Telefon ile profesyonel kamera arası: Huawei P30 Pro vs. Samsung Galaxy S10 Plus

CNET, Huawei P30 Pro ve Samsung Galaxy S10 Plus'ı karşılaştırmak için aynı şartlar altında aynı pozun her iki telefonla da çekildiği bir inceleme yaptı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Samsung, Galaxy S10 Plus modeline 3 kamera yerleştirerek profesyonel seviyede fotoğraflar çekmeyi mümkün kılmayı amaçladı. Huawei’nin buna yanıtı ise P30 Pro modeline yerleştirdiği dört kamera oldu. Birbirine rakip olan bu iki telefonun fotoğraf çekme yeteneklerini karşılaştırmak için CNET aynı şartlar altında aynı pozun her iki telefonla da çekildiği bir inceleme yaptı.

Her iki telefon da bu ağacı güzel bir şekilde fotoğrafladı ancak Huawei’nin ağacın gölgesinde daha fazla detay yakaladığı gözden kaçmıyor.

Notre Dame Katedrali’nin bu fotoğrafı S10 Plus’ta daha vurucu görünüyor. Ayrıca telefonun geniş açılı kamerası daha geniş bir alanı fotoğrafa sığdırıyor.

Katedralin zumlu fotoğrafları ise P30 Pro’nun üstünlüğünü net bir şekilde ortaya koyuyor. S10 sadece 2 kat zum yapabilirken P30 Pro ile 10 kat zumda bile çok net görüntüler elde etmek mümkün.

Renk yakalama testinde S10 Plus’ın daha doygun renklerle daha vurucu ve göze hoş gelen bir fotoğraf yakaladığını söylemek mümkün. Fotoğraflar yan yana konduğunda Huawei’nin renkleri biraz daha soluk görünüyor.

Bu fotoğraflarda da net bir şekilde görüldüğü gibi S10 Plus’ın renkleri çok daha canlı ama bu canlılık çok gerçekçi değil. Huawei’nin çektiği fotoğrafların renkleri gerçeğe daha yakın. Burada kullanıcının tercihi devreye giriyor. Fotoğraflarınız güzel mi görünsün yoksa gerçekçi mi? Kararınız buna göre değişebilir. Fotoğrafların doygunluk ayarını değiştirerek gerçekçilik ve çarpıcılık arasında tercih yapabilirsiniz.

Kameraların geniş açı performansının karşılaştırıldığı bu fotoğrafta Samsung’un farklı ışık seviyeleri arasında dengeyi çok daha iyi yakaladığını ve çok daha fazla detay gösterdiğini görebiliyoruz. Huawei ise ışık ayarında aynı derecede iyi olmadığı için gökyüzünü bembeyaz gösteriyor ve herhangi bir detay görmeye imkan tanımıyor.

Düşük ışık performansı karşılaştırıldığında ise bu masa oyunu kutularında çok büyük bir fark görünmüyor. Her iki telefon da az ışıkla yeterince detay yakalayabiliyor. Daha fazla renk ve detay istiyorsanız Huawei’nin gece modu bunları sağlama konusunda başarılı.

Gece dışarıda fotoğraf çekerken S10 Plus ortalama bir performans elde ederken, P30 Pro’nun gece modu karanlık fotoğraflarda çok daha iyi renkler ve detaylar sunuyor. Bu kez farklı ışıklara uyum sağlayamayan telefon Galaxy S10 Plus oluyor.

Tüm bu karşılaştırmaların ardından kazananı net bir şekilde belirlemek zor. Her iki telefonun da başarılı olduğu farklı alanlar var. S10 Plus canlı renkleri, yoğun ışığa uyum sağlama yeteneği ve genel olarak HDR kalitesiyle öne çıkıyor. P30 Pro ise 10x zum ve üstün gece modu ile S10’in sunmadığı özellikler sunuyor. Eğer kameralar arasında karar vermek gerekiyorsa bu karar veren kişinin çekeceği fotoğraflara ve kişisel tercihine bağlı. Her iki kamera da farklı özellikler sunuyor.

Karar verme konusunda pek bir fark yaratmayabilir ama P30 Pro, ekranın üzerinde yer alan telefon hoparlörünü kaldırarak daha geniş ve kesintisiz bir ekran sunuyor. Huawei bu telefonda, konuşma sırasında karşıdaki kişinin sesini ekranın titreşimi ile iletiyor. Telefonun ön kısmını sadece ekrana ayırma çabalarında en son adım bu oldu. Birçok yeni telefon alttaki butonu kaldırdı. Bazı markalar parmak izi okuyucusunu telefonun arkasına taşırken bazıları yüz tanıma gibi alternatif doğrulama yöntemlerine yöneldi. Şimdi Huawei hoparlörü ekranın altına taşıdı. Şu anda telefonun ön yüzünde ekran dışında sadece bir kamera kaldı. Bir sonraki hedef bu kamerayı da ekranın altına almak olabilir.

Kaynak: CNET

Samsung, Galaxy S10 Plus modeline 3 kamera yerleştirerek profesyonel seviyede fotoğraflar çekmeyi mümkün kılmayı amaçladı. Huawei'nin buna yanıtı ise P30 Pro modeline yerleştirdiği dört kamera oldu. Birbirine rakip olan bu iki telefonun fotoğraf çekme yeteneklerini karşılaştırmak için CNET aynı şartlar altında aynı pozun her iki telefonla da çekildiği bir inceleme yaptı. Tüm bu karşılaştırmaların ardından kazananı net bir şekilde belirlemek zor. Her iki telefonun da başarılı olduğu farklı alanlar var. S10 Plus canlı renkleri, yoğun ışığa uyum sağlama yeteneği ve genel olarak HDR kalitesiyle öne çıkıyor. P30 Pro ise 10x zum ve üstün gece modu ile S10'in sunmadığı özellikler sunuyor. Eğer kameralar arasında karar vermek gerekiyorsa bu karar veren kişinin çekeceği fotoğraflara ve kişisel tercihine bağlı. Her iki kamera da farklı özellikler sunuyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği