yerine geçecek.

Uzmanlarla yapılan röportajlara dayanan rapor, geleneksel et üretiminin ağır çevresel etkilerinin, endüstriyel hayvancılığın hayvanlara verdiği zararın ve insanların bu konuyla ilgili endişelerinin altını çiziyor. ‘’Hayvancılık endüstrisi çoğu insan tarafından ‘şeytani’ olarak görülüyor,’’ diyen rapor, vegan et muadillerinin ve yapay etin avantajlarına bakıldığında, bu ürünlerin önemli bir pazar payı kapmalarının an meselesi olduğunu söylüyor.

Endüstriyel hayvancılık iklim değişikliğinin en önemli etkenlerinden

Geleneksel et endüstrisi milyarlarca hayvan yetiştiriyor ve senede yaklaşık 1 trilyon Dolar kar ediyor. Ne var ki, karbon emilimine dolayısıyla iklim değişikliğine olan katkısı, otlak yapmak amacıyla yok ettiği orman ve orman hayvanları, nehir ve okyanuslara verdiği zarar gibi meseleler başta olmak üzere hayvancılığın çevre kirliliğine etkileri yakın zamanda yapılan bilimsel çalışmalarda apaçık ortaya konuldu.

Muadil burgerler, yumurta ve diğer ürünleri yapmak için bitkisel içeriklerden faydalanan Beyond Meat, Impossible Foods ve Just Foods gibi şirketler giderek büyüyor. AT Kearney’nin tahminine göre bu tip vegan ürünlere yapılan yatırım 1 milyar Dolar civarında ve yatırım yapanlar arasında geleneksel et piyasasına hakim önemli şirketler de var.

Laboratuvar ortamında et hücreleri üreten şirketler, hayvan yetiştirmeyi ve öldürmeyi gerektirmeyecek şekilde et üretme üzerinde çalışıyor. Bu ürünler henüz tüketicilere ulaşmamış olsa da AT Kearney raporuna göre yapay et geleceğin piyasasına hükmedecek gibi görünüyor çünkü bitkisel etlere göre bu etlerin tadı ve hissi geleneksel ete daha yakın. Rapor 2040 yılında tüketilen etin yüzde 35’inin yapay, yüzde 25’inin de bitkisel kaynaklı olacağını tahmin ediyor.

Yapay et geleceğin kazananı olacak

Dünya üzerinde elde edilen hasatın neredeyse yarısı besi hayvanlarına ayrılmış durumda ama hayvan eti aracılığıyla insanlar sadece yüzde 15 bitkisel kalori alabiliyorlar. Halbuki yapay ve bitkisel et muadillerinin kalorisinin yüzde 75’i bitkilerden geliyor.

Raporda yer alan ABD, Çin ve Hindistan’da yapılan anketlerin gösterdiğine göre tüketicilerin yapay etle ilgili rahatsızlıkları ilerde bir engel yaratmayacak: ‘’Yapay et uzun dönemde kazanan olacak. Ancak geçiş sürecinde ağırlıklı olarak vegan ürünler tüketilecek.’’

Kaynak: The Guardian

Yeni yayınlanan bir rapor 2040 yılında insan nüfusunun tükettiği etin çoğunun öldürülmüş hayvanlardan gelmeyeceğini iddia ediyor. AT Kearney isimli bir küresel danışmanlık şirketinin yayınladığı rapora göre gerçek et yerine ya laboratuvarlarda yetiştirilmiş ya da bitkilerden elde edilmiş, et gibi görünen ve tadılan ürünler gelecekte hayvan etinin yerine geçecek. Laboratuvar ortamında et hücreleri üreten şirketler, hayvan yetiştirmeyi ve öldürmeyi gerektirmeyecek şekilde et üretme üzerinde çalışıyor. Rapor 2040 yılında tüketilen etin yüzde 35’inin yapay, yüzde 25’inin de bitkisel kaynaklı olacağını tahmin ediyor. Muadil burgerler, yumurta ve diğer ürünleri yapmak için bitkisel içeriklerden faydalanan Beyond Meat, Impossible Foods ve Just Foods gibi şirketler giderek büyüyor. 

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği