Notre Dame Katedrali yangından önceki haline döndürülecek

Fotoğraf: CHRISTOPHE PETIT
Fransız Senatosu, Notre-Dame Katedrali’nin çatısı ve sivrinin yangından önceki haline uygun yenilenmesine karar verdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz Nisan’da feci bir yangın sonucu tahrip olan Fransa’daki Notre-Dame Katedrali, söz verildiği üzere yeniden inşa edilecek. Yangından iki gün sonra başbakan Édouard Philippe, Fransa’nın yeni tasarıma karar vermek için uluslararası bir yarışma düzenlediği açıklamıştı ve yarışmaya o zamandan beri dünyanın dört bir yanından modern ve farklı tasarım önerileriyle birçok mimar başvurdu. Fransa senatosu 27 Mayıs’ta geçirdikleri bir tasarıyla Notre-Dame’in restorasyonunun başlamasına en sonunda karar verdi ancak tasarıya bu sefer kilisenin olduğu gibi inşa edilmesini şart koşan bir madde eklendi.

Fransa halkın geleneksel bir yeniden yapılanma düşüncesinden memnun gibi görünüyor ancak bu karar çağdaş mimarlar arasında hayal kırıklığı yaratmış durumda. Tasarı, katedralin yeni mimarisine karar vereceği söylenen ve şimdiden yüzlerce kişinin başvurduğu yarışmayı sonuçsuz bir şekilde bitirmiş durumda. Yasa tasarısı ayrıca başkan Macron’un verdiği ‘ilerici bir restorasyon’ sözünü de boşa çıkarmış oluyor. Ayrıca çoğu eleştirmenin söylediği üzere katedralin ünlü spiresi zaten orjinal değil, 19.yy’da yapılan bir restorasyonla zaten yenilenmiş.

Kaynak: My Modern Met

Geçtiğimiz Nisan’da feci bir yangın sonucu tahrip olan Paris'deki Notre-Dame Katedrali, söz verildiği üzere yeniden inşa edilecek. Fransa senatosu 27 Mayıs’ta geçirdikleri bir tasarıyla Notre-Dame’in restorasyonunun başlamasına karar verdi ancak tasarıya bu sefer kilisenin olduğu gibi inşa edilmesini şart koşan bir madde eklendi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği