Haftanın Özeti: 237

6 - 12 Mayıs 2019 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Sinema, TV, Kültür, Sanat

Fotoğrafçılık alanındaki önemli yarışmalardan Big Picture’ın 2019 yılı kazananları belli oldu. Birincilik Ödülü ‘Gösteriş Yapan Orman Tavuğu’ başlıklı fotoğrafıyla Norveçli Audun Rikardsen’in oldu. Nefes kesen anlar için yarışmanın kazananları listelediği sayfaya göz gezdirebilirsiniz.

New York’ta hizmet veren Metropolitan Sanat Müzesi tarafından Kostüm Enstitüsü yararına düzenlenen geleneksel The Met Gala etkinliği bu yıl (da) ilginç tasarımlara ev sahipliği yaptı. Çok sayıda ünlü simanın katıldığı gala, galeri meraklısı siteler için epey cephane temin etti. Peki biz ne yaptık? İnsan gibi link verdik ki siz de insan gibi inceleyebilesiniz.

Arkadaş namına payına ancak ‘Denizyıldızı Patrick’ düşen Bikini Adası sakini KareŞort SüngerBob, bu hafta 20 yaşına girdi. 2018 yılında hayata gözlerini yuman Stephen Hillenburg tarafından yaratılan SüngerBob, 21. yüzyılın en önemli pop-ikonlarından biri haline geldi. Bunu nasıl başardığına dair güzel bir makale ise bu hafta The Guardian gazetesinde yayımlandı.

Kutsal bir tebliğmişçesine her hafta dünyanın dört bir yanından yüz milyonlarca kişiye kendini izlettirmeyi başaran Game of Thrones dizisinin bu hafta yayınlanan 4. bölümünde Daenerys Targaryen karakterinin masasının üstünde görünen Starbucks kahve kabı, sosyal medyanın en çok konuşulan konuları arasına girdi.

Dizinin resmi Twitter hesabı yaptığı açıklamada “Latte kabı yanlışlıkla göründü. Daenerys aslında bitki çayı sipariş etmişti.” gibisinden bir espriyle konuyu geçiştirmeye çalıştıysa da kafa karışıklığı ve tartışmalar günlerce sürdü.

Karakteri canlandıran Oyuncu Emilia Clarke da Instagram hesabında da benzer bir espri yapınca bunun gerçekten bir hata mı yoksa ‘ürün yerleştirme’ mi olduğu konusundaki tartışmalar iyice büyüdü. Ancak kısa sürede dizinin dijital kopyalarından kahve bardağı silinerek özür dilendi ve olayın bir yanlışlık sonucu gerçekleştiği anlaşıldı.


Disney daha önce gösterim tarihi açıklanan birçok filmin takvimini değiştirdi. Yeni plana göre 2021’den itibaren bir yıl Avatar, bir yıl Star Wars olmak üzere 7 yılın Noel sezonuna Disney filmleri damga vuracak. Pixar, Lucasfilm, Marvel ve son olarak Fox’un film haklarını elinde bulunduran Disney, bu yaz yayımlanacak bazı filmleri de önümüzdeki yıla ertelediğini açıkladı. Yeni planla önümüzdeki sekiz yılda sinema alanındaki yatırımlarını şekillendiren Disney, bu hamleyle tüm dünyadan farklı izleyici gruplarına hitap edebilmeyi amaçlıyor.

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olmayı unutmayın.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarınızda bekler, hepinize iyi haftalar dileriz!

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

1 Yorum

  • Merhabalar, öncelikle bu güzel içerikler için teşekkür ederim. Önerim şu; bu güzel derlenmiş, yorumlanmış metni haftalık 5li video serisine dönüştürmenidir. Destekleyici videolarla, görsellerle sizin güzel dilinizle birlikte editlenmiş video içerikler haline de ayrıca gelmesi takipçisi olacağım bir seri olacaktır. Sevgiler

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: