Haftanın Özeti: 239

20 - 26 Mayıs 2019 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Sinema, TV, Kültür, Sanat

Son sezonu sevenlerine heyecandan çok sinir yaşatan Game of Thrones geçtiğimiz hafta yayınlanan son bölümüyle ekranlara veda etti. Dizi, geniş ölçekte hayal kırıklığı yaratan son sezonunda sette unutulan nesnelerle konuşuluyor. Sadece iki hafta evvel yayınlanan dördüncü bölümde Jon Snow ve Daenerys Targaryen’in konuştukları sahnedeki masada bir Starbucks bardağı görülmüş ve bu hata sosyal medyada epey konuşulmuştu. Dizinin son bölümüne ise bu sefer unutulan plastik su şişesi damga vurdu. Şişe, dizinin sonlarına doğru bir sahnede, Samwell Tarly’nin ayağının arkasında görülüyor.

Henüz üçüncü filmi Türkiye’de yeni vizyona girmişken, John Wick’in yapım şirketi Lionsgate, serinin dördüncü bir filmle devam edeceğini duyurdu, üstelik bir de vizyon tarihi verdi: 21 Mayıs 2021. Keanu Reeves tarafından canlandırılan eski tetikçi John Wick’in maceralarını anlatan filmde Reeves dışında Halle Berry, Laurence Fishburne, Mark Dacascos, Asia Kate Dillon, Ian McShane ve Lance Reddick rol alıyor.

Star Trek serisinin son halkası Star Trek: Picard, 2019 sonuna doğru gösterilmeye başlanacak. Dizinin ilk fragmanı geçtiğimiz günlerde yayımlandı. Enterprise uzay gemisinin ünlü kaptanı Jean-Luc Picard’ın adını verdiği yeni dizi J.J. Abrams filmlerinden farklı olarak paralel bir zamanda değil, asıl zamanında geçiyor ve Picard’ı kaptanlık görevini bıraktıktan sonra yerleştiği Fransa’da ailesinin yanında şarap üreticiliği yaparken gösteriyor.

Kanadalı pop yıldızı Justin Bieber, 2015 yılında yayınladığı ‘’I’ll Show You’’ parçasının video klibini, İzlanda’nın görkemli kanyonlarından Fjadrárgljúfur’da çekmişti. O günden bu yana Bieber’ın hayranları tarafından popüler bir ziyaret yeri haline getirilen kanyona ilgi o kadar yoğun ki videonun yayınlanmasından sonra bölge 1 milyondan fazla insanın akınına uğramış. Bu rakamın bölgenin bitki örtüsüne derin zarar verdiğini söyleyen İzlanda Çevre Bakanlığının girişimiyle beş hafta boyunca kapalı tutulan kanyon, hava koşulları yağışsız olursa bu yaz tekrar açılacak.

Yaşayan en önemli çağdaş sanatçılardan biri sayılan Banksy, bu yıl 58. kez düzenlenen dünyanın en önemli sanat etkinliklerinden Venedik Bienali’ne davet edilmediği halde kendine has bir yöntemle katılmayı başardı. Venedik’in San Marco meydanında açtığı stantla etkinliğe bir yerinden sızmayı başaran sanatçı, Instagram hesabından yayınladığı bir video ile başına gelenleri takipçileriyle paylaştı. Videoda standın önünde oturan şapkası ve kaşkolu ile sarılı halde yüzü görünmeyecek şekilde gazete okuyan kişinin kimliğini gizli tutan sanatçının kendisi olduğu varsayılıyor. Banksy’nin açtığı tezgahta, 9 ayrı tuvale yayılan tek bir eser görülüyor. Venedik sularına yanaşan dev yolcu gemilerinden birinin görüldüğü eser, şehrin turist akını sebebiyle çevresel felakete adım adım gitmesini eleştirdiği şeklinde yorumlanıyor.

Huang Yung-fu isimli adam, yaşadığı köyün 10 sene önce Tayvan hükumeti tarafından yıkılma projesine karşı bulduğu yaratıcı fikirle, köyü yıkılmaktan kurtardı. Hükumetin daha modern bir apartman sitesi inşa etmek için köyü yıkma projesi dahilinde kendisine oradan taşınması için para teklif edilen Huang, hayatını geçirdiği bu ufak köyden ayrılmak istemediği için bütün köyü baştan aşağı boyamış. Ülke çapında gelen ilgi sonunda hükumet de kararından vazgeçip, köyün bu haliyle kalmasına ikna olmuş. Şimdi bu renkli köy bir turistik cazibe merkezi olarak hayatına devam ediyor.

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olmayı unutmayın.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarınızda bekler, hepinize iyi haftalar dileriz!

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

9 Yorum

  • Haberlerimiz birbirinden görsellerle ya da sosyal medya paylaşımları ile ayrılıyor. Bunları kullanmamışsak haberlerin arasına çizgi koyuyoruz. Bazen birbiriyle ilişkili haberleri, belirli bir bütünlük oluşturdukları için birlikte yazıyoruz.

 • Beğenmiyorsanız okumayabilirsiniz, daha iyi yapabileceğinizi düşünüyorsanız neden olmasın, dünya hallerine verilmiş ciddi bir emek var, yıllardır okuyucuyum ve sizin gibi asla düşünmedim. Ne kadar rahatsız edici bir yorum

 • Semih beyi çok başarılı buluyorum. Kendisi ve dünya hallerini kutlarım. Beğeniyle izliyor ve başarılarınızın devamını diliyorum. Sevgiyle kalın. İyi akşamlar.

 • Çok güzel seçmeler olmuş. Özellikle haftanın özetleri temanızı çok faydalı buldum, diğer türlü örn. teknoloji alanındaki haberleri okurken bu başlık altında seçmece haberleri paylaşmışsınız. Ellerinize sağlık

 • Haftanin ozeti konseptini cok basarili buluyor, saf haber okumaktan yillardir buyuk keyif aliyorum. Hem sekil hem muhteva olarak benzersiz bir calisma sunuyorsunuz, eksik olmayiniz, isleriniz rast gitsin ustadlarim. Her pazar 10da sizleri bekliyoruz.

 • Her şey gayet belirli, anlaşılır. Her hafta kaçırmadan okuyorum, emeğinize sağlık. Teşekkürler.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: