Haftanın Özeti: 197

Sinema, TV, Kültür, Sanat

Almanya’nın Köln kentinde ülke tarihinin bilinen en eski kütüphanesi bulundu. Kütüphaneye yeni bir inşaat çalışması için yapılan temel kazılarında ulaşıldı. İkinci yüzyıldan kalma yapının 20 bine yakın parşömene ev sahipliği yaptığı açıklandı. Köln, tarihi ikinci yüzyıla kadar uzanan tek Alman kenti.

Yakın zamanda Andy Serkis tarafından yönetilen Mowgli‘yi Warner Bros’tan satın alan Netflix, George Orwell’ın romanı Hayvan Çiftliği‘nin Serkis tarafından yönetilecek yeni uyarlamasını da bünyesine kattı.

Disney, Star Wars: Episode 9‘un kadrosunu açıkladı. J.J. Abrams‘ın yönetmen koltuğuna döneceği filmde, görmeyi beklediğimiz oyuncular Daisy Ridley ve Oscar Isaac‘in yanı sıra, Mark Hamill‘in de Luke Skywalker rolü ile geri döneceği ifade edildi. 2016’da vefat eden Carrie Fisher‘ın da filmde Leia Organa rolünde görüneceği açıklandı. Bu filmle birlikte Skywalker efsanesi de sonlanacak.

Star Wars demişken, 8-bit tasarımı 80’lerin kült filmleriyle buluşturan içerik pazarlama ajansı Neomam imzalı çalışmaya göz atmak iyi gelebilir. Filmlerden anıların canlandırıldığı 8 tane gif’in tamamı şurada.

90’larda çocuk olmak temalı muhabbetlerde kendine baş rol bulan ALF karakteri televizyona dönmeye hazırlanıyor. Dünyaya zorunlu iniş yapan ve bir aileye misafir olan uzaylı ALF, Warner Bros tarafından canlandırılacak. Yayın tarihi ve yeri henüz belli değil. Müşfik Kenter‘in sesi olmadan nasıl olur bilinmez tabii.

Ayakkabı üreticisi Vans, Amsterdam’daki Van Gogh Müzesi ile iş birliği yaparak Hollandalı ressamın eserlerini barındıran ayakkabı ve kıyafetlerden oluşan bir koleksiyon hazırladı. Gelirler Van Gogh‘un mirasının korunması ve sanat eseri koleksiyonculuğu için kullanılacak. Sınırlı sayıda üretilen ürünlerde Van Gogh’un Kafatası (1887), Badem Çiçekleri (1890), Ayçiçekleri (1889) ve ressam olarak otoportresi (1887 – 88) kullanıldı.

101 ülkeden 4 bin 400 başvuru alan 2018 Dron Fotoğrafları Yarışması‘nın kazananları açıklandı. 6 farklı dalda verilen ödüllerin yanı sıra bir eser de yılın fotoğrafı ödülünü aldı. Kazananların tamamını şurada bulabilirsiniz. Aşağıdaki de Vincent Riemersma imzalı spor kategorisi birincisi.

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olmayı unutmayın.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarınızda bekler, hepinize iyi haftalar dileriz!

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: