Akciğer kanseri için yeni bir tedavi daha onaylandı

Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi FDA, Takeda'nın akciğer kanserini tedavi tedavi etmek için geliştirdiği brigatinib adlı yeni bir ilacı onayladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi FDA, akciğer kanserini tedavi tedavi etmek için geliştirilen yeni bir ilacı onayladı. Japon ilaç devi Takeda Pharmaceuticals tarafından geliştirilen ilaca ‘brigatinib’ adı veriliyor. Bir tür ALK inhibitörü olan ilaç ağız yoluyla alınıyor. İlacın amacı, ilk aşamada başarısız olan akciğer kanseri ilaçlarının yerini almak.

Geçtiğimiz iki gün içerisinde FDA bir dizi ilaca onay verdi. Bu ilaçlar arasında, nadir bir hastalığın tedavisinde kullanılmak üzere geliştirilen ve yıllık bedeli 702 bin Dolar olan bir ilaç da var.

Bilmeniz gerekenler:

  • İki tür akciğer kanseri var: küçük hücreli akciğer kanseri, küçük hücreli dışı akciğer kanseri. Çoğu insanda ikinci türdeki kanser bulunuyor. Küçük hücreli dışı akciğer kanserinin de kendi içinde çeşitleri var.
  • Bazı durumlarda ALK tirosin kinaz algılayıcılarını etkileyen mutasyonlar gerçekleşiyor. Bu tarz akciğer kanserleri, ALK inhibitörü olarak adlandırılan ilaçlara karşı duyarlı oluyor. Xalkori olarak adlandırılan ilk ilaç 2011’de onaylanmıştı. O dönemden beri pazarda, Xalkori’ye karşı dirençli hale gelenlerin kullanması için iki yeni ilaç geliştirildi. Brigatinib de Xalkori’ye dirençli olanların kullanması için üretildi.
  • Brigatinib’i onaylamak için kullanılan veriler, 2014’te başlatılan ikinci aşama bir çalışmadan elde edildi. Çalışmada, ilerlemesiz sağkalım (kanserin büyümediği anlamına gelen bir tıbbi ifade) 15,6 aydı.
  • Takeda, Şubat ayındaki anlaşmayla Ariad Pharmaceuticals’ı bünyesine kattıktan sonra bu ilacı da almış oldu. Brigatinib konusunda küresel klinik çalışmaların lideri konumundaki Dr. David Kerstein, hedefin bu ilacın gelecekte Xalkori’ye alternatif olarak kullanılması olduğunu söyledi. Xalkori ve brigatinib’i karşılaştıran üçüncü aşama denemeler halen devam ediyor.
Kaynak: Business Insider

Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi FDA, akciğer kanserini tedavi tedavi etmek için geliştirilen yeni bir ilacı onayladı. Japon ilaç devi Takeda Pharmaceuticals tarafından geliştirilen ilaca 'brigatinib' adı veriliyor. Bir tür ALK inhibitörü olan ilaç ağız yoluyla alınıyor. İlacın amacı, ilk aşamada başarısız olan akciğer kanseri ilaçlarının yerini almak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği