Haftanın Özeti: 234

15 - 21 Nisan 2019 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Genel Gündem

Dünya gündeminde haftanın en çarpıcı olayı Fransa’nın Başkenti Paris’te bulunan Notre-Dame Katedrali’nde çıkan yangındı. Yapımına 1163 yılında başlanan ve 182 yıllık bir çalışmanın ardından 1345 yılında hizmete giren 674 yıllık katedral, UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi‘ne alıyor ve Fransa’nın en büyük simgelerinden biri olarak kabul ediliyor. Yılda 13 milyon ziyaretçisiyle Eiffel Kulesi’nden daha popüler bir çekim alanı olan Notre-Dame, şimdiye dek birçok film ve romana da konu olmuştu.

7 asra yakın geçmişe sahip katedral, çevre koşullarının ve hava kirliliğinin etkisiyle yıprandığı için birçok restorasyona sahne olmuştu. Bu kapsamda 2108 yılında başlayan son onarım sürecinde eserin kulelerinde yer alan birçok heykel ve dekoratif obje içinde bulunduğumuz Nisan ayı ortasında sökülerek bakıma alınmıştı.

15 Nisan Pazartesi günü saat 18:50’de, yapının çatısında çıkarak hızla yayılan (ve elektrik kontağından kaynaklı olduğu bildirilen) yangn 15 saat içinde söndürülmesine rağmen ağır hasara sebep oldu. Ahşap malzeme kullanılarak inşa edilen çatı ve kulesi olay mahalindeki on binlerce kişinin gözleri önünde yanarak çökerken, diğer bölümlerinin taştan olması hasarın yayılmasını engelledi. Katedralin içindeki birçok sanat eseri ve kutsal emanet olay esnasında tahliye edildi ancak birçok eser buna rağmen yangınla kül oldu. Yangında ayrıca 3 kişi yaralandı.

Fransa Başkanı Emmanuel Macron’un olayın ardından restorasyon için duyurduğu bağış kampanyası 24 saat içinde 800 milyon Avro yardım toplayarak rekor kırdı. Her şey planlandığı gibi ilerlerse katedralin 20 yıllık bir çalışmayla yeniden ziyarete açılabileceği söyleniyor.

Kaynak: Statista.

Türkiye’nin gündemindeyse 31 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilmesine rağmen halen İstanbul’da son noktanın konulmamış olmasından dolayı gündemden düşemeyen yerel seçimler vardı. 18 Nisan günü Yüksek Seçim Kurulu (YSK), CHP adayı Ekrem İmamoğlu’na mazbata verilmemesi için AKP tarafından yapılan itiraz reddederek İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı muammasını çözdü. Böylece Ekrem İmamoğlu seçimden 3 hafta sonra mazbata adı verilen resmi onay evrağını alarak göreve başladı. AKP’nin hala ‘olağanüstü itiraz’ hakkını kullanarak İstanbul’da seçimi 2 Haziran 2019 tarihinde tekrarlatma ihtimali bulunuyor. Ancak Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘kızgın demiri soğutmak gerek‘ temalı açıklaması, böyle bir girişimde bulunulmayacağı yolunda yorumlanıyor.

Kurduğu Wikileaks sitesinde sızdırdığı belgelerle başta ABD olmak üzere birçok ülke, siyasetçi ve şirketin korkulu rüyasına dönüşen Avustralyalı Julian Assange, 2012 yılında sığındığı Ekvador’un Londra Büyükelçilik binasından, yine Ekvador yetkililerinin davet ettiği İngiliz Polisi tarafından geçtiğimiz hafta gözaltına alınmıştı. Aralarında ABD’li Yazar ve Akademisyen Noam Chomsky’nin de yer aldığı birçok kanaat önderi tarafından skandal olarak nitelendirilen bu süreçte Assange, İngiltere’nin Guantanamo Körfezi olarak da bilinen en yüksek güvenlikli hapishanesi Belmarsh’a nakledildi. Tepkilerin odağı haline gelen Ekvador ise hafta boyu kendisini savunmak için her düzeydeki temsilcisinden açıklamalar yayınladı. Güney Amerika’da 16 milyon nüfuslu bir ülke olan Ekvador’un Başkanı Lenin Moreno düzenlediği basın toplantısında Assange’ın elçilik binasında casusluk faaliyetleri yürüttüğünü ve Wikileaks’in insanların mahremiyetini yok ettiğini öne sürerek sınırdışı kararını savundu.

Ekvador Devlet Başkanı Lenin Moreno.

Whatsapp grubunuzdan gelen bir bildirimin ne kadar iştah açıcı, tahrik edici, heyecan uyandırıcı olduğunu biliyoruz. Fakat direksiyon başında bu zaafı yenmek şart. Zira telefonunuzda yeni bir Yılmaz Özdil yazısı okuma ya da şirin kedi videosu izleme sevdası alkollü sürücülerden daha fazla cana mal oluyor. Zendrive tarafından gerçekleştirilen bir çalışmanın sonuçlarına göre araç kullanırken telefonla meşgul olmaktan kaynaklı ölümler alkol etkisi altındaki sürücülerinkinden fazla hale gelmiş durumda. Zendrive raporunda “Bu insanlar aslında gözümüzün önünde saklanıyorlar, direksiyon başında hiçbir şey yokmuş gibi telefonlarına bakıyorlar.” şeklinde konuyu özetliyor. Rapora göre sadece geçtiğimiz yıl dahi telefon bağımlılarının oranı ikiye katlanmış durumda ve bugün her 12 sürücüden biri bu kategoriye giriyor. Eğer mevcut trend devam ederse 2022’de bu oran her beş sürücüden biri şeklinde olacak.

Bir tasarım ajansı olan AKQA, halihazırda bulunan 400 farklı sporun verilerini bir yapay zekaya yükleyerek, tamamıyla yapay zeka tarafından tasarlanmış yeni bir spor branşı elde etti. Speedgate adı verilen ve altışar kişilik iki takımdan oluşan bu yeni oyun, bir ragbi topuyla oynanıyor. Yedişer dakikalık üç bölümden oluşan oyunu iki hakem yönetiyor. Müsabaka süresince topun sürekli hareket etmesi gerekiyor. Ayrıca itme, vurma veya tekme atma yasak. Kalifornia menşeli şirket branş için bir yaz ligi düzenlemeye hazırlanıyor. Speedgate belki popüler sporların yerini alamayacak ancak yapay zekanın yararlı işlerinden biri olduğu da aşikar.

Afrika’nın güney bölgesinde yer alan ve 1966’da (İngiltere’den) bağımsızlığını kazanan Botswana’da ‘Fancy Deep Blue’ (Havalı Masmavi) adı verilen ve doğada çok nadir rastlanan 20 karat ağırlığında bir elmas bulundu. Bu, ülkede bugüne kadar çıkarılan en büyük mavi elmas. Eşsiz değerli bu taşın berraklığı ve saflığı, daha önce bulunan Hope Elması‘ndan bile daha iyi. Devlete ait Okavango Elmas Şirketi’nin yayımladığı basın açıklamasına göre bu taşın mavi rengi moleküllerinde yer alan bor mineralinden geliyor. Oval kesilen elmasın parlaklığı GIA tarafından VVS2 olarak sınıflandırıldı. (EK BİLGİ: Kuyumculukta sıkla karşımıza çıkan ‘karat‘ terimi Milattan Önce 500 yılında Ortadoğulu mücevher tüccarları tarafından kullanılan bir ağırlık birimi. Kökeniyse keçiboynuzu bitkisinin tohumu. Zira bu tohumların hepsi istisnasız olarak 200 miligram ağırlığa sahip. Bu yüzden binlerce yıldır her coğrafyada ağırlık birimi olarak kullanılıyor)

Bir zamanların güçlü havayolu şirketi Jet Airways, Çarşamba günü yaptığı açıklamada bankalarla yaptığı görüşmelerin olumsuz geçtiğini ve tüm uçuşlarını durdurma kararı aldığını açıkladı. Aylardır faaliyetlerine devam etmekte güçlük çeken şirket hakkında son haftalarda spekülasyonlar yayılmaya başlamıştı. Jet Airways açıklamasında “Bu oldukça zor bir karar oldu ancak geçici fonlar bulamayınca havayolu şirketimiz uçuş operasyonlarına devam edemez hale geldi.” ifadelerine yer verdi. Perşembe günü Mumbai borsasında şirketin hisseleri yüzde 30 oranında değer kaybetti. Şirketin 20 bin çalışanı işsiz kalma tehlikesiyle karşı karşıya. Jet Airways’in yüzde 24 ortağı olan Etihad Havayolları’nın şirketi satın alması ihtimali üzerinde duruluyor ancak Etihad da son yıllarda çok iyi durumda değil.

Herkesin zihninde pek çok farklı kavramla özdeşleşen İsviçre hakkında az bilinen detaylardan biri de uçsuz bucaksız dağları içinde nükleer savaştan korunmak için inşa edilen, nüfusunun tamamını barındırma kapasitene sahip ve sayısı 300 bini aşan sığınakları (dağ içindeki askeri havaalanlarını da unutmayalım). Şu günlerde bir kısmı veri merkezi ve kripto para kasası olarak kullanılan bu yapıların büyük bölümünde, olası bir savaş ya da doğal afet sonrasında halkın kullanımına sunulacak yiyecek ve içecekler depolanıyor. İstifleneceklerin ne olduğunaysa devlete bağlı bir yapı karar veriyor. Bu hafta bu kurulun aldığı bir karar kahve tiryakilerini ayağa kaldırdı zira son gelişme ışığında İsviçre yönetimi kahveyi insanlık için gerekli temel maddeler listesinden çıkardı. Dünyanın en fazla kahve tüketen ülkelerinden İsviçre’de bu karar ilginç tepkilere sebep oldu.

TIME dergisi dünyanın en etkin isimlerini içeren geleneksel listesini bu hafta yayınladı. 100 kişilik liste, Öncüler, Sanatçılar, Liderler, İkonlar ve Titanlar başlığını taşıyan 5 kategoriden oluşuyor. 2019 yılının liste başları Sandra Oh, Dwayne Johnson, Nancy Pelosi, Taylor Swift ve Mohamed Salah oldu.

2016’da eşinden ayrılan ve ailesinin Michigan’daki evine taşınan bir adam daha sonra Indiana’da bir eve yerleşti ve ailesinden eşyalarını kendisine göndermelerini istedi. Adamın eşyalarını gönderen anne-babası 29 bin Dolar değerindeki pornografik film ve dergi koleksiyonunu ise çöpe attı. Durumu öğrenen adam ebeveynlerine 87 bin Dolar‘lık tazminat davası açtı.

Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor.Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

7 Yorum

  • Serdar Bey, sizde bir gözden geçirip imla hataları için yazar-editör arkadaşlara geliştirici uyarı yapmanızı isterim ama bu kadar kaliteli ve faydalı derlemeleri görüp minnettar olmak ve teşekkür etmek daha doğru. Emeğinize-kaleminize sağlık. Teşekkürler.

  • Tv5 yayını şahaneydi Serdar Bey. Ordan bahsedince geldim, içerikler çok başarılı. Takipteyiz!

  • Amirim teşekkürler. Bu bölümde çok güzel bir derleme olmuş…
    İsviçre’deki sığınak videosunda Aksa jeneratörü gördük… Sığınabilecek yerler üretemesek bile, gurur vesilesi oldu…

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: