Fransa’nın sembolü Notre-Dame Katedrali’nde yangın çıktı

850 yıllık Notre-Dame Katedrali’nde çıkan yangının ardından katedralin çatısı ve kulesi çöktü. İki çan kulesi ve ana yapı ise kurtarıldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dün akşam saatlerinde Paris’te bulunan Notre-Dame Katedrali alevler içinde kaldı. Fransa’nın en büyük simgelerinden biri olan 850 yaşındaki yapının kulesi ve çatısı çöktü ama ana yapısı ve iki adet çan kulesi kurtarıldı. İtfaiye ekiplerinin söndürme çalışmaları hala devam ederken diğer ekipler de katedralde bulunan sanat eserlerini kurtarmak için seferber oldu.

Fransa Başkanı Emmanuel Macron olayı korkunç bir trajedi olarak tanımladı. Yangının sebebi henüz bilinmiyor. Yetkililer yangının katedraldeki yenileme çalışmaları ile ilişkisi olabileceğini düşünüyor. Katedralde fark edilen çatlaklar sebebiyle bir süre önce yapıyı sağlamlaştırmak adına yenileme çalışmaları başlamıştı.

Paris savcılığı olayla ilgili olarak ‘ateş kullanarak kazara yıkıma yol açma’ şüphesiyle inceleme başlatıldığını söyledi. Alevlerle savaşan bir itfaiye eri ciddi şekilde yaralandı.

Duygusal olduğu görülen Macron “en kötü senaryo gerçekleşmedi” dedi ve katedrali yeniden inşa etmek için uluslararası bir fonlama çalışması yürütüleceğini belirtti.

Yangın nasıl yayıldı?

Yangın 18:30 civarında başladı ve kısa sürede katedralin çatısına yükseldi. Burada bulunan cam boyamalarını yok eden alevler ahşap iç yapıyı da yakarak kuleye yöneldi.

500 kadar itfaiyeci, çan kulelerinden birinin yıkılmasını engellemek için çalıştı. Dört saatten uzun süren çalışmanın ardından İtfaiye Şefi Jean-Claude Gallet ana yapının kurtarıldığını ve tamamen yıkılmaya karşı koruma altına alındığını söyledi.

Katedralin bazı bölümlerinde yenileme çalışmaları için iskeleler bulunuyordu ve 16 adet bakır heykel geçtiğimiz hafta kiliseden çıkarılmıştı. Paris Belediye Başkan Yardımcısı Emmanuel Gregoire, yapının devasa hasarlar aldığını ve katedraldeki geriye kalan sanat eserlerini korumak için çalışmalar yürütüldüğünü söyledi.

Tarihçi Camille Pascal, Fransız televizyonu BFMTV’ye ‘paha biçilemez bir mirasın yok olduğunu’ söyledi ve “Yüzyıllar boyunca Notre-Dame hem mutlu hem de şanssız olaylara ev sahipliği yaptı. Şimdi gördüğümüz olay bizi sadece dehşete düşürebilir.” dedi.

İnsanlar ne tepki verdi?

Yangın sırasında binlerce kişi katedral etrafında toplandı ve yükselen alevleri sessizlik içinde izledi. Bazılarının ağladığı, diğerlerinin de ilahiler ve dualar okuduğu görüldü.

Paris çevresindeki bazı kiliseler yangının ardından çanlarını çalmaya başladı. Katolikler bu hafta, Paskalya öncesi Kutsal Hafta’yı kutluyorlardı.

Yangın sebebiyle Macron televizyonda yapacağı bir konuşmayı iptal etti. Macron’un bu konuşmada, Fransa’da aylardır süren sokak protestoları hakkında konuşması bekleniyordu. Olay yerine giden başkan bu katedralin, hiç ziyaret etmemiş olsalar bile “tüm Fransızlara ait” bir bina olduğunu söyledi. “Notre-Dame’ı birlikte yeniden inşa edeceğiz” diyen başkan, itfaiyecilerin de aşırı cesaretleri ve profesyonelliklerine övgüde bulundu.

Ülkenin sembolü

BBC World Online Analisti Henri Astier katedral yangını için şu ifadeleri kullandı: “Hiçbir yapı Fransa’yı Notre-Dame kadar iyi temsil edemez. En büyük rakibi Eyfel Kulesi yaklaşık 100 yıllık. Notre-Dame ise 1200’lü yıllardan beri Paris’in üzerinde yükseliyor. Ülkenin en büyük edebi ederlerinden birine adını vermiş. Victor Hugo’nun ‘Notre-Dame’ın Kamburu’ eseri Fransızlar tarafından “Notre-Dame de Paris” olarak biliniyor.”

“Katedralde en son böyle büyük bir yıkım Fransız Devrimi sırasında yaşanmıştı. Yapı iki dünya savaşını ise neredeyse yara almadan atlattı. Ülkenin kalıcılığının sembolünün böyle yandığını ve kulesinin yıkıldığını görmek her Fransız için derin bir sarsıntı demek.”

Kaynak: BBC

Dün akşam saatlerinde Paris’te bulunan Notre-Dame Katedrali alevler içinde kaldı. Fransa’nın en büyük simgelerinden biri olan 850 yaşındaki yapının kulesi ve çatısı çöktü ama ana yapısı ve iki adet çan kulesi kurtarıldı. İtfaiye ekiplerinin söndürme çalışmaları hala devam ederken diğer ekipler de katedralde bulunan sanat eserlerini kurtarmak için seferber oldu. Yangının çıkış sebebi bilinmiyor. Katedralde devam etmekte olan yenileme çalışmalarından şüpheleniliyor. Fransa Başkanı Macron, “Notre-Dame’ı yeniden inşa edeceğiz” dedi. Restorasyon çalışmaları için uluslararası bir fon oluşturulması planlanıyor.Bir yanıt

Yorumunuz: