Haftanın Özeti: 216

Tasarım, İnovasyon

Google ve Levi’s tarafından geliştirilen akıllı ceket Jacquard, ‘Always Together‘ (Daima Birlikte) özelliği sayesinde akıllı telefonunuzdan fazla uzaklaşırsa uyarı veriyor. Bu durumda ceketin kolundaki uyarı ışığı yanıp sönüyor ve titreşimle sahibini bilgilendiriyor. Aynı şekilde akıllı telefon da ceketin fazla uzakta olduğunu belirten bir bildirim gösteriyor. Akıllı ceket ayrıca telefonda çalan müziği kontrol etmek ve Google Maps üzerindeki navigasyon noktalarıyla ilgili bilgi vermek için de kullanılabiliyor. Bu özelliklerin değeri sizce nedir bilemiyoruz ama Levi’s, Jacquard için 350 Dolar istiyor.

Puma’nın ilk kez 1986’da piyasaya sürdüğü RS Computer adlı ‘bilgisayarlı’ ayakkabı yeniden üretiliyor. RS Computer, kişisel bilgisayarlar ilk yaygınlaşmaya başladığı zaman “Herkes Amiga ya da Mac alıyorsa bilgisayarlı ayakkabı da almak isteyebilirler” düşüncesiyle üretilmişti. Sonu pek tahmin edildiği gibi olmayan bu model, tarihte hoş bir anı olarak kalmıştı. 2018 model RS Computer Bluetooth ile bilgisayara ya da telefona bağlanabiliyor. 30 günlük veriyi depolayabilen ayakkabı, bir mikro USB kablosu aracılığıyla şarj edilebiliyor. Dev bilgisayar ünitesinin boyutu bilinçli şekilde aynı tutulmuş. Üstelik ilk ayakkabıdaki vidalar ve butonlar da korunmuş. Sınırlı sayıda üretilen ayakkabılar Londra, Berlin ve Tokyo’daki Puma mağazalarının dışında bazı spor giyim mağazalarında da satılacak.

Teknolojinin nimetlerinden ve ‘akıllanma’ trendinde bisikletler de nasibini alıyor. New Atlas 2018’de karşımıza çıkan, bisiklete dair 10 yeniliği derledi. “Bisikletin olayı zaten basit olması değil mi?” diyenlerden değilseniz göz atabilirsiniz. Bisiklet farı kavramına yeni bir soluk getirmek isteyen Hydra 3 de onlardan biri:

Daha havalı bir şeyler isteyenler için de Design Boom’da 2018’den akıllarda kalan 10 motosiklet tasarımı ve 10 konsept otomobil var. “Pii” diyerek ekrana bakabileceğiniz bir 15-20 dakikanız varsa buyurun.

Otomobil parçaları alanında önemli bir rol oynayan Bosch, sürücüsüz araçların geleceğinde de söz sahibi olmak istiyor. Şirket CES Tüketici Elektroniği Fuarı’nda göstereceği konseptin detaylarını paylaşarak bu alanda ne kadar iddialı olduğunu bir kez daha gösterdi. Koltukları birbirine bakacak şekilde tasarlanan aracın ortasında geniş bir boşluk var. Her koltukta bulunan tablet benzeri bilgi-eğlence sistemi aynı zamanda bir ortak çalışma alanı olarak da kullanılabiliyor. Araçta kablosuz internetin yanı sıra hava durumu ve seyahat bilgisi paylaşıp rezervasyon yapabilen bir asistan hizmeti de bulunuyor. Bosch’un planları bu konseptle sınırlı değil. Şirketin yöneticilerinden Dr. Markus Heyn “Gelecekte yollardaki her araç Bosch’un dijital servislerinden faydalanacak” diyor.

Volvo ilk tamamen elektrikli kamyonunun 2019’da tanıtılacağını ve 2020’de seri üretime gireceğini açıklandı. Kamyonun tam elektrikli bir VNR modeli olacağı ve mevcut dizel VNR modeline benzeyeceği ifade edildi. Elektrikli kamyon daha uzun mesafeli taşımacılık işlerinde kullanılacak. Volvo geçmişte Volvo FL Electric adında elektrikli bir şehir içi kamyonunun yanı sıra Volvo FE adında tam elektrikli bir çöp kamyonu da tanıtmıştı. VNR Electric’in üretileceği tarihte düşük salınımlı kamyon pazarının kızışacağını söylemek mümkün. Tesla’nın elektrikli kamyonu şimdiden Kaliforniya yollarında görüldü ve 2019 yılında seri üretime geçmesi bekleniyor. Nikola Motors’un yakıt hücreli kamyonu da 2019’da tanıtılacak ve 2021’de satışa sunulacak.

Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor.Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

8 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: