Haftanın Özeti: 187

Tasarım, İnovasyon

ABD’li telekomünikasyon şirketleri AT&T ve Verizon bu hafta yaptıkları açıklamada, yıl içinde holografik akıllı telefon satmaya başlayacaklarını duyurdu. Red Hydrogen One adlı telefon, video ekipmanı üreten Red’in ilk telefonu olacak. Android işletim sistemi kullanan telefonun en büyük özelliği ‘holografik görüntü‘. Bu özellik sayesinde telefon, özel gözlüklere ihtiyaç duymadan izlenebilen 3 boyutlu görüntüleri yansıtabilecek. Cihazın aslında 2018’in başlarında piyasaya sürülmesi bekleniyordu ancak bu tarih ileri ertelendi.

Fransa Femto-ST Enstitüsü’nden araştırmacılar, mikro robotlar kullanarak dünyanın en küçük evini inşa etti. Evin yüksekliği 0,015 milimetre. 0,02 x 0,01 milimetrelik ‘arsaya’ inşa edilen ‘yapı’, standart bir evden yaklaşık 500 bin kat daha küçük. Optik lif üzerinde yükselen evin geleneksel kalkanlı bir çatısı, dört penceresi, bir kapısı, bir bacası ve 0,0012 milimetre kalınlığında silika zarından duvarları var. Evin inşa edilme sebebi, mikro robotların hassasiyetini test etmekti tabii.

Onlarca yıldır sert metal yığınları olarak görülen robotlar artık yumuşak bir yapıya kavuşmaya başladı. Hidrojel gibi süngerimsi malzemeler, robotları daha esnek hale getirebilir. Rutgers Üniversitesi araştırmacıları bu mantıkla hareket ederek 3 boyutlu yazıcıdan çıkardıkları hidrojel robotları elektrik akımı aracılığıyla su altında yürütmeyi başardı. Elde edilen insansı figür 2,5 santimetre boyunda ve küçük elektrik akımları ile tuzlu suda hareket edebiliyor.

Coca-Cola Freestyle 9100 adlı makine tam da “dur bakalım, tutacak mı” diye merakla takip edilesi projelerden. Geçtiğimiz hafta duyurulan makine, menüdeki içeceklerden ortaya karışık bir bardak hazırlamaya imkan sağlıyor. 

Kickstarter‘da destek arayan Ovie Smarterware adlı saklama kabı, Amazon Alexa üzerinden iletişime geçerek yemeğin bozulmasına ne kadar süre kaldığını haber veriyor. Saklama kabının kapağında yer alan bir akıllı etiket, kapak kapatıldığı andan itibaren geri sayıma başlıyor. Hangi yiyeceği koyduğunuzu manuel olarak girebiliyor ya da Alexa’ya söyleyebiliyorsunuz. Etiket hangi yiyeceğin saklama kabında ne kadar dayanabileceğini biliyor. Kickstarter üzerinden 60 Dolar’dan başlayan fiyatlarla satılan ürünlerin 2019’un Şubat ayında gönderilmesi planlanıyor.

Yemeğe girmişken MIT mezunu 4 mühendis tarafından geliştirilen robotik mutfağa bakalım. Boston’da açılan fast food restoranı, işi tamamen otomasyona dökme iddiasında. Fiyattan ve zamandan kazanmayı amaçlayan Spyce adlı restoran 3 Mayıs’ta hizmet vermeye başladı.

Disney Research tarafından geliştirilen insan boyutundaki robot Stickman bir jimnastikçi edasıyla taklalar atıp istenilen pozisyonda yere iniş yapabiliyor. Tıpkı bir insan gibi, Stickman de ters taklalar atabilmek için havada iki büklüm hale geliyor. Robot, eylemsizlik ve hareketi algılayan üç adet lazer telemetre sayesinde hızını ve yüksekliğini öğrenerek düşüşünü buna göre ayarlayabiliyor.

Hello Kitty temalı bir yüksek hızlı tren bu yaz Japonya’da hizmete giriyor. Pembe kurdeleyle sarılı tren Osaka‘daki Shin-Osaka istasyonu ile Fukuoka‘daki Hakata istasyonu arasında günlük seferler düzenleyecek. İlk vagonda ziyaretçiler yerel ürünleri satın alabilecek, bölgedeki turistik yerler hakkında bilgi edinebilecek ve büyük Hello Kitty oyuncağıyla fotoğraf çektirebilecek. İkinci vagonda ise yolcuları ‘oldukça pembe‘ bir ortam bekliyor.

26 Mayıs’ta açılan Venedik Bienali Uluslararası Mimarlık Sergisi‘nde 63 ülkeden eserler ziyaretçilerle ve tasarım dünyasıyla buluşacak. 25 Kasım’a kadar devam edecek olan etkinlikte Türkiye pavyonu da yer alacak.

Tesla‘nın orta segment aracı Model 3 geniş kitlelere hitap edecek ama bu durum aracın yüksek performans sunmayacağı anlamına gelmiyor. CEO Elon Musk elektrikli sedanın farklı versiyonlarının performans özelliklerine dair bazı rakamlar paylaştı. Yeni seçenekler arasında çift motor ve dört çeker gibi özellikler bulunuyor. Bu özellikleri araca eklemek için fazladan 5 bin Dolar ödemek gerekecek. Menzil ve maksimum sürat, Model 3’ün artırılmış menzil modeli ile aynı olacak: 500 km menzil ve saatte 225 km hız. Yeni versiyonda 0-100 süresi ise 5,1 saniyeden 4,5 saniyeye düşüyor.

Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor.Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

5 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: