Kanser hastası deneysel tedaviyle iyileştirildi

İngiltere'de bir kanser hastası, uygulanan deneysel tedavi yöntemiyle kanserden tamamen arındırıldı. Yöntem kanser hastaları için umut vaat ediyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bob Berry, üç yıl önce omuz ağrısı şikayetiyle hastaneye gittiğinde akciğer kanseri olduğunu öğrenmişti. Bir ameliyatla Berry’nin akciğerindeki tümör alındı ancak kanser lenf düğümlerine sıçradığı için ameliyat yetersiz kaldı. Manchester şehrindeki Christie Hastanesine gönderilen Berry burada sıkı bir kemoterapi ve radyoterapi tedavisi görmesine rağmen, bu müdahalelere olumlu yanıt vermedi.

Durumu kötüye giden hastaya doktorlar 12 ila 18 ay ömrü kaldığını söyledi. Bu dönemde hastaneden kendisine önerilen deneysel bir kanser tedavisine dahil olmayı kabul eden Berry, yeni tedavi şekline hızlı bir şekilde yanıt vermeye başladı. Uzun süreli tedavinin ardından 60 yaşındaki Berry bugün kanserden tamamen arınmış durumda.

Tüm dünyada sadece 12 hasta üzerinde denenen bu tedavi yönteminin adının açıklanması için deneylerin tamamlanması gerekiyor. İlaç tedavisiyle immünoterapiyi bir arada kullanan bu yöntem, ilk kez Bob Berry’de başarılı sonuca ulaştı. Önümüzdeki dönemde Berry, sıkı bir kontrol altında tutulacak ve hastalığın nüksedip etmediği incelenecek. Deneyler sonucunda istenen başarı elde edilirse bu yeni tedavi yöntemi kanser hastaları için bir umut ışığı olabilir.

“Tedavi ömrümü uzattı”

Deneysel tedaviye minnettar olduğunu belirten Bob Berry, konu hakkında şunları söylüyor: “Üç yıl önce, 12-18 ay ömrüm kaldığı söylenmişti. Bu süreyi çoktan aştım ve kendimi iyi hissediyorum. Bu deney benim ömrümü uzattı ve bunun için çok minnettarım. Bu tarz deneyler önerilen herkes bu seçeneği ciddi şekilde değerlendirmeli.”

Bob’un Christie Hastanesindeki danışmanı Dr. Matthew Krebs:

“Bob yer aldığı deneye çok olumlu tepki verdi. Son taramalarında vücudunda tümörün hiçbir izine rastlanmadı. Bob’u düzenli taramalarla takip etmemiz ve elde ettiğimiz sonucun ne kadar kalıcı olduğunu gözlemlememiz gerekiyor.

Bu tedavi, yeni bir ilaçla birlikte gerçekleştirildiği için hala yeni araştırmalar yapmamız ve Bob gibi yeni hastalar bulmamız gerekiyor. Çünkü kanser oldukça karmaşık bir hastalık ve her hasta tedaviye bu kadar iyi yanıt vermiyor.” şeklinde konuştu.

Kaynak: ITV, Christie Hastanesi

Bob Berry, üç yıl önce hastaneye gittiğinde akciğer kanseri olduğunu öğrenmişti. Bir ameliyatla Berry'nin akciğerindeki tümör alındı ancak kanser lenf düğümlerine sıçradığı için ameliyat yetersiz kaldı. Sıkı bir kemoterapi ve radyoterapi tedavisi gören Berry, bu müdahalelere olumlu yanıt vermedi. Durumu kötüye giden hastaya doktorlar 12 ila 18 ay ömrü kaldığını söyledi. Bu dönemde hastaneden kendisine önerilen deneysel bir kanser tedavisine dahil olmayı kabul eden Berry, yeni tedavi şekline hızlı bir şekilde yanıt vermeye başladı. Uzun süreli tedavinin ardından 60 yaşındaki Berry bugün kanserden tamamen arınmış durumda. Doktorlar net bir sonuca ulaşmak için Berry'yi uzun süre takip etmeye devam edeceklerini söylüyor. Yöntem kanser hastaları için umut vaat ediyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği