Hindistan’da 9 kanser ilacının fiyatı neredeyse yüzde 90 azaltıldı

Hindistan'da, ilaç fiyatları düzenleme otoritesine verilen olağanüstü yetkilerin ardından kanser ilaçlarının fiyatları son birkaç ayda ikinci kez düşürüldü.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hindistan yönetimi, kanser tedavisini daha erişilebilir hale getirmek için bazı kanser ilaçlarının fiyatlarını yüzde 87 azalttı. İlaç fiyatları düzenleme kurumunun aldığı kararla birlikte akciğer kanseri tedavisinde sıkça kullanılan bazı enjeksiyonlar da ucuzlamış oldu.

İlaç üreticilerinin sunduğu verileri inceleyen Ulusal Farmakoloji Fiyatları Otoritesi (NPPA), 15 Mayıs tarihli kararıyla birlikte dokuz adet kanser ilacını, kendi fiyat kontrol çerçevesine dahil etti. NPPA Hindistan Kimyasallar ve Gübreler Bakanlığı altında çalışan, uzmanlardan oluşan ve ülkedeki ilaç fiyatlarını kontrol altında tutan bağımsız bir kurum.

Son dönemde gelen ikinci büyük düzenleme

NPPA Mart ayından bu yana kanser ilaçlarına ikinci kez müdahale ediyor. Şubat ayında, 2013 tarihli ilaç fiyatları kontrol yasasına gelen bir ekleme ile kamu yararına değişiklikler yapmak üzere kuruma olağanüstü yetkiler verilmişti. 42 adet kanser ilacında kar marjı yüzde 30 ile sınırlandırılmıştı.

Kararın ardından en az 72 formül ve 390 ilaç markasının maliyetleri düşürüldü. Büyük ilaç üreticileri fiyatlardaki düzenlemeler ile ilgili yorum yapmadı. Sağlık endüstrisinden sözcüler ise şirketlerin üretim hacminde düşüşe gitmemesinin talep edildiğini söyledi.

Kaynak: Times of India

Hindistan yönetimi, kanser tedavisini daha erişilebilir hale getirmek için bazı kanser ilaçlarının fiyatlarını yüzde 87 azalttı. İlaç fiyatları düzenleme kurumunun aldığı kararla birlikte akciğer kanseri tedavisinde sıkça kullanılan bazı enjeksiyonlar da ucuzlamış oldu. İlaç üreticilerinin sunduğu verileri inceleyen Ulusal Farmakoloji Fiyatları Otoritesi Mart ayından bu yana kanser ilaçlarına ikinci kez müdahale ediyor. Şubat ayında, 2013 tarihli ilaç fiyatları kontrol yasasına gelen bir ekleme ile kamu yararına değişiklikler yapmak üzere kuruma olağanüstü yetkiler verilmişti.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği