Haftanın Özeti: 234

15 - 21 Nisan 2019 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Sinema, TV, Kültür, Sanat

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre Türkiye’de 2018 yılında toplam 61 bin 265 başlık kitap yayımlandı. Bu oran bir önceki seneye kıyasla yüzde 11,3 artışa işaret ediyor. Yayına geçen elektronik formatta kitap başlık sayısıysa 391 adet oldu. Küçük bir detay olarak bu toplamın yüzde 32,2’sini eğitim kitapları oluşturuyor.

Daha çok filmleriyle tanıdığımız Aktör Charlie Chaplin aynı zamanda iyi ve tutkulu bir fotoğrafçıydı. Oyuncunun 130. yaşgünü anısına Charlie Chaplin Arşivi başlıklı bir site, aktörün kendi objektifinden 3 bin fotoğrafı dijitalleştirip, temizleyip internette herkesin kullanımına açtı. Chaplin’in İngiltere’den İsviçre’ye uzanan yaşam serüvenini özetleyen kareler sanatçının el yazısıyla tuttuğu notları dahi kapsıyor.

Disney’e satıldığından bu yana George Lucas ile ilişkisi kalmayan Star Wars serisinin en son filmi için yönetmen J.J. Abrams, serinin kurucusu George Lucas ile görüştüğünü açıkladı. Bu filmin önceki sekiz filmi bir araya getiren ve üç ayrı üçlemeyi sonlandıran bir yapıda olmasını istediğini söyleyen Abrams bunun için hem ekip arkadaşlarıyla hem de George Lucas ile konuşarak fikir alışverişinde bulunduklarını söyledi. Geçtiğimiz hafta ilk fragmanı yayımlanan ve serinin eski filmlerinde gördüğümüz şeyleri bize yeniden hatırlatan film Aralık ayında vizyona girecek.

Geçtiğimiz Pazar günü sekizinci ve son sezonu başlayan Game of Thrones (Taht Oyunları) izlenme rekorları kırdı ama insanlar diziyi korsan ortamlarda izlemese rekor daha da büyük olabilirdi. HBO’nun epik fantezi drama dizisinin sekizinci sezonunun ilk bölümü Winterfell, sadece 24 saat içinde 54 milyon kez korsan olarak indirildi ya da izlendi. Dijital korsan analiz şirketi Muso bu ay içinde dizinin ilk yedi sezonunun da korsan olarak en çok izlenen 25 dizi sezonu arasında yer aldığını belirtti. Yani dizinin son sezonu öncesi diziye yetişmek isteyen izleyiciler, sezon başlamadan önce tüm bölümleri indirip izlemiş. Dizinin yasal olarak HBO yayınları üzerinden izlenme rakamları da 17,4 milyon ile rekor seviyeye çıktı.

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olmayı unutmayın.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarınızda bekler, hepinize iyi haftalar dileriz!

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

7 Yorum

  • Serdar Bey, sizde bir gözden geçirip imla hataları için yazar-editör arkadaşlara geliştirici uyarı yapmanızı isterim ama bu kadar kaliteli ve faydalı derlemeleri görüp minnettar olmak ve teşekkür etmek daha doğru. Emeğinize-kaleminize sağlık. Teşekkürler.

  • Tv5 yayını şahaneydi Serdar Bey. Ordan bahsedince geldim, içerikler çok başarılı. Takipteyiz!

  • Amirim teşekkürler. Bu bölümde çok güzel bir derleme olmuş…
    İsviçre’deki sığınak videosunda Aksa jeneratörü gördük… Sığınabilecek yerler üretemesek bile, gurur vesilesi oldu…

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: