Haftanın Özeti: 187

İnternet, Girişimler

Cambridge Analytica skandalıyla şimşekleri üzerine çeken Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, ABD Senatosu‘nun ardından Avrupa Parlamentosu‘nun da karşısına çıktı. Facebook’un tekelleştiği yönünde iddiaların da dile getirildiği buluşmada, Zuckerberg, veri skandalı ve ABD başkanlık seçimlerine müdahale konusunda hatalı olduklarını kabul ederek, sahte haberlerle mücadele için yeni bir süreç başlatılacağını belirtti. Bu amaçla 10 bin yeni küratör işe almayı planlıyor.

Avrupa Birliği sınırları içinde yaşayan herkesin kişisel verilerini sert tedbirlerle koruyacak olan Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) yürürlüğe girdi. Dev sosyal ağlar dahil her ölçekte site ve uygulamanın kişisel verileri toplarken dikkat etmesi gereken hususları düzenleyen yönetmelik, büyük veri çılgınlığını da etkileyecek elbette. Business HT‘nin konu hakkında kapsamlı ve bilgilendirici bir derlemesi var şurada. “Peki kişisel verilerimizin selameti için neler yapabiliriz?” diye sorarsanız, şu uygulamalara göz atabilirsiniz.

Dima Yarovinsky adlı bir tasarımcı, çoğumuzun okumadan kabul ettiği kullanım koşullarına dikkat çekmek istemiş “I Agree” adlı projesini hayata geçirmiş. Çıktısı alınmış sosyal ağ kullanım koşulları, dikkat çekmek için gayet yeterli görünüyor. Fotoğraftakilerin içinde en uzun olanı Instagram.

Instagram, rakiplerine göre biraz geç kaldığı bir alana adım atıyor ve takip ettiğimiz kişilerin gönderilerini ana sayfadan engellememize izin vermeye başlıyor. Yapılan açıklamaya göre kullanıcılar artık gönderilerini görmek istemedikleri arkadaşlarını sessize alabilecek. Böylece çok sık paylaşım yapan arkadaşlarınızın gönderilerini ana sayfadan kaldırabilecek ancak hesaplarını takip etmeyi sürdürebileceksiniz. Tabii ki arkadaşınızın bu durumdan haberi olmayacak.

Kötü olmak ya da olmamak, işte Google için bütün mesele bu. Şirket, 2000 yılından bu yana uyguladığı davranış kurallarında değişikliğe gitti ve ‘kötü olmamakla‘ ilgili birçok ifadeyi kurallar listesinden çıkardı. Gizmodo‘nun fark ettiği değişikliğin Nisan ya da Mayıs ayında gerçekleştirildiği düşünülüyor. Google’ın son dönemdeki bazı davranış ve iş birlikleri de benzer bir tepkinin oluşmasına neden oluyor. Futurism‘de yayımlanan “Google’ın karanlık tarafa geçtiğinin 3 işareti” başlıklı yazıda bu iş birliklerine dikkat çekiliyor. Amerikan ordusuyla birlikte geliştirilen Project Maven da onlardan biri:

Recode‘un haberine göre dünyada 143 teknoloji milyarderi var ve onların neredeyse yarısı, 74’ü Silikon Vadisi‘nde konuşlanmış durumda. Yani vadi hala ‘bu işten‘ milyarlar kazanmayı düşleyenlerin bir numaralı adresi. Öte yandan, yukarıdaki habere de bağlayabileceğimiz başka bir derleme var şurada: “Silikon Vadisi’nin karanlık tarafına şahit olduğumuz 20 olay“.

Nokia marka telefonları satan Finlandiyalı girişim HMD Global, son yatırım turunda 1 milyar Dolar üzerinden değerlendirilerek 100 milyon Dolar yatırım aldı. Şirket, yatırımın yeni akıllı telefon modellerini geliştirmek ve dağıtım kanallarında iyileştirmelerde bulunmak için kullanılacağını açıkladı. HMD Global bu değerlemeyle temel özellikli telefon pazarını domine ederek ‘unicorn’ statüsüne ulaşmış oldu. Şirketin temel özellikli telefonları, Nokia’nın eski modellerinin yeniden düzenlenmiş versiyonları. Bu telefonlar uzun pil ömrü ve düşük fiyat sunuyor.

“… hikayeler özelliğini kullanıma sunuyor” cümlesini o kadar çok okuduk ki, boşlukta hangi platformun ismi yazsa şaşırmayacak duruma geldik. Bu kez Hikayeler’i (Stories) deneyen site Airbnb oldu. Tahmin edilebileceği üzere seyahat öykülerine yoğunlaşan Airbnb, özelliğin nasıl kullanılacağına dair detaylı bir içerik de hazırladı. Seyahat öykülerinin bir örneğini de şurada bulabilirsiniz.

Video platformları, kullanıcılara kişiselleştirilmiş öneriler sunmak için önemli yatırımlar yapıyor. Ama User Testing tarafından 500 aboneyle yapılan yeni bir araştırma, önerilen içeriğin fazla izlenmediğini gösteriyor. Çalışmaya katılanların sadece yüzde 29’u servisin önerdiği bir videoyu gerçekten izlediğini söylüyor. Çalışmada ayrıca, görüntülemenin yüzde 45 oranında televizyondan veya Roku, Apple TV, Amazon Fire TV gibi cihazlar üzerinden gerçekleştirildiği bulundu. Yüzde 37 ile dizüstü bilgisayar tercih edilirken, yüzde 11’lik kesim akıllı telefon veya tablet kullandığını belirtti.

Adobe, e-ticaret firması Magento Commerce‘ü 1,68 milyar Dolar‘a satın alarak bu alanda güçlenmeyi planlıyor. Canon ve Paul Smith gibi şirketler, çevrimiçi mağazalarını işletmek için Magento’nun teknolojisini kullanıyor. Satış işleminin üçüncü çeyrekte sonlanması bekleniyor.

Sony, 2,3 milyar Dolar ödeyerek dünyanın önde gelen müzik şirketlerinden EMI Music‘in yönetimini devralıyor ve dünyanın en büyük müzik yayımcısı unvanını perçinliyor. 4,75 milyar Dolar üzerinden değerleme üzerinden yapılan bu anlaşmayla birlikte Sony, kataloğuna 20. yüzyıl klasiklerinin yanı sıra Pharell Williams, Kanye West, Pink ve Drake gibi günümüzün popüler şarkıcılarını da dahil etmiş olacak. Sony’nin yeni CEO’su Kenichiro Yoshida, konuya ilişkin açıklamasında, müzik piyasasının son yıllarda Spotify ve Apple Music gibi servisler sayesinde kaydettiği büyümeye dikkat çekti.

Dünyanın en büyük pazarlama iletişimi gruplarından Publicis Groupe, son dönemde sıkça bahsi geçen yapay zeka teknolojisi Marcel‘i duyurdu. Projenin resmi amacı “Publicis’i bir holding yapısından çıkarıp 80 bin kişilik bir kurum platformuna dönüştürmek” olarak tanımlanıyor. Grubun dünya genelindeki bütün çalışanlarını aynı veri tabanında anlık olarak buluşturan Marcel, böylece küresel fikir paylaşımı, projeler hakkında geri bildirim ve yorum alışverişi yapılmasına imkan sağlayacak. Reklamverenler de platform üzerinden doğrudan brief verebilecek. Haziran ayında ajans, rol ve coğrafyaya göre seçilen bin kişiye beta sürümle sunulacak Marcel’in 2020’de grup çalışanlarının yüzde 90’ına ulaşması hedefleniyor.

Internetworldstats.com‘un 2017 sonu verilerine dayanarak hazırladığı rapora göre dünya internet nüfusu yaklaşık 4 milyar 156 milyon civarında. Bunların 3 milyara yakını sadece 20 ülkede toplanmış durumda. O 20 ülke ise şu şekilde sıralanıyor:

İlk sosyal paylaşım sitelerinden biri şeklinde tanımlayabileceğimiz StumbleUpon da anılardaki yerini almaya hazırlanıyor. 2001’de açılan ve adı Digg ve Reddit’in yanında anılan site 2007’de 75 milyon Dolar karşılığında eBay tarafından satın alınmış ve 2009’da tabiri caizse ücretiz iade edilmişti. Büyük takıma satılıp kısa süre sonra bedelsiz geri dönen çoğu futbolcunun kaderini yaşayan StumbleUpon için hiçbir şey eskisi gibi olmadı. Sitedeki paylaşımlarınızı 30 Haziran’a kadar kardeş platformu Mix’e taşıyabilirsiniz. Bu arada, evet duygu yüklü satırlar ama ben de siteyi en son ne zaman ziyaret ettiğimi hatırlamıyorum.

Kitle fonlama siteleri her girişimci ve girişimci adayı için umut dolu sihirli ortamlardır ama işler her zaman istendiği gibi gitmez. Aradığı desteği bulamayıp ‘sıfır çeken‘ ve konuyu derhal unutmak isteyen girişimciler de çoktur. İşte Flopstarter kötü iş fikirlerinin toplandığı bir platform.

Günümüzün en popüler oyunlarından Fortnite‘ın yükselişi sürüyor. Sadece Nisan ayında 296 milyon Dolar gelir elde eden oyun bu yaz Android cihazlara da geliyor. Evet, o 296 milyon Dolar Android’e gelmemiş hali.

Türkiye’de çalışanların yüzde 98’inin mobil oyun oynadığını biliyoruz. Evde, yolda, iş yerinde, kafede, sinemada film arasında çılgınca oyun oynandığını da görüyoruz. Onlardan biriyseniz CNET‘in yılın en iyi mobil oyunları derlemesine göz atmak istersiniz belki.

Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor.Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

5 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: