Haftanın Özeti: 239

20 - 26 Mayıs 2019 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Tasarım, İnovasyon

Bugünkü çeviri teknolojileri konuşmanızı önce yazıya döküp daha sonra bu yazıyı hedef dile çeviriyor ve size yazıyı gösteriyor. Dilerseniz bu yazıyı bilgisayara okutabiliyorsunuz. Ama Google’ın geliştirdiği yeni çeviri teknolojisi Translatotron konuşmaları yazıya dökmekle uğraşmadan, kaynak dildeki konuşmayı direkt olarak hedef dilde konuşmaya çeviriyor. Üstelik bunu yaparken sizin sesinizin özelliklerini kullanıyor. Böylece siz kendi dilinizi konuşurken karşınızdaki kişi sizin sesinizle başka bir dil duyabiliyor.

Star Trek dizisinde aynı işlevi gören cihaz

Google bu hafta ayrıca Glass Enterprise Edition 2 cihazını da tanıttı. Daha önce satışa çıkan ve tepkiyle karşılaşan Google Glass adlı akıllı gözlüğün kurumsal versiyonu olan bu cihazın ilk sürümü halihazırda fabrikalarda kullanılıyordu. Google halktan gelen tepkilerin ardından cihazı sadece profesyonel amaçlı olarak üretmeye başlamıştı. İkinci sürüm de yine sadece kurumlara satılacak. Yeni sürümde işlemci ve kamera geliştirilirken USB-C desteği ile daha hızlı şarj imkanı da sunuluyor. Google’ın cihaza eklediği yeni güvenlik çerçevesinin içinde ayrıca ekstra batarya da bulunuyor. Bu da cihazın kullanım süresini uzatıyor. Glass Enterprise Edition 2, 999 Dolar’a satılacak.

20 yıldır Mac ve iOS için uygulamalar yapan Panic firması PlayDate adlı taşınabilir bir konsol geliştirdi. Sarı renkli ve siyah-beyaz ekranlı konsol içinde 12 oyunla birlikte gelecek. Oyunlar Keita Takahashi, Zach Gage, Bennett Foddy ve Shaun Inman gibi ünlü oyun tasarımcılarının katkılarıyla hazırlandı. PlayDate her hafta güncellenecek. Konsol sahipleri her hafta konsolu güncellediklerinde yeni bir oyun oynayabilecekler.

Akıllı telefonlarda uzun süredir devam eden ön yüzeyi tamamen ekrana ayırma çalışmaları neticesinde şirketler önce kenarlıklardan ve ön butondan vazgeçti sonra ekranın üzerine çıkıntılar ekledi ve parmak izi okuyucusunu arkaya ya da ekranın altına taşıdı. Yine de ön yüzeyde bulunması gereken bir parça var: selfie kamerası. Bu kameradan vazgeçmek istemeyen şirketler ön yüzeyi tamamen ekrana bırakma planlarını uygulayamadı. OnePlus’ın geliştirdiği 7 Pro modeli bu soruna yaratıcı bir çözüm getiriyor. Ön kamerayı kullanmak istediğinizde telefonun üst kısmından bir kamera çıkıyor. Fotoğrafı çektikten sonra kamera eski yerine girip gözden kayboluyor. Böylece telefonun ön yüzü tamamen ekrana ayrılmış oluyor.

Çin hükumeti tarafından yayımlanan yeni raporda ülkede lityum üretim maliyetini 6 ila 10 kat ucuzlatacak yeni bir yöntem geliştirildiği belirtildi. Lityum, özellikle elektrikli araçlar ve mobil cihazlar başta olmak üzere, modern bataryaların çoğunda kullanılıyor. Lityumun üretim maliyetinin düşmesi elektrikli araç maliyetinin de azalması anlamına geliyor. Yeni yöntemle bir ton lityum çıkarmanın maliyetinin 2 bin 180 Dolar civarında olacağı belirtiliyor. Mevcut yöntemlerde maliyet 12 bin ila 20 bin Dolar arasında değişiyor.

Lityum-iyon batarya üretim fabrikası

Maryland Üniversitesinden araştırmacı Liangbing Hu ve çalışma arkadaşları ağaçların hücre duvarları arasında bulunan linyin (odun özü) adlı malzemeyi, hidrojen peroksit (oksijenli su) kullanarak ayrıştırmayı başardı. Ahşap malzemeden geriye sadece selüloz kaldı. Selüloz güneş ışığını çoğunlukla yansıttığı için, iç kısmına ısıyı geçirmeyen bir malzeme elde edilmiş oldu. Bu malzemeden yapılan evler sıcak havalarda da serin kalabilir. Ekip yazların uzun ve sıcak geçtiği bölgelerde bu malzemeden yapılan evlerin soğutma maliyetini önemli ölçüde düşürebileceğini söylüyor. Ayrıca normal ahşaba göre 8,7 kat daha yoğun hale gelen malzemenin sağlamlığı metal yapılarla karşılaştırılabilecek seviyede.

Yaz geliyor. Plajlarda gezen erkeklerin etrafında gördüklerinden etkilenip heyecanlanması oldukça normal ve sık görülen bir durum. Ama plajda, mayonun altında da olsa ereksiyon halinde birini görmek herkesi huzursuz edebilir. Pornografik içerik sitesi PornHub bu soruna çözüm üretmek için ereksiyonu belli etmeyen bir deniz şortu geliştirdi. Şortun yüzde 100 likradan üretilen iç yüzeyi herhangi bir rahatsızlık vermeden ereksiyonu gizlemeyi amaçlıyor. Pornhub 70 Dolar’a sattığı bu şortu tanıtmak için video klip tarzında bir reklam filmi de hazırladı.

Bir grup Alman mühendis tarafından geliştirilen Mobile Closet adlı valiz, açıldığında altı raflı bir dolaba dönüşebiliyor. Bu tasarım hem valiz toplamayı kolaylaştırıyor hem de kısa süreli seyahatlerde valizi gardırop olarak kullanmayı sağlıyor. Valizin her bir bölmesine yerleştirebileceğiniz file şeklinde parçaları mevcut. Bu parçalara dolduracağınız eşyalarınıza, daha sonra valizi açtığınızda farklı bölmelerden erişebiliyorsunuz. Kickstarter üzerinden kampanya yürüten ekip hedeflediği 15 bin Avro’luk fona ulaşmış durumda. Dilerseniz 395 Avro fon sağlayarak kendi Mobile Closet valizinize sahip olabilirsiniz. Ekip ilk ürünlerin teslimatını Ekim 2019’da yapmayı planlıyor.

Güneş enerjisiyle çalışan, sürdürülebilir ve ekolojik bir yaşam alanı olarak tasarlanan Ecocapsule, yumurta şeklinde bir mikro-ev. Bir ya da iki kişinin rahatça yaşayabileceği şekilde inşa edilen evde bir ikiz yatak, çalışma masası, mutfak, duş ve tuvalet bulunuyor. Ecocapsule’ü benzer mikro-evlerden ayıran özelliği ise sürdürülebilir olması. Güneş enerjisi panelleriyle desteklenen ev, yağmur suyunu filtreleyip depolayan bir sistemle donanmış.

Katar’ın 2010 yılında 2022 FIFA Dünya Kupası’na ev sahibi seçilmesinden sonra ülkede birçok yeni binanın inşasına başlanmıştı. Bunlardan en dikkat çekenlerden biri de 2016’da hayatını kaybeden ünlü mimar Zaha Hadid imzasını taşıyan stadyumdu. Hadid’in ortağı Patrik Schumacher ile birlikte tasarladığı stadyum uzun bir çalışma sonunda tamamlandı ve ilk futbol maçını ağırlamaya hazır.

McDonald’s, Norveç menşeli yaratıcı ajans NORDDDB ile yaptığı ortaklık sonucu, arıları koruyacak bir tasarım ortaya çıkardı. Dünyanın en küçük McDonalds’ı olarak şimdiden ünlenen bu küçük evin adı McHive (kovan kelimesinin İngilizce karşılığı ‘hive’dan geliyor). McHive şimdilik İsveç’teki bazı McDonald’s şubelerinde yer alıyorlar.

Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor.Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

9 Yorum

  • Haberlerimiz birbirinden görsellerle ya da sosyal medya paylaşımları ile ayrılıyor. Bunları kullanmamışsak haberlerin arasına çizgi koyuyoruz. Bazen birbiriyle ilişkili haberleri, belirli bir bütünlük oluşturdukları için birlikte yazıyoruz.

 • Beğenmiyorsanız okumayabilirsiniz, daha iyi yapabileceğinizi düşünüyorsanız neden olmasın, dünya hallerine verilmiş ciddi bir emek var, yıllardır okuyucuyum ve sizin gibi asla düşünmedim. Ne kadar rahatsız edici bir yorum

 • Semih beyi çok başarılı buluyorum. Kendisi ve dünya hallerini kutlarım. Beğeniyle izliyor ve başarılarınızın devamını diliyorum. Sevgiyle kalın. İyi akşamlar.

 • Çok güzel seçmeler olmuş. Özellikle haftanın özetleri temanızı çok faydalı buldum, diğer türlü örn. teknoloji alanındaki haberleri okurken bu başlık altında seçmece haberleri paylaşmışsınız. Ellerinize sağlık

 • Haftanin ozeti konseptini cok basarili buluyor, saf haber okumaktan yillardir buyuk keyif aliyorum. Hem sekil hem muhteva olarak benzersiz bir calisma sunuyorsunuz, eksik olmayiniz, isleriniz rast gitsin ustadlarim. Her pazar 10da sizleri bekliyoruz.

 • Her şey gayet belirli, anlaşılır. Her hafta kaçırmadan okuyorum, emeğinize sağlık. Teşekkürler.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: