Haftanın Özeti: 234

15 - 21 Nisan 2019 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Tasarım, İnovasyon

Valencialı tasarım stüdyosu CuldeSac Custom Stanley Kubrick’in ünlü eseri 2001: Bir Uzay Macerası’nın estetiğinden ve fütüristik evreninden ilhamla Honeygreen+ ürün tasarımını ve kimliğini geliştirdi. Innovation by Nature (Doğadan Gelen Yenilik) adlı projenin iki seviyesi bulunuyor: farklı bal türleri arasındaki farklılıkları ortaya çıkaran metakrilat kapsüller ve uzay kapsülü konseptini ortaya koyan iki metre boyundaki kişiselleştirilmiş metal kutular.

Alman spor giyim markası Adidas, yıllardır üstünde çalıştığı Futurecraft.Loop adlı ayakkabısını bu hafta tanıttı. Bu yeni ayakkabı, bağcığından tabanına kadar tamamen geri dönüştürülebilir özellikteki özel bir tür plastikten imal ediliyor. Termoplastik poliüretan (TPU) adı verilen bu materyal de yine bizzat Adidas tarafından geliştirilmiş.

Dünya genelinde her yıl 1,3 milyar ton gıda çöpe atılıyor. Bu hesapla dünyada açlık çeken 1 milyar insanın ABD ve Avrupa’da israf edilen yiyeceklerin dörtte birinden azıyla dahi doyabileceği ortaya çıkıyor. Bu israfı engellemenin bir yolu da geri dönüşüm. Dünya Ekonomik Forumu tarafından hazırlanan rapora göre bu konuda en iyi performans gösteren ülke Güney Kore oldu. Ülke şu an yiyeceklerinin yüzde 95’ini geri dönüştürüyor. Bu oran 1995 yılında yüzde 2 seviyesindeydi. Geri dönüştürülen gıdalar gübre ve hayvan yemi olarak kullanılıyor.

İlk haberini hangardan çıktığı 2017 tarihinde yaptığımız ‘Dünyanın En Büyük Uçağı’ unvanlı Stratolaunch, 15 Ekim 2018 tarihinde hayatını kaybeden Microsoft’un Kurucularından Paul Allen’ın en büyük projelerinden biriydi. Stratolaunch, bu hafta ABD’de ilk uçuşunu gerçekleştirdi. 17 bin feet yükseklikte seyreden uçak saatte 189 mil (304 km) hıza ulaştı. Uçağın lisans alması için 18 aya varan bir süreçte bu deneme uçuşlarını başarıyla sürdürmesi gerekiyor.

İlk olarak 2016 yılında değindiğimiz proje kapsamında Japonya, 50 yıl sonra ilk uçağını geliştirerek bu hafta tanıttı. 88 yolcu kapasiteli jet, ülkenin 1960’lardan bu yana ürettiği ilk uçak. Sınıfının en yüksek hacmine ve en geniş koltuk boyut ve aralığına sahip olma gibi ayrıcalıkları da var. Mitsubishi Regional Jet adlı uçak, havayollarının yeni dönemde artan küçük kabinli uçak ihtiyaçları doğrultusunda oldukça büyük bir potansiyele sahip.

Alman otomotiv markası Audi, 4. seviye otonom araç konseptini Auto Shanghai 2019 Fuarı kapsamında tanıttı. AI:ME adlı otomobil yolu paylaştığı diğer araç ve yayalarla LED ışıklarını kullanarak iletişim ve etkileşime geçiyor. Ahşabın yoğun olarak kullanıldığı iç hacim geleneksel formu korumakla birlikte oldukça ferah atmosferiyle dikkat çekiyor. Elektrik motorla arkadan itiş kullanan araç 168 beygir güçle saatte 70 km hız yapıyor.

Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor.Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

7 Yorum

  • Serdar Bey, sizde bir gözden geçirip imla hataları için yazar-editör arkadaşlara geliştirici uyarı yapmanızı isterim ama bu kadar kaliteli ve faydalı derlemeleri görüp minnettar olmak ve teşekkür etmek daha doğru. Emeğinize-kaleminize sağlık. Teşekkürler.

  • Tv5 yayını şahaneydi Serdar Bey. Ordan bahsedince geldim, içerikler çok başarılı. Takipteyiz!

  • Amirim teşekkürler. Bu bölümde çok güzel bir derleme olmuş…
    İsviçre’deki sığınak videosunda Aksa jeneratörü gördük… Sığınabilecek yerler üretemesek bile, gurur vesilesi oldu…

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: