Yeni iPhone’un kamerası 3 lensli olabilir

Apple'ın bu yıl tanıtması beklenen yeni iPhone'a ilişkin sızan bilgiler ışığında telefonun nasıl görüneceğini gösteren görseller oluşturuldu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple’ın yeni nesin iPhone’unda öne çıkan özelliğin üçlü kamera tasarımı olması bekleniyor. Şimdi bu tasarımla hazırlanmış bir iPhone tasarımı paylaşıldı. Cihazlara dair başarılı tahmin ve sızıntıları ile bilinen Steven Hemmerstoffer, CashKaro adlı blog ile iş birliği yaparak yeni iPhone tasarımı tahminini görselleştirdi.

Bir önceki modele göre en büyük değişiklik telefonun arkasındaki yuvarlak köşeli kare şeklindeki kamera paneli oldu. Bu panelin içine kameralar üçgen bir düzende yerleştirilmiş görünüyor. Hazırlanan görsel, daha önce sızdırılan ve iPhone arka paneli olduğu iddia edilen tasarımın görüntüleri ile de uyuşuyor.

Tasarımda önemli değişimler

Eğer bu görseller gerçeği yansıtıyorsa Apple’ın mevcut kamera tasarımından çok uzaklaştığını söyleyebiliriz. iPhone XS Max ve iPhone XS’te üst üste duran iki lensten oluşan bir kamera tasarımı mevcut. Bu lensler uzun, oval bir şeklin içinde yer alıyor. Apple’ın yeni tasarımda, telefonun arka bölümünde kameraya ayırdığı alanı büyüttüğü görülüyor.

Yeni iPhone’daki üçüncü kameranın, fotoğraf çekerken daha geniş bir görüş alanı sunduğu tahmin ediliyor. Bu durum Samsung’un Galaxy S10 telefonunun ultra geniş açılı fotoğraf çekme yeteneği ile benzer olabilir.

Üçüncü kameranın eklenmesi iPhone’un en son Android telefonlarla başa çıkması için gerekli bir hamle. Her akıllı telefon güncellemesinin daha büyük ekran ve daha hızlı işlemci getirdiği bir dönemde kamera ayırt edici bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. Galaxy S10’in üç lensli kamerası, cihazın en çok göze çarpan özellikleri arasında. Aynı şekilde Google da Pixel 3 telefonunun gece görüşü özelliği ile ön plana çıkmıştı.

Tek değişim kamera değil

Üç lensli kameranın yanı sıra bir sonraki iPhone’un tersine şarj özelliği de olması bekleniyor. (Bu özellik de Galaxy S10’de bulunuyor.) Geliştirilmiş yüz tanıma ve buzlu cam tasarımı gibi diğer özelliklerin de yeni iPhone’u diğerlerinden ayıran özellikler arasında olması bekleniyor. Apple’ın son dönemde iPhone satışlarında yaşadığı düşüşün ardından şirketin yeni telefonları ayrı bir ilgiyle takip edilecek. Şirket geçtiğimiz tatil sezonunda, bir önceki yıla göre yüzde 15 daha az telefon sattığını açıklamıştı.

Apple bu tasarım iddiaları hakkında herhangi bir yorumda bulunmadı. Şirket telefonu tanıtana kadar da iddiaların doğruluğunu kanıtlamanın bir yolu yok. Ama Steven Hemmerstoffer, daha önce iPhone 7’ye dair çıkan sızıntılara yönelik tasarım tahminlerinde bulunmuş ve bu tahminleri, tanıtılan telefonda birebir yer almıştı. Yine de hiçbir şeyin kesin olmadığını unutmamak gerek.

Kaynak: Business Insider

Apple'ın yeni nesin iPhone'unda öne çıkan özelliğin üçlü kamera tasarımı olması bekleniyor. Şimdi bu tasarımla hazırlanmış bir iPhone tasarımı paylaşıldı. Cihazlara dair başarılı tahmin ve sızıntıları ile bilinen Steven Hemmerstoffer, CashKaro adlı blog ile iş birliği yaparak yeni iPhone tasarımı tahminini görselleştirdi. Bir önceki modele göre en büyük değişiklik telefonun arkasındaki yuvarlak köşeli kare şeklindeki kamera paneli oldu. Bu panelin içine kameralar üçgen bir düzende yerleştirilmiş görünüyor. Hazırlanan görsel, daha önce sızdırılan ve iPhone arka paneli olduğu iddia edilen tasarımın görüntüleri ile de uyuşuyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği